X
تبلیغات
Dr Khorshidi - فیزیک پزشکی
نوعي ميکرو حامل پليمري به منظور انتقال سلول هاي بنيادي به درون بافتهاي با قابليت آزاد سازي فاكتورهاي رشد مورد نياز سلولها براي ايجاد بافت طبيعي در دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتي اميرکبير ساخته شد. هانيه مراديان، پژوهشگر طرح، نوعي ميکروحامل پليمري براي ترميم بافت‌هاي آسيب ديده با اشاره به آزمايش و کاربرد سلول هاي بنيادي در ترميم بافت هاي آسيب ديده به ويژه در سيستم عصبي مرکزي گفت: يکي از اشکالات اين روش درماني از دست رفتن سلول هاي تزريق شده به علت نبود داربست مناسب براي اتصال، رشد و تکثير سلول ها بود.

وي افزود: در اين طرح داربستي طراحي شد که علاوه بر پشتيباني مکانيکي بتواند با رهايش کنترل شده  عوامل رشد زمينه رشد بهتر و بيشتر سلول هاي بنيادي را فراهم کند.

مراديان جنس اين ميکروحامل‌ها را از نوعي پليمر زيست سازگار به نام AَPLG ذکر کرد و گفت: اين ميکروحامل‌ها به گونه اي طراحي شده است که در سطح هر کره از آن، 4 تا 5 سلول متصل شده و زمينه رشد و تکثير آنها در محل فراهم مي شود.

وي افزود: ويژگي اين حامل ها با توجه به اندازه 100 ميكرومتري آنها قابليت تزريق در محل هاي غيرقابل دسترس مانند سيستم عصبي مرکزي و همچنين انجام نقش داربستي به منظور حمايت مكانيكي سلولها است.

پژوهشگر طرح يکي از بيماريهاي مورد نظر در اين روش درماني را پارکينسون ذکر کرد و گفت: به دليل عدم امکان دسترسي به بافت آسيب ديده مغزي، سلول درماني مي تواند راه حل موثري براي ترميم بافت هاي تخريب شده به شمار بيايد.

وي افزود: براي اين نوع درمان، سلول هاي بنيادي از مغز استخوان بيمار جدا شده و پس از کشت و آماده سازي روي داربست قرار گرفته و در محل مورد نظر تزريق مي شوند.

مراديان پژوهش کنوني را درمرحله اوليه آزمايشگاهي ذکر کرد و گفت: پاسخ هاي گرفته شده تا کنون موفقيت آميز بوده است و ما درصدد هستيم که اين داربست هاي سلولي را در نمونه هاي حيواني مثل موش و خرگوش امتحان کنيم.

وي تصريح کرد: اين طرح در برخي مراکز تحقيقاتي ديگر کشورها نيز در مرحله پژوهش قرار دارد و در صورت موفقيت مي تواند براي ترميم بافت هاي تخريب شده ديگر نسوج بدن از جمله قلب،‌غضروف و نخاع هم استفاده شود.

پژوهشگر طرح افزود: در مراحل بعدي علاوه بر آزمونهاي حيواني در صدد هستيم تا سلول هاي بنيادي را پيش از تزريق به بدن و با استفاده از محرک ها به سلول هاي عصبي تمايز دهيم يا جهت تمايز آنها را مشخص کنيم تا از تبديل کامل آنها به سلول هاي عصبي مطمئن باشيم.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در دوشنبه 1393/02/01 و ساعت 9:10 |
شرکت نانوهیبریدز (NanoHybrids) اخیرا خط تولید نانوذرات طلای دارای پوشش سیلیکا راه‌اندازی کرده است. این محصول می‌تواند به‌عنوان عامل کنتراست دهنده در تصویربرداری پزشکی مورد استفاده قرار گیرد. شرکت نانوهیبریدز (NanoHybrids) یکی از شرکت‌های تولیدکننده عوامل کنتراست دهنده پزشکی است. این شرکت اخیرا اعلام کرده که خط تولید جدیدی برای ساخت نانوذرات طلا راه‌اندازی کرده است. این نانوذرات به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند کیفیت تصاویر پزشکی را بهبود دهند. این خط تولید با همکاری محققانی از دپارتمان مهندسی زیست‌پزشکی در دانشگاه تگزاس طراحی و ساخته شده‌است.

محصول جدید نانوهیبریدز، نانومیله‌های طلا با روکش سیلیکا بوده که درصورت استفاده در تصویربرداری‌های اپتواکوستیکی می‌تواند کنتراست را افزایش دهد.

برخلاف کنتراست دهنده‌های فعلی موجود در بازار، نانومیله‌های دارای پوشش سیلیکا در مقابل تغییر شکل و ذوب شدن ناشی از حرارت بالا مقاومت می‌کنند، به‌طوری که حتی با تابش لیزرهای متمرکز نیز از پایداری بالایی برخوردار هستند. علاوه‌بر این پایداری ترمودینامیکی، پوشش سیلیکایی موجب انتقال بهتر حرارت به سیالات موجود می‌شوند که این کار قدرت سیگنال را به شدت افزایش می‌دهد.

براساس اعلام ستاد نانو، این مزایا موجب می‌شود تا نانومیله‌های طلای دارای پوشش سیلیکا بتوانند عامل کنتراست دهنده بهتری هم در محیط زنده و هم در محیط کشت آزمایشگاهی باشند. محققان معتقداند که این محصول می‌تواند کاربردهای متعدد دیگری نیز داشته باشد.

بنیانگذاران شرکت نانوهیبریدز بیش از یک دهه تجربه در حوزه تصویربرداری زیستی دارند و همچنین در بخش توسعه مواد کنتراست دهنده و طراحی دستگاه‌های تصویربرداری پیشرو هستند.

شرکت نانوهیبریدز یکی از شرکت‌های فعال در حوزه تجاری‌سازی ایده‌های فناوری‌نانو است که روی بهبود سیستم‌های غیرمخرب تشخیص طبی نظیر شناسایی سرطان فعالیت دارد. این شرکت در حال حاضر به تولید عوامل کنتراست دهنده نانومقیاس پرداخته و همچنین به دنبال روش‌های تصویربرداری زیست‌پزشکی جدید است تا بتوان با استفاده از آن سلول‌های بیمار را شناسایی و به‌صورت زنده از آنها تصویربرداری کرد.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در دوشنبه 1393/02/01 و ساعت 9:8 |
در یک کارآزمایی پبشرفته، محققان اسکاتلندی قصد دارند برای نخستین بار خون مصنوعی ساخت بشر را بر روی انسان آزمایش کنند. این پژوهش که قرار است در سال 2016 انجام شود می تواند راه را برای ساخت خون در مقیاس صنعتی هموار سازد؛ پیشرفتی که می تواند جایگزین خون اهدایی شود.

"مارک ترنر" مدیر پزشکی در خدمات ملی انتقال خون اسکاتلند و مجری این طرح پنج میلیون پوندی در دانشگاه اندینبورگ می گوید: برای نخستین بار گلبول های قرمز خونی را ساخته ایم که سازگار با بدن انسان است. پیش از این، چنین خونی نداشتیم.

این کارآزمایی بر روی سه بیمار مبتلای تالاسمی انجام خواهد شد. این بیماران در ابتدا حدود پنج میلی لیتر خون دریافت می کنند تا مشخص شود آیا این سلول ها در بدن انسان نیز رفتار طبیعی دارند یا خیر.

ترنر تاکید دارد: مردم نباید فکر کنند این آزمایش، پایانی بر اهدای خون است چرا که 20 سال طول خواهد کشید که خون مصنوعی بتواند طبیعی و عادی جلوه کند.

ترنر سالها از عمر خود را صرف اصلاح روشی برای رشد گلبول های قرمز بالغ از سلول های بنیادی پرتوان القایی (iPS)  کرده است. این سلول های پرتوان القایی از برنامه ریزی دوباره و ژنتیکی سلولهای پوستی یا خونی بزرگسال به سلول های شبه بنیادی برنامه ریزی به دست آمده اند.

این سلولهای (iPS) در شرایط زیست شیمیایی مشابه شرایط بدن که گذار آنها به سوی گلبول های قرمز خونی بالغ هموار می سازد کشت داده شدند.

این گروه، در حال حاضر به اثر بخشی 40 – 50 درصدی در تبدیل سلول های اولیه به گلبول های قرمز خونی دست یافته اند.

در این روش می توان با استفاده از روش های استاندارد جداسازی خون مانند سانتریفیوژ، سلول های قابل استفاده را از گلبول های نارس و سلول های iPS باقی مانده جدا کنند.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در دوشنبه 1393/01/25 و ساعت 10:17 |
پژوهشگران با عرضه یک فناوری پیشرفته، امکان تولد "نوزاد مجازی" را با ترکیب دیجیتالی DNA پدر و مادر فراهم آورده اند. در این شیوه، این نوزادان مجازی تحت غربالگری بیماری های ژنتیکی قرار می گیرند تا خطرات احتمالی تولد واقعی یک نوزاد بیمار از این پدر و مادر مشخص شود.

این فناوری که Matchright نام گرفته است به والدین آینده امکان می دهد خطرات ژنتیک فرزند خود را حتی پیش از اقدام برای بارداری ارزیابی کنند.

شرکت  Genepeeks در نیویورک قصد دارد خدماتی را در آمریکا ارائه کند که در آن امکان ترکیب دیجیتالی DNA پدر و مادر برای خلق نوزاد مجازی فراهم می شود.

در این خدمات هزار و 995 دلاری، نخست توالی DNA پدر و مادر برای هر گونه اختلال ژنتیکی غربالگری می شود.

سپس این داده ها به الگوریتم های خاص داده شده تا به طور دیجیتالی فرایند ترکیب ژنتیکی بازسازی شود که در واقع همان ترکیب اطلاعات ژنتیکی بین اسپرم و تخمک است.

این فناوری برای هر پدر و مادر  10 هزار جنین شبیه سازی می کند که تمامی آنها برای یافتن جهش هایی در تک ژن ها که عامل بروز 500 بیماری نادر هستند تعیین توالی می شوند.

سپس یک نرم افزار رایانه ای می تواند احتمال بروز بیماری را در این کودک دیجیتالی مشخص کند.

به گفته کارشناسان این شیوه به ویژه در مورد افرادی کاربرد دارد که قصد استفاده از اهدا کننده تخمک یا اسپرم را دارند.

