Dr Khorshidi: در سالهای اخیر درمان با پرتوهای یونساز به عنوان یک روش جدید و مهم در درمان سرطان های پوستی مطرح شده است. هدف نهایی در این روش وارد کردن دز بیشتر تشعشع به تومور نسبت به سلول های نرمال است. یکی از روش های درمان استفاده از پرتوهای باردار الکترونی است.

دكتر عبداله خورشيدي مجري طرح در ارائه روشي جديد در توليد اين پرتوهاي الكتروني مي گويد: در اين طرح پژوهشي با استفاده از پلاسماي كاتد سرد، نوعي مولد الكتروني طراحي شد. اين كاتد سرد به شكل مقعري و از جنس آلومينيوم به ضخامت يك سانتي متر درنظر گرفته شده بود كه تحت جريان پلاسمايي در اثر تخليه الكتريكي گاز هليوم كار مي كرد.

وي اظهار داشت: پرتو الكتروني تك انرژي از طريق بمباران كاتد تحت يونهاي با انرژي بالا يعني همان پلاسما بوجود مي آيند. گاز هليوم با درجه خلوص بالا كه قرار است روي آن تخليه الكتريكي انجام شود از طريق يك شير سوزني قابل تغيير وارد محفظه مي شود كه فشار گاز توسط دستگاهي با نام گيج پيزاني اندازه گيري مي شود.

همچنين تقعر كاتد موجب مي شود كه باريكه الكتروني همگرا شود و برخورد به ديواره پيركس كمتر شود. براي همگرايي بيشتر اين پرتوهاي الكتروني حاصل از پلاسما، از سيم پيچ هاي توليد كننده ميدان مغناطيسي استفاده شد.

اين پژوهشگر عرصه درمان با پرتوها گفت: علت انتخاب محفظه مولد از جنس پيركس به خاطر عدد اتمي كم آن مي باشد كه در اثر برخورد الكترون به آن، توليد اشعه ايكس مضر موسوم به برامز اشترالونگ كاهش مي يابد.

 

وي افزود: در مرحله دوم، اين پرتوهاي الكتروني سپس از روزنه اي با قطر معين عبور داده مي شوند و به كمك پمپ خلا درون محفظه اي عاري از مولكول هاي هوا به صورت واگرا به سمت آند به حركت در مي آيند. نمونه هاي سالم و توموري پوست در مقابل اين پرتو هاي واگرا به ضخامت ده ميكرومتر شبيه سازي شدند.

با توجه با ولتاژهاي كم اعمال شده به كاتد در بازه 8 تا 12 كيلو ولت، انرژي منتقل شده الكترون ها در لايه هاي مختلف پوست متفاوت بود. براي ولتاژهاي 8 و9 كيلوولت، كل انرژي الكترونها در لايه اول پوست تخليه شد؛ ولي براي ولتاژهاي بالاتر، الكترونها در ابتدا از چند لايه اول پوست عبور مي كردند و ماكزيمم انرژي خود را به تومورهاي عمقي تر منتقل مي كردند. اين بدان معني است كه بيشترين مقدار انرژي كه پرتو الكتروني در طول مسير ورود به سطح پوست از دست مي دهد در لايه هاي عمقي تر و محل قرار گيري سلول هاي تومورال مي باشد. اين روش جديد درماني با استفاده از پرتو الكتروني در محدوده انرژي كم با حداقل سوختگي مي تواند تومورهاي سطحي پوست را از بين ببرد.

نتايج اين تحقيق در ژورنال بين المللي Physics Scripta (ژورنال ISI با ضريب تاثير 1.3) تحت نظر آكادمي سلطنتي علوم سوئد در جولاي 2014 به چاپ رسيده است كه موسسه بين المللي Institute of Physics آن را منتشر كرده است.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در یکشنبه 1393/05/05 و ساعت 1:40 |
محققان اولین آزمایش‌های خود را روی داروی ضدسرطان مبتنی بر نانوحباب پلاسمونیکی با موفقیت انجام دادند. این سیستم دارویی که در آن از نانوذرات طلا استفاده شده، متشکل از سه روش شیمی‌درمانی، رادیودرمانی و آسیب فیزیکی به سلول‌های سرطانی است.

پژوهشگران دانشگاه رایس اولین آزمایش‌های پیش‌بالینی را روی داروی ضدسرطان جدید خود انجام دادند که نتایج آن نشان می‌دهد این دارو می‌تواند سلول‌های سرطانی را شناسایی و نابود کند بدون این که به سلول‌های اطراف آسیبی برساند.