با این حال، این فناوری خارج از چارچوب قوانین آزمایش و غربالگری جنین است و از این رو مسایل اخلاقی متعددی را در مورد چشم انداز "جنین های طراحی شده" مطرح می کند.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در شنبه 1393/01/23 و ساعت 10:34 |
يك گروه اسکاتلندی موفق شده است با فعال سازی دوباره یک سازوکار طبیعی که با افزایش سن خاموش می شود، غده تیموس موش های بسیار پیر را بازسازی کند.

غده تیموس یک عضو حیاتی برای سیستم ایمنی است که در جلوی قلب قرار دارد. مهم ترین فعالیتی که این غده انجام می دهد، تولید لنفوسیت تی-  نوعی گلبول سفید خون-  است که نقش مهمی را در دفاع از بدن در برابر سلول های بیگانه و سرطان ایفا می کند.

تیموس تولید شده نه تنها از نظر ساختار و جزئیات ژنتیکی به تیموس موش جوان شبیه است بلکه عملکرد تیموس جوان را نیز دارد.

پس از بازتولید این عضو، موش درمان شده تولید سلول های تی بیشتر را آغاز کرد.

تیموس باززایی شده از نظر اندازه دو برابر همین عضو موش های پیری بود که این عضو جدید در آنها تولید نشده بود.

"کلر بلک بورن" از پزشکی باززایی مرکز شورای تحقیقات پزشکی ادینبورگ و مجری این تحقیقات گفت: با هدف قرار دادن یک تک پروتئین، توانسته ایم  پیرشدگی مرتبط با سن تیموس را معکوس کنیم.

وی افزود: نتایج تحقیقات ما حاکی از آن است که هدف قرار دادن همین مسیر در انسان نیز می تواند عملکرد تیموس را بهبود بخشد و از این رو سیستم ایمنی در بیماران مسن و یا آنهایی که سیستم ایمنی شان سرکوب شده است، تقویت می شود.

پژوهشگران می گویند: اگرچه موش درمان شده به این شیوه، موفق به تولید سلول های تی شد اما این تحقیقات هنوز مشخص نکرده است که آیا سیستم ایمنی موش های مسن نیز تقویت شده یا خیر.

وی تاکید کرد: پیش از آزمایش این شیوه بر وی انسان، باید تحقیقات حیوانی بیشتری برای اطمینان از تحت کنترل بودن این فرایند صورت گیرد.

تیموس که در ابتدای تولد عضو بزرگی است، نخستین عضو در بدن است که با افزایش سن کوچک می شود.

این کاهش اندازه یکی از مهمترین دلایل برای کاهش تاثیر سیستم ایمنی و از بین رفتن توانایی مقابله با عفونت های جدید مانند آنفلوانزا با افزایش سن است.

پزشکی باززا حوزه ای نوین و رو به توسعه ای در پزشکی است که عمدتا بر روی سلول های بنیادی متمرکز است. یکی از مهمترین اهداف پزشکی باززا مهار سازوکارهای ترمیمی خود بدن و دستکاری آنها به شیوه کنترل شده برای درمان بیماریهاست.

محققان گروه بلک برن که نتایج تحقیقات خود را درنشریه رشد منتشر کرده اند می گویند بخشی از فرایندی را هدف قرار داده اند که در آن تیموس تخریب می شود. در این فرایند پروتئینی موسوم به FOXN1 چگونه چگونگی روشن شدن ژنهای مهم در تیموس را کنترل می کند.

آنها از موش های تراریخته ای استفاده کردند که قادر به افزایش سطح این پروتئین با استفاده از سیگنال های شیمیایی بودند. دانش پژوهان با این کار، ساخت سلول های نابالغ در تیموس – مشابه سلول های بنیادی- را برای تولید دوباره این عضو در موش های پیر مدیریت کردند.

"راب باکل" رییس پزشکی باززایی مرکز شورای تحقیقات پزشکی ادینبورگ گفت: این موفقیت در باززایی تیموس موش ها، حاکی از آن است که می توان  باززایی عضو در پستانداران را با دست کاری یک تک پروتئین هدایت کرد؛ اقدامی که به گفته وی کاربردهای برای دیگر حوزه زیست شناسی باززا نیز دارد.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در شنبه 1393/01/23 و ساعت 10:28 |
دانشمندان آمریکایی برای نخستین بار موفق شدند سلولهای بنیادی جنینی را از سلول های بزرگسال به دست آوردند؛ پیشرفتی که می تواند به درمان بیماری های مرتبط با افزایش سن کمک کند.

سلول های بنیادی جنینی به دست آمده از نظر ژنتیکی با اهدا کننده یکسان بود. این سلول های جنینی از ترکیب یک سلول پوستی بزرگسال با یک تخمک که مواد ژنتیکی اش تخلیه شده بود حاصل آمده است.

محققان امیدوارند سلول های بنیادی جنینی شبیه سازی شده که قادر به تبدیل شدن به هر نوع سلول دیگری در بدن را دارند بتوانند برای ترمیم یا جایگزینی عضوهای آسیب دیده ناشی از بیماری هایی مانند سرطان، بیماری قلبی و آلزایمر به کار گرفته شود.

این گروه از محققان به سرپرستی دکتر رابرت لانزا از شرکت فناوری سلولی پیشرفته در ماساچوست آمریکا سال گذشته نیز موفق شدند از سلول های پوستی نوزادان سلول های بنیادی جنینی تولید کنند.

اما گروه لانزا امسال از سلول های یک مرد 35 ساله و یک مرد 75 ساله برای تولید سلول های بنیادی جنین استفاده کرده است.

این محققان نتایج تحقیقات خود را در نشریه سلول منتشر کرده اند.

برای تولید بسیاری از انواع سلولها، برنامه ریزی دوباره سلول های بزرگسال بسیار دشوار است چرا که از وضعیت پرتوان سلول های بزرگسال نسبت به سلول های جنینی و نوزادی دست کم تا حدودی کاسته شده است.

با این حال بزرگسالان نسبت به کودکان نیاز بیشتری به درمان احیا کننده دارند و با استفاده از سلول های مشتق شده از سلول های بنیادی پرتوان می توان بیماری های مرتبط با افزایش سن را درمان کرد.

یک مزیت این راهبرد این است که از جنین های بارور برای دستیابی به سلول های بنیادی استفاده نمی کند؛ شیوه ای که مسایل اخلاقی متعددی را به خاطر نابودی جنین ایجاد می کند.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در جمعه 1393/01/01 و ساعت 9:12 |
پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس روباتی برای توانبخشی به بیماران ضایعات نخاعی و سکته مغزی ارائه کردند که ضمن کمک به آنها برای افزایش توانایی راه رفتن، به بیمار آزادی حرکت می‌دهد تا خود بیمار نیز برای انجام حرکتی تلاش کند.

علی اکبر میرزایی از محققان این طرح با اشاره به جزئیات این روبات، گفت: روبات طراحی شده برای توانبخشی پا در مراکز فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه روبات طراحی شده نسبت به نمونه‌های خارجی تفاوت‌هایی دارد، اظهار داشت: روبات عرضه شده قابلیت استفاده برای هر دو پا را دارد و برای هر پا 3 درجه آزادی پیش بینی شده است.

میرزایی ادامه داد: علاوه بر این برای بالا تنه 2 درجه آزادی در نظر گرفته شده است تا بر روی بدن فرد قرار گیرد تا به وی کمک کند و در تمرین راه رفتن بر روی تردمیل وی را همراهی کند.

این خاطر نشان کرد: این روبات متشکل از بخش‌هایی چون اسکلت خارجی که به پا متصل می‌شود، 2 موتور برای مفاصل زانو، پا و بخش بالا تنه و اسکلت اصلی روبات که به بیمار متصل می‌شود.

وی به عملکرد این روبات اشاره کرد و یادآور شد: الگوهای از پیش تعیین شده‌‌ای برای نرم افزار این روبات تعریف شده است و روبات به بیماران کمک می‌کند تا بر اساس این الگوها حرکت کنند.

این محقق دانشگاه تربیت مدرس یادآور شد: این روبات علاوه بر آنکه سعی می‌کند تا حرکت بیماران را به الگوهای تعیین شده نزدیک کند، به بازوهای آن نیز درجه آزادی داده شده است تا بیماران نیز خودشان تلاش کنند حرکت کنند.

میرزایی اضافه کرد: این روبات برای بیماران سکته مغزی و ضایعات نخاعی دارای مقداری حرکت کاربرد دارد و استفاده از آن موجب بهبود راه رفتن آنها خواهد شد.

این محقق با بیان اینکه این دستگاه در فاز ساخت نمونه مهندسی قرار دارد، اظهار داشت: در فاز بعدی این طرح قرار است خدمات توانبخشی این روبات برای تعدادی بیمار ارائه شود.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در سه شنبه 1392/12/27 و ساعت 2:37 |
یک هنرمند کور رنگ مدعی است با کاشت یک آنتن به جمجمه اش اکنون نخستین انسان سایبورگی است که رنگ ها را از طریق امواج صوت درک می کند.  "نیل هاربیسون" سی ساله ، به مدت 10 سال از یک چشم الکترونیکی خارجی استفاده می کرد که فرکانس های رنگی را از طریق دوربین گرفته و آنها را به امواج صوتی تبدیل می کرده است.

هربیسون که اهل لندن است به بیماری مادرزادی کور رنگی مبتلا است و دنیا را سیاه و سفید می بیند.

اما اکنون وی، جراحان را متقاعد کرده است تا تراشه ای درون جمجمه اش بکارند به طوری که وی بتواند رنگ های پیچیده تری را ببیند.

یک اتصال وای فای درون این تراشه به وی امکان می دهد تصاویر ارسال شده از یک تلفن همراه را بشنود بدون آنکه به آنها نگاه کند.

این آنتن سایبورگ از یک دوربین بر روی یک انتها و یک ورودی صوتی در انتهای دیگر تشکیل شده است. بخش ورودی صوتی که اکنون در پشت جمجمه وی کاشته شده است به وی امکان می دهد طیف بصری گرفته شده توسط دوربین را از طریق لرزش های استخوانی دریافت کند.

 

هر رنگ لرزش خاص خود را دارد یعنی نقاشی، تصاویر و حتی چهره ها، صدای مختلفی دارند.

این ورودی صوتی زمانی بیرون سر وی قرار می گرفت اما اکنون مانند حلزون گوش درون جمجمه اش کاشته شده و وی را به درک رنگی عمیق تری رسانده است.

این اتصال های وای فای و بلوتوث درون این تراشه همچنین به معنای آن است که وی نخستین فرد در جهان است که تصاویر را بدون دیدن واقعی آنها می بیند.

وی این ایمپلنت را در طول یک سری جراحی ها در بارسلون اسپانیا بین دسامبر گذشته و ماه جاری انجام داده است.

این هنرمند می گوید اعلام کاری که وی کرده است اعلام یک محصول یا عرضه فناوری جدید نیست بلکه عرضه بخش جدیدی از بدن است که به ما امکان می دهد احساسات خود را به شیوه غیر قابل تصوری توسعه دهیم.

یک نکته مهم در مورد کاری که وی کرده است این است که اکنون او می تواند با دیگر وسایل نیز مرتبط شود. یعنی وی اکنون نه تنها می تواند رنگهای که پیش چشمش هستند درک کند بلکه قادر به دیدن رنگهایی است که دیگران بر روی تلفن های همراه خود می بینند.

یعنی نیل قادر است  با آنهایی که این ایمپلنت را دارند ارتباط جمجمه به جمجمه برقرار کند اما در حال حاضر وی تنها کسی است که این از ایمپلنت برخوردار است.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در سه شنبه 1392/12/27 و ساعت 2:36 |
اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) دستگاهی را برای عرضه به بازار  تایید کرده است که از وقوع سردردهای میگرنی پیشگیری می کند. FDA در بیانیه ای اعلام کرد این نخستین دستگاه تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS) است که به طور خاص برای پیشگیری از آغاز درد میگرنی، مجوز می گیرد.

این دستگاه که با نام Cefaly به بازار عرضه خواهد شد توسط یک شرکت بلژیکی ساخته شده است.

"کریستی فورمن" مدیر بخش ارزیابی دستگاه های درمانی FDA می گوید برای پیشگیری از بروز سردرد میگرنی، Cefaly جایگزینی برای دارو محسوب می شود.

این دستگاه می تواند به بیمارانی کمک کند که تحمل داروهای میگرن کنونی را برای پیشگیری از بروز این دردها و یا درمان حملات میگرنی ندارند.

Cefaly یک دستگاه کوچک و قابل حمل و نقل است که با باتری کار می کند و شبیه یک سربند پلاستیکی است که بر روی پیشانی و بالای گوش ها قرار می گیرد. کاربر با استفاده از الکترودهای چسبنده ، دستگاه را در مرکز پیشانی و درست بالای چشم ها قرار می دهد.

این دستگاه جریان برق را به پوست و بافت زیرین آن منتقل می کند تا شاخه های عصب سه قلو که با سردردهای میگرنی مرتبط است تحریک کند.

ممکن است کاربر در زمان استفاده از این الکترودها احساس ماساژ یا سوزش داشته باشد.

اداره غذا و داروی آمریکا استفاده از این دستگاه جدید را برای بیماران 18 ساله و بالاتر مجاز دانسته که باید روزانه فقط یک بار و به مدت 20 دقیقه از آن استفاده کنند.

این دستگاه برای کسب مجوز عرضه برای بیماران ، بر روی 67 بیمار که در ماه دوبار دچار حملات میگرنی می شدند به مدت سه ماه با موفقیت آزمایش شده است.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در شنبه 1392/12/24 و ساعت 11:23 |
دانشمندان با استفاده از مهندسی ژنتیک نخستین ابر موش جهان را تولید کردند ؛ پیشرفتی که می تواند درمان و داروسازی را متحول کند. این موش در تمام سلول های بدن خود زیست حسگرهای درخشان بیان می کند و از این رو امکان ردیابی سلول های بیمار و داروها به طور زمان واقعی و سه بعدی فراهم می شود.

این پیشرفت به انسان کمک خواهد کرد نگاه تازه ای به بیماری ها بیاندازد.

دانشمندان انگلیسی و استرالیایی موشی را متولد کرده اند که زیست حسگر درخشانی را در سلول های خود بیان می کند که فعالیت یک مولکول هدف را تقلید می کند. در این مطالعه دانشمندان پروتیئنی به نام 'Rac' را تقلید کردند که حرکت سلول را در بسیاری از انواع سرطان موجب می شود.

این نخستین بار است که یک موش به گونه ای تراریخته می شود که این مولکول را در تمام بدنش بیان کند بدون آنکه عملکرد سلول تحت تاثیر قرار گیرد.

می توان از این ابر موش برای مطالعه انواع سرطانها و دیگر بیماری ها استفاده کرد.

پروتئین راک مانند یک کلید کار می کند که بر روی سطح مولکولی بین دو وضعیت فعال و غیر فعال در نوسان است. وقتی راک فعال است این زیست حسگر نشانه شیمیایی را برداشته و آبی درخشان می شود و وقتی غیر فعال است این حسگر به رنگ زرد می درخشد.

با استفاده از شیوه های تصویر برداری پیچیده، ردیابی فعالیت راک در هر عضو و در هر زمان امکان پذیر است. حتی می توان نوسان لحظه به لحظه فعالیت راک را در جلو و یا پشت سلول همانطور که در بدن حرکت می کنند رصد کرد.

از این فناوری برای نظارت بر فعالیت راک در بسیاری از عضوها در واکنش به درمان دارویی استفاده شده است.

دانشمندان می گویند این فناوری به آنها کمک کرد به طور زمان واقعی بخشی از سلول و یا عضو را که راک در آن فعال است و تهاجمی را شکل می دهد رصد و نقشه برداری کنند.

در سرطانها وجود رنگ آبی زیاد، حاکی از تومورهای بسیاری است که در حال گسترش هستند.

وقتی که دارو به هدف می رسد می توان به معنای واقعی کلمه بخشهایی از تومور را دید که از آبی به زرد تبدیل می شود.

این امر یک ساعت و یا مدت زمان بیشتری پس از آنکه دارو مصرف شد روی می دهد و این تاثیر می تواند به سرعت و یا به کندی از بین برود.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در شنبه 1392/12/24 و ساعت 2:40 |
در پیشرفت مهمی برای تولید آزمایشگاهی عضو یدکی برای بدن، پزشکان گرافت عضروفی انسانی را از سلول های عضروف تیغه بینی خود بیمار تولید کردند. در این پیشرفت سوراخ بینی پنج بیمار که بینی شان به دلیل ابتلا به سرطان پوست آسیب دیده بود به طور موفقیت آمیزی بازسازی شد.

پزشکان دانشگاه بازل سوئیس نتایج تحقیقات خود را یک سال پس از این پیوند در نشریه پزشکی لانست منتشر کردند.

آنها می گویند یک سال پس از بازسازی، تمامی این گیرندگان از توانایی خود برای تنفس راحت و همچنین ظاهر زیبایی بینی شان ابراز رضایت کرده و هیچ عوارض جانبی را گزارش نکرده اند.

بینی رایج ترین عضو برای ابتلا به سرطان پوست غیر ملانوماست چرا که بیش از سایر بخش های بدن در معرض نور آفتاب قرار دارد و بیشترین سرطان نیز برای پوست سوراخ بینی روی می دهد.

در حال حاضر وقتی که سرطان پوست برداشته می شود جراحان اغلب مجبور می شوند بخش هایی از غضروف مثلا از تیغه بینی، گوش یا دنده را بردارند تا از آن گرافتی برای بازسازی آن بخش از بینی بسازند که بر اثر سرطان از بین رفته است.

با این حال، این جراحی دردناک و تهاجمی شامل جراحی های اضافی و بروز عوارض جانبی برای عضوی که غضروف از آن برداشته شده است نیز می شود.

گروهی از پژوهشگران دانشگاه بازل یک راهکار جایگزین با استفاده از بافت غضروف مهندسی و رشد داده شده از سلول های خود بیمار را بررسی کرده اند.

آنها سلول های عضروف را از تیغه هر بیمار گرفته و این سلول ها را با قرار دادن آنها در معرض عوامل رشد برای دو هفته تکثیر کردند.

سپس این سلول ها را به غشای کلاژنی تزریق کرده و به مدت دو هفته دیگر رشد دادند. در نهایت غضروفی که 40 برابر بزرگتر از نمونه برداری اولیه بود تولید شد.

وقتی گرافت مهندسی شده آماده شد، آن را به گونه ای شکل دادند که بتواند نقص بینی را پوشش داده و سپس آن را به بینی پیوند زدند.

این شیوه جدید در پنج بیمار 76 تا 88 ساله که به نقص شدید بینی پس از جراحی سرطان پوست دچار شده بودند به کار گرفته شد.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در جمعه 1392/12/23 و ساعت 10:37 |
پژوهشگران ژاپنی نمونه اولیه از یک رایانه پوشیدنی جدید را آزمایش کردند که نمونه اولیه این رایانه گوشی مانند یک دستگاه کمک شنوایی به نظر می رسد و 17 گرم وزن دارد . این رایانه جدید که "رایانه پوشیدنی گیره گوش" نام دارد توسط مهندسان دانشگاه هیروشیما ساخته و شرکت NS West آن را آزمایش کرده است.

نمونه اولیه این رایانه گوشی مانند یک دستگاه کمک شنوایی به نظر می رسد و 17 گرم وزن دارد .

این دستگاه به یک جی پی اس، حسگر ژیروسکوپ، قطب نما، فشار سنج هوا، میکروفون و بلندگو تجهیز شده است.

این سیستم می تواند از طریق بلوتوث به آیپد و یا دیگر گجت ها متصل شده و به کاربر امکان می دهد از طریق برنامه های رایانه ای با استفاده از بیان چهره مانند بالا بردن ابرو، فشار دادن دندانها، پلک زدن و یا تکان دادن بینی مسیر و جهت مورد نظر خود را بیابد.

گفته می شود این دستگاه با استفاده از حسگرهای فروسرخ این حرکات را تحت نظارت می گیرد. سازندگان این دستگاه مدعی هستند این گوش رایانه ای، دستگاه سودمندی است که می تواند مانند دست آزاد (هندز فری) کار کند.

این دستگاه که می تواند بر ضربان قلب و دمای بدن نظارت کند ویژگی هایی دارد که می توان با آنها به یاری افراد معلول ، ناتوان و پیر شتافت. سازندگان این رایانه گوشی می گویند کاربران می توانند مانند به گوش کردن گوشواره ، این دستگاه را بپوشند.

این دستگاه به ریزتراشه و واحد ذخیره داده مجهز است و کاربر می تواند نرم افزارهایی برای آن بارگذاری کند.