اثربخشی این فناوری جدید 17 برابر بیشتر از روش شیمی‌درمانی رایج است که برای تومورهای سرطان گردن و سر که نسبت به دارو مقاوم هستند، استفاده می‌شود.

دیمیتری لاپوتکو از محققان این پروژه می‌گوید: " فناوری جدیدی که ما ارائه کردیم از روش‌های فعلی درمان سرطان کاملا متفاوت است. در این روش از نانوحباب‌های پلاسمونیک استفاده می‌شود، این نانوحباب‌ها به درون سلول‌های سرطانی وارد شده و با استفاده از یک پالس لیزری کوتاه با انرژی کم تحریک شده و منفجر می‌شوند. این انفجار در کسری از ثانیه اتفاق افتاده و موجب نابودی سلول‌های سرطانی می‌شود. بنابراین با این روش می‌توان سلول‌های سرطانی را که به دلیل مقاومت دارویی قابل درمان نیستند و همچنین سلول‌هایی که امکان جراحی روی آنها وجود ندارد را می‌توان با این روش از بین برد."

این گروه در پروژه قبلی، تنها از فناوری نانوحباب استفاده کرده بودند اما در این روش جدید، نانوحباب را با داروی شیمی‌درمانی و رادیودرمانی ترکیب کرده و با سه روش مختلف به مبارزه سلول‌های سرطانی می‌روند. مزیت این روش جدیدی این است که هر سه مکانیسم مورد استفاده، به سلول‌های سالم اطراف آسیبی نمی‌زند.

دیمیتری لاپوتکو می‌افزاید: "در این فناوری جدید از نانوذرات طلا استفاده می‌شود، این روش به نحوی طراحی شده که مکانسیم درمان به نابودی فیزیکی سلول‌های سرطانی ختم شود. در واقع ما جراحی، شیمی‌درمانی و رادیودرمانی را یک جا جمع کرده و همه را درون سلول سرطانی فعال می‌کنیم."

این گروه 2 داروی شیمی‌درمانی، دوکسوروبیسین و پاکلیتاکسل، را به شکل یک نانوذره در آورده و با یک آنتی‌بادی متصل شونده به سلول سرطانی ترکیب کردند. به مدد مکانیسم نانوحباب پلاسمونیک اثر بخشی دارو در این روش بالا بوده هرچند که دوز وارد شده به بدن بیمار کم است.

نانوذرات مورد استفاده در این سیستم دارویی غیرسمی بوده و به دلیل اتصال به آنتی‌بادی ویژه سلول‌ سرطانی، تنها در سلول‌های سرطانی متجمع می‌شوند. این نانوذرات تا پیش از تابش لیزر هیچ فعالیتی ندارند.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در چهارشنبه 1393/06/05 و ساعت 11:18 |
یک شرکت تازه‌ تأسیس پزشکی مدعی است که می‌توان با استفاده از نانوذرات طلا لیپوساکشن را بهبود داد به طوریکه چربی با استفاده از این نانوذرات آب شده و از بدن خارج شود.

دو برادر به تازگی شرکتی به ثبت رسانده‌اند تا به تجاری‌سازی فناوری استفاده از نانوذرات در جراحی زیبایی بپردازند. آنها قصد دارند تا از نانوذرات برای آب کردن چربی‌های بدن استفاده کنند. در حال حاضر آزمایش‌هایی روی حیوانات انجام شده و گام بعدی آزمایش روی انسان خواهد بود.

هرچند لیپوساکشن یکی از رایج‌ترین روش‌های خارج کردن چربی از بدن است و در امریکا جزء مهمترین جراحی‌های زیبایی محسوب می‌شود، اما این روش هنوز اشکلاتی دارد. یک شرکت تازه‌ تأسیس مدعی است که می‌توان با استفاده از نانوذرات طلا این روش را بهبود داد به طوری که چربی با استفاده از این نانوذرات آب شده و از بدن خارج می‌شوند.