از آنجا که نیازی نیست کاربر برای استفاده از این دستگاه، دست خود را حرکت دهد سازندگان آن می گویند می توان از این رایانه گوشی به عنوان "یک دست سوم" برای طیف وسیعی از افراد از جمله پرستاران و پزشکان، کوهنوردان، موتورسواران و فضانوردان و همچنین افراد معلول بهره مند شد.

یک شتاب سنج در این رایانه به کار گرفته شده که وقتی کاربر مسن به زمین می خورد می تواند با برقراری ارتباط با تلفن هوشمند اطلاعات خود را به اقوام کاربر داده و یا بر اساس داده های جی پی اس با اورژانس تماس بگیرد. قرار است این محصول کریسمس 2015 به بازار عرضه شود.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در چهارشنبه 1392/12/14 و ساعت 22:46 |
دانشمندان سربندی ساخته اند که می تواند با خواندن فعالیت مغزی، دریابد که آیا کاربر بی حوصله، خسته و یا عصبانی است. رابرت جیکوب دانشمند علوم رایانه و سرجیو فانتینی مهندس زیست پزشکی در دانشگاه توفتس در آمریکا، نمونه اولیه از سربندی را ساخته اند که نور را از طریق پیشانی به مغز انتقال داده و فعالیت مغزی را می خواند.

این شیوه برای تحلیل فعالیت مغزی "طیف نگاری نزدیک فروسرخ عملکردی" یا  (fNIRS ) خوانده می شود.

در این سربند یک ردیف چراغ قرمز کوچک تعبیه شده که امواج نوری را از  جمجمه به سوی قشر جلوی مغز عبور می دهد . از سوی دیگر یک رایانه متصل به این سربند میزان فعالیت اعمال ذهنی فرد را با اندازه گیری میزان نور جذب شده توسط مغز می سنجد.

مغزی که فعالیت زیادی دارد جریان خون بیشتری در خود دارد از این رو نور بیشتری را جذب می کند. این افزایش جریان خون به رایانه نشان می دهد که کاربر باید غرق در فکر باشد.

این فناوری به رایانه کمک می کند دریابد دقیقا چه زمانی یک کنترل کننده ترافیک هوایی در فرودگاه ها دچار اضافه بار ذهنی می شود.

در برجی که کنترل کننده های هوایی زیادی مشغول به کار باشند و این سربند را به سر داشته باشند، رایانه می تواند به طور خودکار افراد را جا به جا کند و برخی از آنها را که دچار مشغولیت ذهنی زیادی شده اند و ادامه کار آنها برای مسافران هواپیما خطرناک خواهد بود، از پشت دستگاه بلند کرده و فرد دیگری را جایگزین کند.

اما این اسکنر مغزی به سفرهای هوایی محدود نمی شود و کاربردهای بیشتر خواهد داشت.

محققان این سربند را به سر کاربران بسته و واکنش مغزی شان به فیلم ها را بررسی کردند و توانستند توصیه هایی برای فیلمها ارائه کنند.

ارتباط نمونه اولیه این سربند با یک رایانه رومیزی از طریق دو کابل صورت می گیرد. در نهایت پیش بینی این پژوهشگران تلفیق این اسکنر مغزی به یک رایانه پوشیدنی مانند عینک گوگل است.

آنها این فناوری را بخشی از آینده می دانند که در آن انسان با رایانه ها از طریق افکار خود نه کلیک ماوس ارتباط برقرار می کند.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در چهارشنبه 1392/12/14 و ساعت 20:2 |
یک متخصص مغز و اعصاب و یک توسعه دهنده بازی ویدیویی سیستمی را طراحی کرده اند که می تواند افکار دیگران را نشان دهد. این سیستم جدید توسط فیلیپ روزدال خالق بازی معروف "حیات ثانویه" و آدام گازالی متخصص مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا در سن فرانسیسکو ساخته شده و اسکن مغزی، ثبت فعالیت مغزی و واقعیت مجازی را ترکیب می کند تا به کاربر اجازه دهد در مغز یک فرد دیگر به طور زمان واقعی سفر کند.

آنها این مغز شیشه ای را در فستیوال فناوری SXSW که اوایل هفته جاری در اوستین تگزاس برگزار شد به نمایش عموم گذاشتند.

گازالی گفت: ما هرگز پیش از این نتوانسته بودیم به این شکل وارد ساختارهای مغز شده و آنها را مشاهده کنیم. در گام بعد، این یک بازخورد زیستی است.

در نمایش عمومی این سامانه، یکی از این پژوهشگران یک سربند واقعیت مجازی به سر بست و از طریق آن توانست مغز همسرش را به شکل سه بعدی بررسی کند.

در این حالت وی توانست با درخشش نور، فعالیت مغزی همسرش را از طریق الکتروانسفالوگرام (EEG) مشاهده کند.

در این عرضه، تماشاچیان توانستند با استفاده از یک پروژکتور، آنچه را که این پژوهشگر از مغز همسرش می بیند، مشاهده کنند.

"مغز شیشه ای" دقیقا نشان نمی دهد فرد مقابل به چیزی فکر می کند بلکه سیگنال های الکتروانسفالوگرام فقط تصویری از فعالیت مغزی فرد را به طور گسترده نشان می دهد.

اما این گروه در نهایت امیدوار است به رمزگشایی سیگنال های مغزی و نشان دادن آنها با استفاده از این سیستم واقعیت مجازی نزدیک شود.

افراد مبتلا به آسیب دیدگی شدید مغزی و یا دیگر بیماری های عصب شناختی می توانند چگونگی تاثیر بیماری بر فعالیت مغزی شان بصری سازی کرده و پزشکان چگونگی اصلاح آن را بیاموزند.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در چهارشنبه 1392/12/14 و ساعت 11:23 |
این ویروس در لایه های منجمد اعماق سیبری کشف شده است اما پس از خارج شدن از این محیط، یک بار دیگر عفونی شد.

دانشمندان فرانسوی می گویند این ویروس هیچ خطری برای انسان یا حیوان ندارد اما ممکن است وجود آن ، موجب بیدار شدن دیگر ویروس ها نیز بشود. نتایج این تحقیقات درنشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

پروفسور ژان میشل کلوری از مرکز ملی تحقیقات ملی در دانشگاه ایکس مارسی در فرانسه می گوید: این نخستین باری است ویروسی مشاهده می شود که هنوز پس از این مدت طولانی ، خاصیت عفونی سازی خود را حفظ کرده است.

این عامل بیماری زای باستانی در عمق 30 متری یکی از لایه های یخی سیبری کشف شده است.

این ویروس که Pithovirus sibericum نام دارد به گروهی از ویروس های بزرگ تعلق دارد که 10 سال پیش کشف شدند.

این ویروسها ، برخلاف سایر ویروس ها آن قدر بزرگ هستند که در زیر میکروسکوپ به خوبی دیده می شوند.  در بین این ویروس های بزرگ، ویروس 30 هزار ساله تازه کشف شده  1.5 میکرومتر طول دارد که بزرگترین ویروس از این خانواده قلمداد می شود که تاکنون کشف شده است.

از آخرین باری که این ویروس کسی را عفونی کرده است بیش از 30 هزار سال می گذرد اما در آزمایشگاه یک بار دیگر به حیات بازگشت.

آزمایش ها نشان می دهد که این ویروس به آمیب ها یورش برده اما آسیبی به انسان یا حیوان نزده است.

این ویروس وارد سلول شده، تکثیر شده و در نهایت سلول را از بین برد. این ویروس توانایی از بین بردن آمیب ها را دارد اما نتوانسته است سلول انسانی را عفونی کند. دانشمندان معتقدند عوامل بیماری زای کشنده بیشتری در زمین های منجمد عمیق سیبری به دام افتاده اند.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در سه شنبه 1392/12/13 و ساعت 11:52 |
پژوهشگران پوشش چسبی کوچک و ساده ای طراحی کرده اند که می توان با نصب آن بر روی بدن، ضربان قلب، الگوی تنفس و دمای بدن بیمار را کنترل کرد. این دستگاه آمار مورد نظر را از طریق شبکه وای فای به رایانه و یا تلفن همراه ایستگاه پرستاری در بیمارستان ارسال می کند.

پزشکان می گوید این چسب ها با قیمت 35 پوند، اگر وضعیت نادرستی را تشخیص دهند، بوق هشدار ارسال می کنند، این شیوه می تواند جان صدها نفر را در سال نجات دهد.

اما کارشناسان هشدار داده اند این فناوری نباید بهانه ای برای پرستاری از راه دور شود.

محققان نشان داده اند پرستاران معمولا در ایستگاه پرستاری پشت میز خود می نشینند و به اندازه کافی در بخش حضور ندارند و همین امر موجب می شود بیماران و بویژه بیماران مسن احساس تنهایی و انزوا کنند که زمان خطرناکی قلمداد می شود. این بیم وجود دارد که این نظارت از راه دور می تواند وضعیت را بدتر کند.

مدیران بهداشت و درمان دولتی انگلیس قصد دارند چسب Sensium Vitals که از سوی محققان انگلیسی ساخته شده را آزمایش کنند. قرار است طی ماه های آینده، این چسب در 10 بیمارستان دولتی انگلیسی آزمایش شود.

بر اساس گزارش 2012 دانشکده پزشکی سلطنتی انگلیس، سالانه شش هزار بیمار به دلیل عدم نظارت مطلوب، در بیمارستانها جان خود را از دست می دهند.

اما اکنون پزشکان معتقدند با این دستگاه جدید وضعیت نظارت بر بیمار بسیار متحول خواهد شد.

این چسب در هر دو دقیقه اطلاعات جدیدی را ارسال می کند و پزشکان با این اطلاعات نشانه اولیه ای از وقوع هرگونه وضعیت غیر طبیعی را دریافت می کنند.

شواهد حاکی از آن است که هرچه وضعیت نامساعد بیمار زودتر تشخیص داده شود، شانس نجات بیمار و دستیابی به نتیجه مطلوب نیز بیشتر می شود.

مقامات بیمارستانی انگلیس پیش بینی می کنند این چسب می تواند بیش از 500 میلیون پوند در سال صرفه جویی اقتصادی برای بیمارستانها داشته باشد در حالی که سالانه برای آن 50 میلیون پوند سرمایه گذاری می شود. آنها این کاهش هزینه را عمدتا ناشی از کاهش مدت زمانی بستری بودن بیمار در بیمارستان می دانند.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در سه شنبه 1392/12/13 و ساعت 11:37 |
برای افرادی که به دیابت نوع یک مبتلا هستند فرایند مداوم نظارت و تنظیم قند خون ضروری است. اما تحقیقات جدید دانشمندان می تواند افق تازه ای را در درمان این بیماری باز کند.

یک لوزالمعده بیونیک که بین 30 بیمار بزرگسال آزمایش شده نتایج خوبی به همراه داشته است. اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا FDA این لوزالمعده را برای سه مطالعه سرپایی طی 18 ماه آینده به تایید رسانده است.

افراد مبتلا به دیابت نوع یک نمی توانند انسولین تولید کنند. در نتیجه میزان قند خون به طور قابل توجهی متغیر می شود و اگر میزان آن بیش از اندازه بالا برود آسیب بالقوه ای برای عضو های مختلف بدن در پی خواهد داشت، همچنین وقتی کاهش یابد فرد دچار گیجی و یا کاهش سطح هوشیاری می شود.

دستگاه لوزالمعده بیونیک شامل حسگری است که در زیر پوست قرار داده می شود تا داده های سطح هورمون را تقویت کند. این حسگر  بطور بی سیم به اپلیکیشینی در تلفن هوشمند کاربر ارتباط برقرار کرده و اطلاعات را به تلفن ارسال می کند.

بر اساس این داده ها که هر پنج دقیقه یک بار تهیه می شود، اپلیکیشن دوز مورد نیاز انسولین یا گلوکاگون را برای حفظ میزان قند خون مطلوب محاسبه، و اطلاعات را به دو پمپ تزریقی هورمونی که توسط بیمار پوشیده می شود ارسال می کند.

این لوزالمعده بیونیک توسط دکتر ادوارد دامیانو استادیار مهندسی زیست پزشکی دانشگاه بوستون و دکتر استیون راسل استادیار دانشکده پزشکی هاروارد ساخته شده است.

تا امروز این لوزالمعده بیونیک بر روی خوک های مبتلا به دیابت  و همچنین در سه مطالعه بیمارستانی بر روی افراد بزرگسال و جوان طی دوره های 24 تا 48 ساعت آزمایش شده است.

مطالعات پیش رو امکان آزمایش این دستگاه را بر روی شرکت کنندگان در زندگی واقعی و با کاهش میزان نظارت ، فراهم می کند.

نخستین آزمایش قرار است عملکرد این دستگاه را برای پنج روز مداوم بررسی کند. 20 فرد بزرگسال مبتلا به دیابت نوع یک از ساعت 7 صبح تا 11 شب از آن استفاده خواهند کرد.

این بیماران در نزدیکی بیمارستان ماساچوست هستند و پرستاران می توانند هر دو ساعت با اندازه گیری میزان قند خون بیماران از کارکرد دستگاه مطمئن شوند.

شرکت کنندگان شبها در یک هتل مستقر می شوند میزان قند خون آنها در طول شب نیز نظارت می شود.

نتایج به دست آمده از این پنج روز با پنج روز دیگر که در آن بیمار از نظارت معمولی و البته بدون همراه داشتن این لوزالمعده بیونیک، مقایسه می شود.

مطالعه دوم بر روی 16 پسر و 16 دختر مبتلا به دیابت نوع یک انجام خواهد شد و عملکرد دستگاه برای 6 روز مورد بررسی قرار گرفت و در این آزمایش نیز پزشکان وضعیت دیابت داوطلب را 6 روز نیز بدون دستگاه و با استفاده از مراقبت های معمولی و رایج مقایسه می کند.

آزمایش سوم بر روی 50 تا 60 شرکت کننده دیگر که خودشان متخصص پزشکی و مبتلا به دیابت هستند انجام خواهد شد. آنها این دستگاه را به مدت دو هفته در خانه مورد استفاده قرار داده و  دو هفته نیز از درمان و مراقبت رایج بهره مند خواهند شد و این نتایج را با هم مقایسه خواهند کرد.

اگر این آزمایش ها موفقیت آمیز باشد نسخه پیشرفته این لوزالمعده بیونیک بر اساس نتایج و بازخورد آزمایش های پیشین، تا سال 2015 برای مراکز درمانی اساسی عرضه خواهد شد.

این لوزالمعده بیونیک در واقع دستگاهی متشکل از محفظه دوقلوی انسولین و پمپ گلوکاگون بدون نیاز به همراه شدن با اپلیکیشن تلفن هوشمند خواهد بود. 

این دستگاه بر روی صدها داوطلب مبتلا به دیابت نوع یک طی یک دوره شش ماهه آزمایش خواهد شد و نتایج به دست آمده از آن با گروه کنترل که از مراقبت های رایج و معمولی استفاده می کنند مقایسه می شود.

محققان امیدوارند اگر همه چیز خوب پیش برود این لوزالمعده بیونیک تاییده FDA را می گیرد و تا سال 2017 برای عموم به بازار عرضه می شود.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در یکشنبه 1392/12/11 و ساعت 21:56 |
پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران با استفاده از نانو ذرات موفق به تولید حامل‌های دارویی شدند که قابلیت جذب بالایی را در کبد و طحال دارند.

در خصوص بقا نانو ذرات در بافت‌های مختلف و همچنین نیمه‌ عمر این ذرات در بدن و به ویژه خون عوامل مختلفی از قبیل اندازه و نوع پوشش و بار سطحی دخیل هستند.

در مقالات مختلف نیمه‌عمر ذرات تا 2 ساعت در خون موش عنوان شده است حال آنکه در مقاله چاپ شده در مجله Journal of radio analytical and nuclear chemistry این مقدار تنها 95 ثانیه به‌دست آمد. همچنین میزان جذب در کبد و طحال بسیار چشمگیر بود به گونه‌ای که بیش از 62 درصد در کبد و بیش از 23 درصد در طحال به ثبت رسیده است.

به منظور پیگیری و مطالعه طولانی‌تر پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران سعی کردند تا از رادیو ایزوتوپ گالیوم 67 با نیمه‌عمر بالاتر 78 ساعت به جای تکنسیوم با نیمه‌عمر 6 ساعت این نانو ذرات را تا یک هفته در بدن مطالعه کنند. همچنین با استفاده از روش به کار رفته در مقالات گذشته دز جذبی در انسان را با استفاده از داده‌های پراکنش زیستی در موش تخمین بزنند.

برای این منظور این محققان ابتدا با اتخاذ روش مناسب برای نشان دار‌سازی نانوذرات با گالیم 67، نشان دار‌سازی و خالص‌سازی نهایی ترکیب حاصل را انجام دادند و سپس به کنترل کیفی و بررسی پایداری پرداختند.

همچنین انجام مطالعات حیوانی و تخمین دز جذبی در انسان با استفاده از داده‌های حیوانی نیز از دیگر مواردی است که این محققان به آن پرداختند.

میزان بقاء نانو ذرات تا یک هفته بعد از تزریق، تخمین دز جذبی این نانوذرات در صورت اتصال و تزریق به انسان و روش خالص ‌سازی ترکیب نهایی از ویژگی‌های مهم این طرح تحقیقاتی است.

نتایج این مطالعات نشان داد که این نانوذرات برای دارو رسانی هدفمند به سایر ارگان‌ها به غیر از کبد مناسب نیستند و از این نانو دارو می‌تواند گزینه مناسبی برای دارو رسانی به کبد و طحال باشد.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در یکشنبه 1392/12/11 و ساعت 16:55 |
پژوهشگران دانشگاه کورنل به سرپرستی پژوهشگر ایرانی خود در تلاش برای ساخت ایمپلنت های مغزی هستند که بتوان با آنها بر معلولیت غلبه کرد.  دانشمندان با الهام از فیلم تخیلی آواتار میانجی (اینترفیس) هایی اختراع کرده اند که علایم الکتریکی نورون های مغز را ضبط می کند و آنها را به حرکت تبدیل می کند.

این میانجی ها بویژه برای بیمارانی که بر اثر مصدومیت، سکته مغزی یا بیماری های دیگر دچار فلج شده اند، کمک کننده خواهد بود.

این علایم الکتریکی دستگاهی مانند یک بازوی روباتی را به حرکت در می آورند.

"مریم شانه چی" استادیار مهندسی برق و کامپیوتر پژوهشگر دانشگاه کورنل آمریکا با همکاری زیو ویلیامز استادیار جراحی مغز و اعصاب در دانشکده پزشکی هاروارد، میانجی های مغز و ماشین را وارد مرحله ی تازه ای کرده اند.

آنها امیدوارند که به جای آن که علایم الکتریکی مغز، یک دستگاه را به حرکت در بیاورند، بتوانند به افراد فلج کمک کنند تنها با فکر کردن، اعضای بدن خودشان را به حرکت درآورند.

هنگامی که بیمار درباره حرکت دادن یکی از اندام هایش فکر یا قصد می کند، نورون های مناطق کنترل حرکت مغز فعال می شوند، این در حالی است که حلقه ارتباطی میان مغز و ماهیچه ها از هم گسسته است.

با کار گذاشتن حسگرهایی در این مناطق مغز، می توان فعالیت نورون ها را ضبط کرد و با استفاده از یک مبدل به نام "رمزگشا" ، آن ها را به حرکت دلخواه بیمار تبدیل کرد. این میانجی ها به بیماران امکان می دهد با فکر خود مستقیما اندام های شان را به حرکت در آورند.

در مقاله ای که به تازگی در نشریه ارتباطات نیچر منتشر شده، شانه چی و همکارانش، اندام مصنوعی یا پروتزی را توصیف کرده اند که حرکات هدفمند را به اعضای فلج شده هدایت می کند.

گروه تحقیقاتی پروتزی را ساخته و آزمایش کرده است که دو میمون رزوس نر را به هم متصل می کند، به این ترتیب که حیوان نخست را قادر می سازد فعالیت ضبط شده نورون هایش را به اعضای بدن حیوان دیگری که موقتا بیهوش شده است بفرستد و آنها را کنترل کند. 

این آزمایش گامی است در جهت ساخت میانجی های مغزی-ماشینی برای بیماران فلج تا بتوانند تنها با فعالیت مغزی، اندام های شان را به حرکت درآورند.

اساس کار میانجی مغزی-ماشینی، مجموعه ای از الگوریتم هاست که با پردازش علایم عصبی، حرکات مورد نظر آنها را پیش بینی می کنند.