لورن ولف از محققان این پروژه می‌گوید: «در طول فرآیند لیپوساکشن، یک سوزن بسیار نازک وارد بافت چربی می‌شود. حرکت این سوزن به عقب و جلو زدوده شدن چربی‌ها را به همراه دارد. در نهایت سلول‌های چربی با استفاده از مکش دستگاه و ایجاد خلاء در محیط چربی، از بدن خارج می‌شود.» مشکل اصلی در این روش، انتخابی نبودن آن است به طوری که گاهی سلول‌‌های بافت‌ غیرچربی نیز از بدن زدوده می‌شود. معمولاً لیپوساکشن موجب بروز کبودی‌هایی در بدن شده که در طولانی مدت آثار آن باقی می‌ماند و گاهی به یک درمان ثانویه برای حل مشکل کبودی نیاز است. برای حل این مشکل یک تیم پزشکی متخصص در حوزه نانوپزشکی روش جدیدی ارائه کردند.

آده و خالد الموتائری، دو برادر که در این پروژه با هم فعالیت دارند، با توجه به استفاده از نانوذرات طلا در مبارزه با سلول‌های سرطانی، به فکر استفاده از این روش برای درمان چاقی افتادند. آن‌ها درصدد برآمدند با تابش پرتو مادون قرمز بر نانوذرات، آن‌ها را گرم کرده و در نهایت بافت چربی در بدن را آب کنند. با این کار می‌توان سلول‌های چربی را به صورت انتخابی از بدن خارج کرد. در صورتی که دمای ایجاد شده مناسب باشد، سلول‌های چربی آب شده بدون این که بافت‌های اطراف نظیر سلول‌های عصبی آسیبی ببینند. این دو برابر شرکتی به نام ای‌لوکس مدیکال (eLux Medical) به ثبت رسانده و فناوری جدیدی به نام نانولیپو را نیز تحت لیسانس خود در آوردند. این آزمایش روی نمونه‌های حیوانی با موفقیت به انجام رسیده است و در آینده نیز به آزمون‌های انسانی پرداخته خواهد شد.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در چهارشنبه 1393/06/05 و ساعت 11:7 |
رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان از ساخت دستگاه شتابدهندۀ خطي در اين شهرك، توسط شركت دانش بنيان بهيار صنعت سپاهان خبر داد.

دكتر مهدي كشميري با اشاره به اينكه سرطان يكي از شايع­ترين و خطرناك­ترين بيماري­هاي موجود در انسان­ها است، افزود: با توجه به آمارهاي موجود توسط كارشناسان بهداشت جهاني سرطان در كشورهاي در حال  توسعه هرسال رو به افزايش و بيشتر از ايدز، سل و مالاريا مردم را مي­ كشد.

رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان با بيان اينكه با توجه به پيشرفت روز افزون علم پزشكي، فيزيك پزشكي و مهندسي پزشكي راديو تراپي به وسيله شتابدهنده در اكثر مراكز پرتو درماني جهان جايگزين ديگر دستگاههاي درماني شده­ است، ادامه داد: در دستگاه شتاب­دهنده، باريكه الكترون با جريان بالا توليد مي­ شود و توان بالايي براي درمان با الكترون و پرتو ايكس فراهم مي‌شود.

كشميري گفت: بيشتر شتاب­دهنده­ هاي پيشرفته چندين باريكه الكترون و فوتون با انرژي­هاي مختلف توليد مي­ كنند، اين دستگاه‌ها ثابت بوده و در حجم كم ساخته شده­ اند و اكثرا درون گانتري (Gantry) هم مركز قرار مي­ گيرند.

وي با بيان اينكه ساخت شتابدهنده با طيف فوتون با انرژي۶MV (شش مگا الكترون ولت) در مدت دو سال توسط شركت بهيار صنعت سپاهان انجام شده است، عنوان كرد: حمايت از توليد و اشتغال و حمايت از بيماران سرطاني ايراني با توجه به نياز روز افزون به سيستم­هاي پيشرفته و موثر درمان سرطان در ايران از مهمترين مزيات و اهداف اين طرح است.

رئيس اين مركز علم و فناوري ادامه داد: با برآوردهاي انجام شده تعداد 60 نفر نيروي كار مستقيم و 200 نفر نيروي كار غير مستقيم با اين پروژه مرتبط خواهند بود و همچنين مي­ توان به تعداد كارگاه­هاي درگير  شامل چهار كارگاه بصورت مستقيم و 10كارگاه به صورت غير مستقيم اشاره كرد.