در آزمایش مذکور، یک جانور نقش کنترل کننده ی حرکت یا "ارباب" را ایفا کرد. فعالیت مغزی این جانور، به شکل حرکاتی که قصد انجامش را داشت تعبیر شد. آنگاه این حرکات رمزگشایی شده مستقیما برای کنترل اندام حیوان دوم، از طریق تحریک الکتریکی نخاع آن، به کار گرفته شد.

دکتر شانه چی گفت: "مشکل نه فقط رمزگشایی از فعالیت ضبط شده نورون ها و تبدیل آنها به حرکت مورد نظر بود، بلکه باید نخاع جانور دوم هم به درستی تحریک می شد تا اندام فلج شده را طبق همان پیام، به حرکت در می آورد."

این آزمایش جدید از این جهت تازگی دارد که در آن از دو حیوان استفاده شده بود، نه فقط یک جانور که اندامش موقتا فلج شده باشد.

از این طریق، دانشمندان تصور می کنند که مدلی واقعی از فلج اعضا دارند، چرا که مغز جانور ارباب و اندام جانور بیهوش شده، هیچ ارتباط فیزیولوژیکی با یکدیگر ندارند.

آزمایشگاه دکتر شانه چی اکنون ساختن میانجی های مغزی-ماشینی پیچیده تری را در دستور کار دارد که امکان تولید پروتزهایی با قابلیت های بالا را به وجود می آورند. این دستگاه ها را می توان برای کنترل یک عضو مصنوعی یا طبیعی به کار گرفت.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در شنبه 1392/12/10 و ساعت 9:59 |
یک زن و شوهر مبتکر آمریکایی گل سینه هوشمندی  طراحی کرده اند که می تواند افسردگی ناشی از کم نوری فصل زمستان را درمان کند. این گل سینه 99 دلار قیمت دارد. می تواند میزان نور آفتابی که فرد در معرض آن قرار می گیرد نظارت کند و اگر فرد به آفتاب بیشتری نیاز داشته باشد به او هشدار می دهد.

این گل سینه که SunSprite نام دارد نخستین وسیله پوشیدنی است که نور روزانه و قرار گرفتن در معرض خورشید را ردیابی می کند.

این دستگاه که به تنهایی و یا با هماهنگی تلفن هوشمند کار می کند می تواند مجموعه شخصی سازی شده ای از اهداف و نکات را انتقال دهد تا مطمئن شود که فرد میزان مناسبی از نور درخشان خورشید را دریافت می کند و از شیوه زندگی سالم او پشتیبانی می شود.

این گجت برای اندازه گیری میزان درخشندگی نور مرئی و نور فرابنفش دو حسگر دارد تا اطمینان حاصل کند که کاربر میزان مناسبی نور دریافت می کند؛ در حالی که نور مرئی کافی برای سلامت مفید است و باید از  پرتوی فرانبفش که مضر است دوری کرد.

یک نمایشگر LED بر روی این گل سینه و همچنین اپلیکیشن تلفن هوشمند می تواند به کاربر نشان دهد آیا نوری که در معرض آن قرار گرفته اند مفید و کافی است یا خیر.

دکتر ژاکلین اولدز پژوهشگر دانشکده پزشکی هاروارد و یکی از مبتکران این گل سینه تحقیقات سی ساله و به اثبات رسیده اثرات مثبت قرار گرفتن در معرض نور خورشید رای سلامتی را توجیه ساخت این گجت هوشمند عنوان می کند.

وی گفت:  نور درخشان به طور شگفت انگیزی بر کنترل عملکرد مغز موثر است. ریتم های شبانه روزی که علوم دشواری هستند، الگوهای خواب، هوشیاری و حتی چگونگی هضم غذا را تحت تاثیر خود دارند.

رسیدن نور درخشان در زمان مناسب روز به بدن از نظر بالینی می تواند انرژی را افزایش داده و به خواب بهتر در شب کمک می کند.

از جمله مهمترین اثرات نور خورشید  کمک به رشد مناسب چشم، کاهش خطر ابتلا به ADHD ، کاهش فشار خون، کاهش چربی بدن و میزان مناسبی از ویتامین دی است.

******************************************

پژوهشگران دستگاه خورشیدی ساخته اند که می توان با بستن آن مانند ساعت به مچ دست، دیگر نگران اتمام شارژ تلفن همراه نبود. این شارژر کوچک که "کربن" نام دارد انرژی مورد نیاز خود را از خورشید می گیرد و اگر طی روز نور خورشید کافی برای شارژ وجود نداشته باشد می توان این شارژر را با استفاده از یک پورت USB شارژ کرد.

اگرچه ظاهر این شارژر شبیه ساعت مچی است عملکردی مانند ساعت ندارد. صفحه این ساعت فقط پیل خورشیدی است و به صورت ضد آب و ضد غبار طراحی شده است.

یک چراغ LED چند رنگی برای نشان دادن میزان شارژ باتری روشن می شود که عملکرد  یک چراغ قوه یا بارقه ایمنی نیز دارد.

شارژ با فشار دادن دکمه ای که در زیر بست قرار دارد انجام می شود و می توان با بازکردن پیچ کنار ساعت، به درگاه USB آن دسترسی یافت.

هر دستگاه کربن با مجموعه ای از کابل ها عرضه می شود که برخی در یک سر جک 2.5 میلی متری و در سر دیگر جک آیفون 4/4S داشته و برخی دیگر کابل هایی هستند که در یک سر میکرو USB و در سر دیگر USB معمولی دارند.

این شارژر جدید علاوه بر تلفن همراه ، محصولاتی مانند دوربین، تبلت و لپ تاپ را می توان شارژ کرد.

یک باتری لیتیوم پلیمری 650-mAh می تواند شارژی حدود1 Amp، پنج ولت و پنج وات برای وسایل همراه فراهم کند.

بر اساس اعلام شرکت آمریکایی "انرژی بیونیک"، با استفاده از کربن در کمتر از نیم ساعت می توان یک تلفن هوشمند آیفون را شارژ کرد.

این گروه قصد دارد این ساعت را در دو مدل فلزی براق به اسم 'Slate' و یک مدل دارای پوشش PVD سیاه رنگ به نام "'Coal عرضه کند.

این شارژر پوشیدنی 95 دلار قیمت دارد و احتمالا در ماه اگوست به بازار عرضه می شود.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در جمعه 1392/12/09 و ساعت 9:59 |
دانشمندان استرالیایی که پیش از این در ساخت چشم و گوش بیونیک پیشگام بوده اند اکنون قصد دارند برای ساخت نخستین مغز بیونیک جهان خیز بردارند. استرالیا در صدد است برای ساخت نخستین مغز مصنوعی جهان طی 10 سال آینده  250 میلیون دلار هزینه صرف کند.

قرار است دانشمندان استرالیایی در پروژه ای به نام AusBrain تحقیقات مغزی را هماهنگ سازی کرده و در نهایت به ساخت مغز مصنوعی نائل شوند.

در این گزارش آمده است با توجه به سرمایه گذاری عظیم در تحقیقات مغزی آمریکا و اروپا و تلاش های چین برای ورود به این عرصه، هدف استرالیایی ها ساخت مغز بیونیکی است که از نظر اهمیت می توان آن را نوعی مامویت آپولو برای علم این کشور در نظر گرفت؛ موضوعی که از نظر ضرورت، معادل رقابت فضایی کشورها در دهه 1960 است.

باب ویلیامز استاد ژنتیک و نویسنده این گزارش می گوید: با توجه به اینکه ما در ساخت چشم و گوش بیونیک پیشگام بوده ایم از این رو در چیزی که می توان آن را برون سپاری عملکرد مغز به تراشه های رایانه ای قلمداد کرد، تجربیات خوبی داریم. 

وی افزود: گام بعدی ما یافتن راهی برای کنترل حرکات دست یا پا توسط این مغز مصنوعی است.

ویلیامز پیش بینی کرد دستیابی به این مغز بیونیک طی پنج تا 10 سال آینده تحقق می یابد.

وی با تاکید بر دشواری ساخت این مغز بیونیک، اظهار داشت نتایج این تحقیقات می تواند به پیشگیری و درمان بیماری هایی مانند آلزایمر، اختلالات استرسی پس از وقوع تروما، اوتیسم و اسکیزوفرنی کمک کند.

ویلیامز معتقد است از این رو می توان با شناخت ساختار و معماری بهتر مغز در سطح سلول به سلول به درک بیشتری از آنچه که در سطح متابولیکی که موجب بروز بیماری های روحی می شود دست یابیم.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در چهارشنبه 1392/12/07 و ساعت 11:18 |
یک گروه بین المللی از دانشمندان موفق شدند با استفاده از ابزار ابتدایی و معمولی، عضلات مصنوعی بسازند که یکصد برابر عضلات انسان قدرت و توانایی دارد.

این عضلات مصنوعی می تواند برای ساخت روبات های انسان نما با قدرت نابودگر (شخصیت روباتیک یک فیلم تخیلی به همین نام) به کار گرفته شود.

انسان قادر است وزن های مختلف و سنگینی را بلند کند اما عضلات مصنوعی ساخت دانشمندان قادر است توان عضلانی انسان را کوچک بشمارد.

این دانش پژوهان فقط با استفاده از ریسمان ماهیگیری معمولی و نخ خیاطی شیوه ای را برای تولید عضلات مصنوعی یافته اند که 100 برابر قوی تر از عضلات انسانی است.

در آینده این ابتکار می تواند برای ساخت روبات های انسان نمای قوی و همچنین دست و پاهای مصنوعی و اسکلت های پوشیدنی که به انسان قدرت ابر قهرمانی می دهد، کاربرد داشته باشد.

عضلات مصنوعی می توانند 100 برابر توانایی انسان بار بلند کرده و 100 برابر بیش از انسان انرژی مکانیکی تولید کنند. این عضله مصنوعی می تواند 7.1 اسب بخار در هر کیلوگرم انرژی تولید کند که به گفته محققان به اندازه یک موتور جت است.

پژوهشگران دانشگاه تکزاس در آمریکا با همکاری دانش پژوهان دانشگاه های استرالیا، کره جنوبی، کانادا، ترکیه و چین، این عضلات مصنوعی را با به هم تاباندن پلیمر محکم ریسمان ماهیگیری و نخ خیاطی ساخته اند.

انرژی مورد نیاز این عضلات با تغییرات دمایی ناشی از جریان برق، جذب نور یا واکنش شیمیایی سوخت، تامین می شود.

تاباندن فیبر پلیمری آن را به یک عضله پیچشی تبدیل می کند که می تواند یک روتور سنگین را با 10 هزار دور در دقیقه بچرخاند.

با پیچش های بعدی این فیبر پلیمری مانند یک باند کشی بسیار در هم تنیده می شود و عضله ای را تولید می کند که به طور چشمگیر با گرما منقبض می شود و وقتی سرد شود به  اندازه اولیه باز می گردد.

در مقایسه با عضلات طبیعی که فقط 20 درصد منقبض می شود این عضلات جدید می تواند تا 50 درصد طول خود منقبض شود.

این عضلات مصنوعی می تواند برای میلیون ها بار تحت بارهای مکانیکی سنگین منقبض و منبسط شود.

روبات های انسان نمای پیشرفته امروزی، دست و پای مصنوعی و اسکلت های پوشیدنی به خاطر داشتن موتور و سیستم های هیدرولیک محدودیت  اندازه و وزن دارند به طوریکه تولید نیرو و ظرفیت های کارآمد آنها را  محدود می کند.

مجریان این طرح می گویند از این عضلات مصنوعی می توان در کارهایی که نیازمند توان ابرانسانی است مانند روبات ها و اسکلت های پوشیدنی استفاده کرد.

قطر این رشته های مصنوعی در هم تنیده 10 برابر تار موی انسان است و 100 عضله مصنوعی از این نوع می تواند 726 کیلوگرم بار بلند کند.

هر یک از این عضلات پلیمری که نازک تر از تار موی انسان اس می تواند بیان چهره را برای روبات های انسان نما به ارمغان بیاورد.

این الیاف همچنین می تواند ظرفیت های ماهرانه ای را برای میکروجراحی های روباتیک اندک تهاجمی فراهم آورد.

نتایج این تحقیقات در نشریه ساینس منتشر شده است.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در یکشنبه 1392/12/04 و ساعت 15:30 |
مبتکران ابزار جدیدی ساخته اند که می تواند متن مکتوب را با صدای بلند بخواند؛ ابتکاری که افراد نابینا را قادر به کسب اطلاعات و مطالعه می کند.

این دستگاه به شکل یک انگشتر در انگشت قرار می گیرد و با ردیابی جهت انگشت کاربر می تواند متونی را که فرد به آن اشاره می کند بخواند.

نمونه اولیه این دستگاه که FingerReader (انگشت خوان) نام دارد می تواند جایگزین نرم افزارهای شنیداری- دیداری شود که اغلب غیر دقیق و محدود هستند.

این ابزار که توسط گروهی از پژوهشگران دانشگاه فناوری ماساچوست MIT ساخته شده به کاربر امکان می دهد تا خط متن را با انگشت اسکن کرده و بازخورد صوتی کلمات آن را دریافت کند.

این انگشتر همچنین بازخورد حرکتی را به شکل لرزش بسیار کوچکی ارائه می کند تا مطمئن شود کاربر از متن منحرف نشده باشد.

این ابزار در مرحله ساخت است و تصاویر ویدیویی منتشر شده از آن نشان می دهد که هنوز باید منتظر پیشرفت های لازم در آن باشیم.

به عنوان مثال در نمونه اولیه سرعت بسیار کندتر از میزان لازم است و جک هدفون نیز وجود ندارد.

در نهایت انگشت خوان جایگزین خط بریل خواهد شد که در حال حاضر به خاطر افزایش استفاده از نرم افزارهای دیداری شنیداری ، کمتر آموزش داده می شود.

علاوه بر کمک به افراد کم بینا و نابینا، این ابزار جدید می تواند به عنوان یک ابزار ترجمه به کار گرفته شود که به دانشجویان کمک کند بهتر زبان خارجی را بیاموزند و ارتباط برقرار کنند.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در شنبه 1392/12/03 و ساعت 0:16 |
این مطالعه که شامل سه هزار بیمار در 11 کشور اروپایی است می تواند نشان دهد که آیا این درمان می تواند میزان مرگ و میر را کاهش داده و بافت آسیب دیده ناشی از سکته قلبی را ترمیم کند یا خیر.

تمامی این بیماران تحت درمان استاندارد برای باز شدن عروق بسته و تنگ شده خود قرار خواهند گرفت که شامل وارد کردن یک لوله کوچک موسوم به فنر(استنت) است. علاوه بر این، از مغز استخوان نیمی از این بیماران سلول های بنیادی گرفته و به قلب آنها تزریق شده است.

این درمان باید چند روز پس از بروز سکته قلبی صورت گیرد. 

در طول حمله قلبی، پلاک های چربی با ایجاد یک لخته خونی درون یک رگ مانع از اکسیژن رسانی به قلب شده و بافت حساس قلب را دچار آسیب دیدگی می کنند.

اگرچه بیماران بیشتری از سکته قلبی نجات می یابند اما آسیب دیدگی دائمی عضله قلب، بیمار را بسیار ضعیف می کند.

ایجاد آب در ریه ها نیز مشکل دیگری است که بیماران باید تمام عمر برای آن تحت درمان قرار بگیرند.

تا کنون شیوه درمانی استفاده از سلول های بنیادی بر روی بیماران سکته قلبی بر روی گروه های کوچکی از بیماران آزمایش شده است اما پروفسور آنتونی ماتور مدیر مرکز قلب بارت و مسئول این آزمایش می گوید این یک آزمایش تعیین کننده و نهایی است.

وی افزود: پس از 15 سال تحقیق اکنون به یک پاسخ شفاف رسیده ایم. امیدواریم شاهد کاهش 25 درصدی مرگ و میر بیماران سکته قلبی با استفاده از تزریق سلول های بنیادی باشیم.

این پژوهشگر می گوید اگر این آزمایش کارآمد باشد یک شاخه کاملا جدید از پزشکی را عرضه می شود و بیماران سکته قلبی شاهد یک درمان کاملا نوین خواهند بود.

به گفته وی هنوز مشخص نیست دقیقا چگونه سلولهای بنیادی مغز استخوان خود بیمار می تواند به ترمیم قلب او کمک کند.

وی انتظار دارد در یک چالش بزرگ این سلولها قلب را نجات دهد و به سلول های قلبی تخصصی تبدیل شود.

یک نظریه این است که این سلول ها سیگنال های شیمیایی آزاد می کنند که فعالیت سلول های بنیادی خود قلب را تقویت می کند.

بیمارستان دانشگاه کالج لندن و بیمارستان کالج کینگ در همین شهر و بیمارستانهایی در شهرهای پاریس، فرانکفورت، بارسلون، میلان و کپنهاگ مراکز درمانی حاضر در این آزمایش هستند.

نتایج این آزمایش که با بودجه پنج میلیون پوندی کمیسیون اروپا انجام می شود طی پنج سال آینده اعلام خواهد شد.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در شنبه 1392/12/03 و ساعت 0:13 |
پژوهشگران انگلیسی می گویند آنتی اکسیدانی را شناسایی کرده اند که می تواند جوانی ابدی را برای پوست به ارمغان بیاورد. در حالی که سالانه مردم جهان در تلاش برای حفظ جوانی پوست، میلیون ها دلار صرف خرید محصولات زیبایی می کنند، آزمایشگاه های تحقیقاتی در تلاش هستند محصولات و مواد جدیدتر و موثرتری را برای این منظور تولید کنند.

اکنون پژوهشگران دانشگاه نیوکاسل در جدیدترین پژوهش های خود به نتیجه ای دست یافته اند که به ادعای آنها می تواند صنعت لوازم آرایشی بهداشتی را متحول کند.

"مارک برچ میچین" متخصص پوست و یکی از مجریان این طرح می گوید: در جدیدترین تحقیقات خود بر روی آنتی اکسیدانی به نام "تیرون" کار کرده و به نتایج قابل توجهی دست یافته اند.

وی با اشاره به اینکه این تحقیقات هنوز بر روی انسان آزمایش نشده اظهار داشت: بررسی های انجام شده بر روی موش حاکی از تاثیر مثبت این ماده بر پوست است.

میچین گفت: با افزایش سن انرژی کم می شود و به جای آن میزان مواد مضر و آسیب رسان در بدن افزایش می یابد.

به گفته وی کاری که تیرون در بدن انجام می دهد غلبه بر این مواد سمی و حتی جوان سازی پوست است.

این پژوهشگر بیان داشت: با بالا رفتن سن، تخریب پوست آغاز می شود و در این بین برخی از کارها مانند استعمال سیگار، مصرف الکل، رژیم غذایی نامناسب و ناسالم و آلودگی هوا و از همه بدتر آفتاب سوختگی سرعت تخریب را افزایش می دهد.

وی تاکید کرد با این حال آنتی اکسیدان می تواند جلوی این آسیب دیدگی را بگیرد.

محققان می گویند این کشف تازه از همه محصولات قبلی موثرتر است و تا 100 درصد از پوست در برابر آفتاب محافظت کند.

به گفته آنها تیرون تا چند سال دیگر برای به مصارف عمومی به بازار عرضه می شود.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در پنجشنبه 1392/12/01 و ساعت 10:38 |
پژوهشگران دانشگاه بوعلی سینا با استفاده از یک داروی مسکن قوی موفق به معرفی و تولید یک نانو جاذب برای اندازه گیری میزان مصرف دارو در حوزه‌های پزشکی و پلیسی شدند. هدف از اجرای این تحقیقات معرفی و سنتز یک جاذب برای استخراج گزینشی داروها و استفاده از داروی ناپروکسن (مسكني قوی) به عنوان مدل با استفاده از فناوری نانو است.

برای این منظور یک جاذب مغناطیسی در ابعاد نانو تولید و سطح جاذب سنتز شده برای استخراج گزینشی داروی ناپروکسن در حضور سایر متابولیت‌های آن با یک پلیمر قالب مولکولی جدید پوشش داده شد. به منظور دستیابی به شرایط بهینه تمامی پارامتر‌های موثر بر فرایند جذب سطحی بهینه شد.

این محققان در این پژوهش ابتدا نانو لوله‌های کربنی اصلاح شده با نانو ذرات مغناطیسی را سنتز کرده و نانو لوله‌های کربنی مغناطیسی شده با یک پلیمر سنتزی جدید را پوشش دادند.