وي همچنين اظهار كرد: با توجه به هدف شركت كه در مرحله اول قصد توليد يك شتابدهنده شامل يك طيف الكترون6MV  را دارد، ديگر نيازي به آهن رباي خم ­كننده نیست همچنين شتابدهنده‌هاي الكترون غير از زمينه پزشكي و درمان داراي كاربردهاي بسيار زياد ديگري نظير گمرك، استريليزاسيون، تحقيقات و .... هستند.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در جمعه 1393/05/31 و ساعت 11:32 |
نخستین مرکز پیشگیری از کودک آزاری جنسی در ایران، یک دفتر کوچک و دنج است، کمی بالاتر از پارک ساعی با پنجره ای بزرگ رو به حیاطی قدیمی، رنگ هایی گرم و صندلی هایی بزرگ و گردان که لابد وقتی مراجعان کم سن و سال دکتر شهین علیایی زند، روانشناس خانواده و موسس مرکز، روی شان می نشینند، ذوق دارند تا با شیطنتی کودکانه، آنها را به این طرف و آن طرف بچرخانند.

 

همان ابتدای گفتگو ، به او می​گویم که بیش از دو دهه، بارها نتایج پژوهش هایش در رسانه​ها را در حوزه پیشگیری از آزار جنسی کودکان دنبال کرده​ ام و جسارت و صداقتش را تحسین کرده​ام.

لبخند می زند و از روزهایی می​گوید که حتی پرداختن به مسأله کودک آزاری، جزو بزرگترین تابوهای جامعه بود و فعالیت او در این حوزه، باعث شده بود خیلی از همکارانش، برای محافظه کاری حتی سلام و علیک شان را با او قطع کنند. صفحه اول کتابش را که امضا می کند، می گوید « پس باید برایت بنویسم به دوست قدیمی و نادیده ...»

استاد دانشگاه علامه طباطبایی ، کتاب را که می نویسد، زمزمه می​کند«ما،میلیون​ها دوست نادیده​ایم که گرچه یکدیگر را به چهره نمی شناسیم اما هدف مان مشترک است ، هر کس به سهم خودش باید برای پیشگیری از آزار جنسی کودکان و حمایت از قربانیان کمک کند.»

بهانه گفتگوی ما با این پژوهشگر و فعال حقوق کودک ، اخبار مربوط به چندین کودک آزاری جنسی در ماه های اخیر در کشورمان است که دو مورد از آنها در مدارس رخ داده است.

علیایی زند گلایه می کند که گرچه مسئولان در سطوح بالا برای فعالان حقوق کودک احترام قائلند اما برخی مسئولان در رده های پایین تر ، برای حفظ جایگاه شان، حتی وجود پدیده کودک آزاری جنسی را منکر می​شوند و راه را برای اطلاع رسانی در این حوزه می بندند.

حتما مطلع هستید که امسال در حوادثی متعدد یک ناظم، یک معلم و یک راننده سرویس مدارس به جرم آزار جنسی شماری از دانش آموزان دستگیر شدند. این ها البته همه اخبار در این حوزه نیست و فقط شمار از آنهاست. از دیدگاه شما آزار جنسی کودکان در کشورمان رو به افزایش است ؟

به هیچ وجه نمی شود درباره این موضوع با قطعیت نظر داد. مبنای کسانی که ادعا می کنند آزار جنسی در کشورمان بیشتر شده آمارهایی است که اعلام می شود اما توجه داشته باشید که آمارها، فقط ثابت می​کنند افراد بیشتری مشکل شان را گزارش می دهند اما آمار اندک کودک آزاری در گذشته هم لزوماً به معنای کم بودن آن نبوده است، بلکه موارد گزارش شده ناچیز بوده چون، پرهیز از فاش کردن این مسأله در گذشته نسبت به امروز ، بیشتر بوده است.

به عبارتی دیگر امکان دارد شمار زیادی از کسانی که در گذشته مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته​اند هرگز درباره مشکل شان حرفی نزده باشند و بنابر این در آمارها نیز ثبت نشده​اند.

پس نمی توانید با قاطعیت بگویید که امروز با افزایش کودک آزاری نسبت به گذشته مواجه هستیم اما با قطعیت می​توانم ادعا کنم که سوء استفاده جنسی از کودکان در همه جای دنیا از جمله کشور ما زیاد است و روز به روز ابعاد گسترده تری نیز به خود می​گیرد.

به طوری که کودک آزارها در دنیا حتی از پدیده پیشرفت تکنولوژی و گسترش رسانه ها هم برای پیشبرد اهداف شان سوء استفاده کرده​اند برای مثال برخی والدین درفیلیپین عکس های عریان فرزندان شان را به سایت های هرزنگارانه می فروشند چون خیال می کنند کودکان شان مستقیم مورد آزار جنسی قرار نگرفته​اند و فقط عکس عریان شان پخش شده است در حالی که هر نوع استفاده از کودکان به منظور لذت جنسی آزارجنسی محسوب می شود و آزار جنسی مسیر زندگی کودک را نابود می​کند و يا برخي رفتارهاي همجنسگرايانه را در او نهادينه مي كند.