نانو لوله‌های کربنی به‌ وسیله اصلاح با نانو ذرات مغناطیسی خاصیت مغناطیسی پیدا کرده و به راحتی از محلول کار به ‌وسیله یک آهن ربای معمولی قابل جداسازی است. مونومر مورد استفاده نیز برای ساخت پلیمر قالب مولکولی داروی ناپروکسن به کارگرفته شد. با تلفیق روش استخراج فاز جامد، فناوری نانو، پلیمر‌های قالب مولکولی و دستگاه اسپکتروفلوریمتر در نهایت یک روش ساده اما در عین حال بسیار حساس و گزینشی برای استخراج و تعیین غلظت داروی ناپروکسن معرفی شد.

از این جاذب می‌توان برای تشخیص مصرف دارو در صنایع پزشکی استفاده کرد و همچنین به ‌صورت غیر مستقیم می‌توان به‌وسیله روش پیشنهادی انواع جاذب‌های گزینشی برای انواع دارو‌ها و مواد مخدر را تهیه و از آن در تشخیص‌های پزشکی یا پلیسی استفاده کرد.

علاوه بر این در نبود دستگاه‌های دقیق اما گران قیمتی مانند HPLC این روش می‌تواند کاندیدای مناسب و کارآمدی برای تعیین مقادیر بسیار ناچیز داروی ناپروکسن باشد و نیازی به استفاده از حلال‌های گران قیمت و سمی برای اندازه‌گیری دارو نیست.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در پنجشنبه 1392/12/01 و ساعت 10:36 |
دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه تکزاس می گویند برای نخستین بار در جهان موفق شده اند ریه انسان را در محیط آزمایشگاه تولید کنند.

اگر آزمایش ها حاکی از عملکرد موفق این ریه آزمایشگاهی باشد، می توان از آن برای درمان بیش از هزار و 600 بیمار آمریکایی که منتظر دریافت ریه پیوندی هستند استفاده کرد اما این ریه مصنوعی احتمالا تا چندین سال دیگر برای کاربردهای درمانی به بیمارستانها عرضه نخواهد شد.

جوان نیکلاس محقق دانشگاه تگزاس گفت: ساخت چنین بافت هایی پیش از این در فیلم های علمی تخیلی به وفور دیده شده و ما اکنون قصد داریم این تفکر را به علم واقعی بیاوریم.

تصویر A داربست کلاژن و الاستین ریه - تصویر B بافت ریه پس از رشد سلول ها

در این پژوهش، محققان بافت ریه را از 2 کودکی که جان خود را بر اثر تروما از دست داده بود گرفتند. پس از پاک سازی بافت آسیب دیده ، داربستی از کلاژن و الاستین را آن باقی ماند.

آنها سلول های لازم  را از ریه دیگر گرفته و آنها را در این داربست قرار دادند. سپس داربست و سلولهای آن را در مایعی پر از مواد مغذی و پشتیبان رشد سلول غوطه ور کرده و منتظر ماندند.

این ریه ها مانند ریه های طبیعی رشد کردند اما بافت آن نرم تر، کم تراکم تر و صورتی تر بود.

احتمالا هنوز 12 سال تا آماده شدن این ریه های مصنوعی برای پیوند زمان باقی است.

نیکلاس اظهار داشت تا آن موقع من دیگر پیر و بازنشسته شده ام و دانشجویانم این تحقیقات را ادامه خواهند داد.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در دوشنبه 1392/11/28 و ساعت 0:16 |
علی رغم کاربرد فراوان آشکار سازهای پرتو X (سوسوزن) در صنایع مختلف، پخش ‌شدگی و به دنبال آن پراکندگی فوتون‌های نوری تولید شده و در نتیجه عدم توانایی آنها در تفکیک مکانی مناسب از مشکلات آنها به شمار می‌رود. با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد نانو سیم‌های اکسید روی نظیر راندمان کوانتومی بالا، زمان فروپاشی کوتاه، سختی تابش بالا و عدم سمیت، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر بر آن شدند تا نوع جدیدی از آشکار ساز سوسوزن پرتوی ایکس و ذرات باردار سنگین را با استفاده از این نانو سیم‌های یک بعدی به منظور بهبود قدرت تفکیک مکانی آشکارساز تولید کنند.

برای دستیابی به این هدف این محققان نانوسیم‌هایی با نسبت ابعادی بالا در قالب‌های پلی‌کربناتی رشد دادند. سپس لایه پلی‌کربناتی حاوی نانوسیم‌ها با یک حسگر نوری CMOS  قدرتمند ترکیب شده تا جهت انجام آزمون‌های تجربی به کار گرفته شود.

نتایج نشان داد که داده‌های تجربی توافق بسیار خوبی با نتایج شبیه ‌سازی شده داشته و بیانگر این نکته بود که نانوسیم‌های اکسید روی به کار رفته درون غشای پلی‌کربنات می‌تواند به عنوان یک آشکارساز پرتوی X و ذرات آلفا با قدرت تفکیک مکانی بالا عمل کنند.

نانوسیم‌های اکسیدروی به کار رفته در این آشکارسازها، بعد از تولید فوتون‌های نوری، مانند یک فیبر نوری عمل کرده و آنها را به انتهای خود منتقل می‌کنند. این مکانیسم باعث جلوگیری از پراکنده شدن نور در داخل آشکارساز شده و علاوه براین سبب می‌شوند فوتون‌های نوری دقیقا در راستای برخورد ذره پر انرژی به روی حسگر نوری خارجی منتقل شده و در نتیجه محل برخورد ذره با دقت فوق‌العاده‌ای توسط سیستم الکترونیکی ثبت شود.

با توجه به سادگی و هزینه پایین تولید این آشکارساز، و با بهینه‌سازی راندمان نوری نانو سوسوزن به کمک افزایش تخلخل غشاء، طول نانوسیم‌ها و افزودن ناخالصی مناسب به منظور افزایش بهره نوری، می‌توان از این اشکارساز برای تصویربرداری‌های پزشکی فوق دقیق بهره گرفت.

آشکارساز پرتوی X  تولید شده دارای قدرت تفکیک بالایی است و قابلیت استفاده در سیستم‌های تصویربرداری تشخیصی پزشکی و سیستم‌های درمانی مبتنی بر استفاده از ذرات باردار مانند الکترون، پروتون و آلفا کاربرد دارد.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در یکشنبه 1392/11/27 و ساعت 2:33 |
امروزه با پیشرفت فناوری از شیوه های مختلفی برای تعیین هویت افراد استفاده می شود از جمله اثر انگشت، اسکن عنبیه و تشخیص چهره اما محققان به تازگی بوی بدن را به عنوان شکل جدیدی از ابزارهای تشخیص هویت بیومتریک عرضه کرده اند. دانشمندان دانشگاه اسپانیایی Politécnica de Madrid می گویند نشانه های رایحه منحصر به فرد بدن هر کس، مدت زمان کافی حفظ می شود و می توان با استفاده از حسگرهایی، با دقت 85 درصد هویت فرد را بدین وسیله تشخیص داد.

محققان اسپانیایی در پاسخ به این سئوال که با وجود شیوه های تشخیص هویت کنونی چه نیازی به ارائه شکل جدیدی از تشخیص هویت بیومتریک است، می گویند گاهی اوقات افراد بویژه اگر سوء سابقه داشته باشند، تمایلی به اسکن انگشت و یا عنبیه خود ندارند. اما آنها حسگرهای رایحه خوان ساخته اند که می تواند این افراد را از طریق بوی بدنشان شناسایی کند.

این دانشگاه در حال ساخت این سیستم با همکاری یک شرکت فناوری است.

آنها می گویند اگرچه این شیوه هنوز به دقت سگ های پلیس نیست و نمی تواند به اندازه این حیوان بوی افراد را تشخیص دهد اما با وجود عوامل مختل کننده بوی تن مانند تغییر رژیم غذایی، حاشیه خطای این سیستم جدید کمتر از 15 درصد است.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در شنبه 1392/11/26 و ساعت 21:44 |
پزشکان بدون انجام جراحی قلب باز، نخستین ضربان ساز قلبی مینیاتوری بدون سیم رابط را مستقیما به درون قلب یک بیمار پیوند زدند.

این ضربان ساز بدون سیم رابط در طول یک جراحی که با کاتتر هدایت می شد و از طریق رگ فمورال کشاله ران به قلب این بیمار پیوند زده شد.

این دستگاه توسط دکتر "ویوک ردی" جراح هندی تبار در بیمارستان مونت سینای آمریکا کاشته شده، مانند یک لوله نقره ای کوچک است و فقط چند سانتی متر طول دارد یعنی کمتر از 10 درصد اندازه ضربان ساز های معمولی.

پزشکان قصد دارند بی خطری و اثربخشی این دستگاه را که  Nanostim نام دارد در یک آزمایش بالینی بین المللی موسوم به  LEADLESS II در چندین مرکز به بوته آزمایش بگذارند. این بررسی بالینی بر روی 670 بیمار در 50 مرکز درمانی در سراسر اروپا، کانادا و آمریکا انجام شود.

در این بررسی، جدیدترین گزینه ضربان ساز ابتکاری و غیر جراحی برای بیمارانی که دچار کندی ضربان قلب هستند آزمایش می شود.

این نسل جدید از ضربان سازهای ریز می تواند برای بیماران بی خطر تر و ایمن تر باشد چرا که مانند ضربان سازهای کنونی سیم رابط ندارد و لازم نیست به زیر پوست قفسه سینه تعبیه شود.

Nanostim مشابه دیگر ضربان سازهای قلبی دیگر، ضربان قلب بسیار کند قلب موسوم به برادیکاردیا را درمان می کند.

این دستگاه با نظارت نزدیک ریتم الکتریکی قلب کار می کند و اگر ضربان قلب خیلی کند باشد تحریک الکتریکی ایجاد کرده تا ضربان قلب را تنظیم کند.

بیش از چهار میلیون نفر در سراسر جهان از ضربان ساز استفاده می کنند و 700 هزار بیمار جدید نیز هر ساله به این تعداد افزوده می شود.

مزیت های احتمالی این ضربان ساز بدون سیم رابط شامل حذف جراحی، مشخص نبودن هر گونه دستگاه ضربان ساز زیر پوست سینه بیمار، نبود جای زخم بر روی سینه و نبود هیچ گونه محدودیت بر فعالیت های بیمار است.

از دیگر مزایای این دستگاه می توان به کاهش ناراحتی، عفونت و یا بروز هرگونه اختلال یا خرابی در دستگاه اشاره کرد.

علاوه بر این، این ضربان ساز که با باتری کار می کند به گونه ای طراحی شده است که می توان آن را کاملا از قلب خارج ساخت.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در شنبه 1392/11/26 و ساعت 21:23 |