شما هر چیزی را می توانید بخرید و بازسازی کنید بجز کودکی یک انسان را. آزار جنسی، کودک را یک شبه بزرگ می​کند، او را از دنیای کودکی اش می​رباید و به بدترین شیوه، بدون هیچ ابزار مناسب و مهارتی ، در دنیای آدم بزرگها رهایش می​کند.

شاید نخستین مشکل در برخورد با کودک آزاری جنسی، این باشد که قانون در برخورد با کودک آزاری به اندازه کافی بازدارنده نیست و در بسیاری موارد مجازات کودک آزارها، نسبی و سلیقه​ای است. شما هم موافقید؟

مسأله مهم این است که ثابت کردن این جرم در ایران کار دشواری است. متأسفانه در جامعه ما، ادعای کودک و تایید گروه روانشناس درباره راستگویی اش، کافی نیست و برای روشن شدن حقیقت باید اسناد و مدارک بیشتری ارائه شود.

اگر به تعریف واقعی کودک آزاری جنسی از دیدگاه روانشناسی رجوع کنیم ، این عمل به معنای استفاده از کودک به هر شکل و شیوه برای لذت جنسی بزرگسال هاست و حتی دست کشیدن به یک کودک با این هدف یا گفتن حرف های رکیک در حضور او نیز کودک آزاری جنسی است. با این تعریف، معنای کودک آزاری بسیار وسیع است و خیلی وقت ها جز با ادعای کودک و تایید گروه روانشناس امکان ندارد در حالی که این گواهی برای قانون کافی نیست. از آن مهمتر، همانطور که خودتان هم گفتید در برخورد با کودک آزار خیلی از اوقات قانون سلیقه ای اعمال می شود.

فرایند عجیبی که من در نحوه اجرای قوانین و پیگیری مسایل مربوط به پیشگیری از کودک آزاری مشاهده کرده ام این است که مسئولان رده بالای کشور لزوم این پیگیری ها را درک می کنند اما مسئولان رده پایینی وجود دارند که نقش شان را به عنوان واسطه به درستی انجام نمی دهند و آنقدر نگران منصب و جایگاه شان هستند که حس می کنند اگر مردم از خطر کودک آزاری جنسی با خبر شوند، میز شان به خطر می افتد.

به همین علت اصل قضیه را منکر می شوند، صورت مساله را پاک می کنند و موضوع کودک آزاری جنسی را یا نفی می کنند یا بیش از حد کوچک و کم اهمیت جلوه می دهند و در حالی که فاجعه باقی است، روند پیشگیری از آن را مختل می​کنند.

یک نکته دیگر این است که وقتی جرمی مانند کودک آزاری جنسی از سوی اولیای بچه اتفاق می​افتد، او باید از والدین بدسرپرست گرفته شود اما به کجا برود که از مصون ماندنش مطمئن باشم و بدانیم درگیر آسیب های اجتماعی بیشتر نشود؟ چنین مراکزی با ضریب امنیت بالا هنوز در کشور ما وجود ندارد.

علاوه بر نکته​ای که شما درباره مسأله اجرای قوانین اشاره کردید، انگار مردم هم در برخورد با کودک آزاری برخورد درستی ندارند. برای نمونه اگر در ماجرای آزار و اذیت دانش آموزان ، نخستین والدینی که از آسیب دیدگی فرزندشان با خبر می شدند موضوع را اطلاع می​دادند ، شاید قربانی های پرونده ها زیاد نمی​شدند. در بسیاری از پرونده های کودک آزاری وضع به همین منوال است یعنی سکوت قربانیان و والدین شان، کودکان بعدی را دیگر می کند.

در نظر داشته باشیم که مسایل جنسی و از آن جمله کودک آزاری جنسی در هر جامعه ای، متأثر از فرهنگ است و اگر ما بر بعد فرهنگی موضوع و تغییر دیدگاه ها درباره یک پدیده کار نکنیم، در برخورد با آن موفق نمی​شویم.

حرف زدن از کودک آزاری جنسی در کشور ما، یک تابوست. قربانی از واکنش والدین نسبت به گفتن خبر می ترسد و آن را پنهان می کند و حتی اگر والدین متوجه موضوع شوند هم سکوت می​کنند که مبادا فرزندشان بدنام شود. آنها در چنین شرایطی آنقدر مضطرب و وحشت زده​اند که به نجات نفرات بعدی فکر نمی کنند تا بخواهند درباره موضوع اطلاع رسانی کنند.

واکنش دختران و پسران نسبت به آزار جنسی یکسان است؟

نه. واکنش دختران و پسران نسبت به مقوله آزار جنسی در برخی ابعاد متفاوت است. در هر دو گروه البته یک حس مشترک وجود دارد. همه آنها از نظر روانی به شدت تخریب می​شوند و احساس اضطراب دارند و اگر بزرگتر باشند می ترسند پایگاه های اجتماعی شان را از دست بدهند.

اما جنسیت بر احساسات دیگرشان اثر می گذارد.دخترها حس می​ کنند اگر حرفی بزنند سرزنش می​شوند و دیگران آنها را متهم می کنند که خودشان در این حادثه مقصر بوده اند و از سوی دیگر نگرانند که مبادا دیگر کسی با آنها ازدواج نکند.

پسرها ولی حس می کنند هویت جنسی و مردانگی شان از بین رفته است. خیال می کنند دیگر مرد واقعی و با قدرت به حساب نمی آیند.

بر خلاف تصور بسیاری از مردم، به طور معمول در این مورد بخصوص، معمولا دخترها مقاومت بیشتری دارند و بسیاری از اوقات پس از مدتی می توانند اجزای شخصیت شان را به هم بند بزنند اما شدت آسیب دیدگی روانی پسرها، بسیار بیشتر است و دیرتر از دخترها، توانایی تطبیق روانی با حادثه آزار جنسی را دارند.

ما نقش دو مقوله اجرای قوانین و تابوی فرهنگی را در افزایش کودک آزاری جنسی بررسی کردیم اما انگار موضوع آموزش های عمومی در بحث مان مغفول مانده است. آیا آموزش ها برای پیشگیری از سوء استفاده جنسی به کودکان در کشورمان کافیست؟

تا پیش از تابوشکنی و باز شدن مسیر گفتگو درباره کودک آزاری جنسی ، آموزشی هم وجود نداشت اما از زمانی که این تابو تا حدی کنار گذاشته شده، راه آموزش هم هموار شده است.

به خاطر داشته باشیم آموزش زمانی اتفاق می افتد که طرف مقابل تان اصل قضیه را بپذیرد یعنی قبول کند که حتی در جامعه ما هم کودک آزاری وجود دارد و به همین علت باید برای پیشگیری از آن اقدام کرد اما وقتی گروهی صورت مساله را پاک می کنند و می گویند اصل قضیه واقعیت ندارد آموزش دادن بسیار سخت می شود و ابزارها و دامنه آموزش، بسیار محدود.

تا آنجا که به یاد دارم شما موسسه پیشگیری از آزار جنسی کودکان را در سال 1384 راه اندازی کردید و این مرکز نخستین مرکز فعال در این حوزه در ایران بوده است. در آن دوران همانطور که خودتان هم اشاره کردید ، تابوی افشای کودک آزاری جنسی قوی تر بود و مردم نسبت به خطر این مساله و آمار قربانی ها آگاه نبودند. چه شد که ایده راه اندازی چنین موسسه ای به فکرتان رسید؟

من در آمریکا تحصیل کرده ام و در آنجا هر متخصصی که روانشناسی می خواند برای گرفتن دکتری باید دوره انترنی را گذرانده باشد. زمانی که من برای گذراندن این دوره در مرکز مشاوره دانشگاه بودم خانمی به عنوان مراجع به مرکز آمد که اصرار داشت درباره رشته دانشگاهی اش با من مشورت کند.

موضوع گفتگویش به نظرم تا حدی غیر عادی بود چرا که معمولا برای چنین مشاوره ای نباید پیش من که دوران انترنی روانشناسی خانواده را می گذراندم، می آمد . وقتی در جلسه مشاوره شرکت کرد فهمیدم که حدسم درست بوده است مشکل او در واقع رشته دانشگاهی اش نبود. با پیشرفت جلسات مشاوره مشخص شد او درد می کشید چون کودکی هولناکی داشت.

این زن و دو خواهر دیگرش بارها از سوی پدرشان در خانه مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته بودند. از شنیدن حرف های زن به شدت متاثر شدم اما نکته قابل توجه دیگری هم در این پرونده وجود داشت. خواهر چهارمی که از همه کوچکتر بود نجات پیدا کرده بود و هرگز مورد آزار و اذیت پدر قرار نگرفته بود.

در طول مدتی که خانم برای مشاوره و درمان می آمد من به چرایی مصون ماندن خواهر چهارم فکر می​​کردم. با تحقیقات بعدی متوجه شدم که خواهر چهارم شانس یادگیری مهارت های زندگی را داشته و درباره موضوع آزار جنسی اطلاعات کسب کرده و به همین علت دربرابر خواسته نامشروع پدر مقاومت کرده است. بنابر این آموزش صحیح و به موقع ، سرنوشت او را عوض کرده بود.

زمانی که انقلاب اسلامی در ایران رخ داد من برای کار و زندگی به کشورم باز گشتم. در آن زمان علاوه بر کار درمان ، در برخی مجلات کشور، مسئولیت نوشتن مقالات روانشناسی را به عهده گرفتم و هر هفته درباره موضوعی به مردم اطلاعات می دادم اما همیشه یاد آن دختر چهارم بودم.

تحت تاثیر همان خاطره ، یکبار در مقاله روانشناسی ام، مطلبی درباره آزار جنسی کودکان و تاثیر آن بر زندگی افراد در کودکی و بزرگسالی نوشتم. این مقاله پربازخوردترین مقاله ای شد که در آن مجله منتشر کردم به طوری که تا چهار سال افراد زیادی که بیشتر شان خانم بودند، به من مراجعه می کردند و گزارش هایی درباره آزار جنسی شان در کودکی ارائه می دادند.

بیشتر آنها هنوز ازدواج نکرده بودند و نگرانی شان این بود که مبادا تجربه آزار دیدن شان در کودکی، بر روابط زناشویی شان تاثیر منفی بگذارد. در آن زمان بود که متوجه شدم چقدر شمار افرادی که مورد آزار و اذیت جنسی در کودکی واقع شده اند زیاد است اما جرأت بیان مشکل را ندارند. من آدم سرسخت و جسوری هستم. همان وقت به خودم گفتم امکان ندارد در زمان حیاتم این جریان را آشکار نکنم و به مردم درباره اش هشدار ندهم.

این شد که در سال های بعد، پژوهش هایم را در این حوزه شروع کردم. گفتگو با مراجعه کنندگان پس از آن مقاله، در آن سال ها به من خیلی کمک کرد و سرانجام در سال 1384، نخستین موسسه پیشگیری از آزارجنسی کودکان را راه اندازی کردم.

به طور کلی فعالیت های شما در مرکز پیشگیری از آزار جنسی کودکان چیست ؟

ما در این مرکز آموزش می دهیم. هدف، افزایش آگاهی های اقشار مختلف جامعه است و همیشه گوشه ای از ذهنم، آن دختر چهارم نشسته است که آگاهی، مسیر زندگی اش را تغییر داد. مسلماً آگاهی رسانی ما هم می تواند این تغییر را در زندگی خیلی ها بوجود بیاورد.

من گروه هدف آموزش در این حوزه را به سه دسته تقسیم کرده ام: نخست ، متخصصان و فعالان حوزه حقوق کودک؛ دوم ، پدر و مادرها و سوم کودکان.

کتاب « من همه را دوست دارم، اما ...» که اخیراً برای کودکان نوشته اید هم، در راستای افزایش آگاهی جنسی کودکان است یا با توجه به این که در صفحه آخر از بچه​ها سوال​هایی پرسیده​اید و خواسته اید پاسخ را برایتان بفرستند، یک طرح پژوهشی است؟

مهمترین هدف در این کتاب آن است که با زبانی ساده به کودکان یاد می دهیم از اندام شان مراقبت کنند اما علاوه بر این من در جمع آوری داده های بیشتر از وضعیت کودکان در جامعه و سطح آگاهی های عمومی شان نسبت به مسأله آزار جنسی هم کمک می کنم.

مهمترین ویژگی این کتاب تکیه بر فرهنگ ایرانی و پژوهش های انجام شده در ایران است چون همانطور که پیش از این اشاره کردم مسایل جنسی در هر جامعه متأثر از فرهنگ است پس اگر می​خواهیم درباره این مسایل به کودکان آموزش بدهیم هم باید به مسایل فرهنگی جامعه توجه داشته باشیم.

شما در بخشی از صحبت هایتان گفتید که کودک آزاری جنسی، زندگی فرد را حتی در سال های بزرگسالی تحت تاثیر قرار می​دهد. چه بلایی سر قربانی های کودک آزاری در سال های بعد می آید؟

اضطراب و ترس و اندوه آزار دیدن در دوران کودکی در فرد باقی می ماند و به شکل اختلالات دیگر خودش را نشان می دهد حتی گاهی ممکن است آنها در برقراری ارتباط جنسی با همسر مشکل پیدا کنند. برخی هم دچار اختلالات شخصیتی خطرناک مانند اختلال شخصیت ضد اجتماعی می​شوند.

من هرگز نمی گویم همه کودکان آزار دیده ، کودک آزارهای آینده می​شوند اما تأکید می کنم که بسیاری از کودک آزارها در کودکی آزار دیده اند. همچنین پژوهشی که در دهه هشتاد درباره زنان خیابانی انجام دادم نشان داد که حدود 25 درصد این زنها هم در کودکی، آزار جنسی را تجربه کرده​اند. ببینید که این رویداد تا چه حد می تواند زندگی افراد را تحت تأثیر قرار دهد.

در پسرها همانطور که پیش از این اشاره کردم هویت جنسی گاهی از بین می رود و در برخی موارد امکان دارد احساس گرایش به همجنس نیز در بزرگسالی در فرد بوجود بیاید كه اين علت برخي از همجنسگرايي ها به خصوص در مردان است.

در مجموع متأسفانه باید بگویم که پژوهش ها نشان داده است قشر خاکستری مغز کسانی که آزار جنسی را تجربه می کنند نسبت به افراد سالم، نازک تر می شود. این قشر،مخصوص تجزیه و تحلیل است یعنی از قدرت تصمیم گیری منطقی قربانی در بزرگسالی کاسته می شود.

همه این اوصاف یعنی وقتی کسی ناگهان از دنیای کودکی به بزرگسالی پرتاب می​شود دیگر نمی​تواند خودش را به آسانی با جهان اطراف وفق بدهد و با انواع اختلالات مواجه می شود.

سن کودک نیز در میزان تأثیر پذیری منفی ناشی از آزار جنسی تأثیری دارد؟

هر چه سن کمتر باشد شدت آسیب روانی ناشی از آزار، بیشتر است. چون شکل گیری شخصیت هنوز کامل نشده است.

اینکه کودک آزاری از طرف چه کسی انجام شود هم در میزان آسیب دیدگی روانی نقش دارد ؟

بسیار تأثیرگذار است. هرچقدر فردی که کودک را آزار داده است به او نزدیک تر باشد و در گذشته بیشتر مورد اعتمادش بوده باشد، آسیب دیدگی روانی کودک بیشتر می​شود.

آسیب پذیرترین گروه کودکان در برابر کودک آزاری از دیدگاه شما چه کسانی هستند؟

از دیدگاه من آسیب پذیرترین گروه، کودکان استثنایی بویژه مبتلایان به سندرم داون هستند. چون بسیار مهربانند و به دیگران نزدیک می شوند و شرایط سوء استفاده را برای کودک آزارها فراهم می کنند.

این گروه اگر ضریب هوشی شان خیلی پایین باشد، درک این که مورد آزار قرار گرفته اند را ندارند اما آسیب می بینند و اگر ضریب هوشی شان در حدی باشد که مورد سوء استفاده قرار گرفته شدن را درک کنند هم، کسی حرف شان را باور نمی کند.

اگر کودکی، آزار جنسی را با خانواده در میان نگذارد، والدین باید با چه روشی متوجه مشکل او شوند؟

یکی از مهمترین نشانه های آزار جنسی در کودکان افت شدید تحصیلی است چون به هر حال ذهن آنها متوجه درس نیست و دغدغه های دیگری پیدا می​کنند. این کودکان افسرده، گوشه گیر و ساکت میشوند و ممکن است نشانه های اضطراب مانند شب ادراری و جویدن ناخن و بی تابی شدید از خود نشان دهند.

یکی دیگر از علایم اصلی، دوری جستن کودک از فرد خاصی است که تا پیش از آزار به او بسیار نزدیک می شده است. این فرد همان آزارگر است. برای مثال اگر والدین مشاهده می کنند که کودک شان تا هفته گذشته به شدت عاشق معلمش بوده اما به تازگی به شدت از او می ترسد و نمی خواهد در مجاورتش باشد باید علت را جستجو کنند.

توجه داشته باشید وقتی رفتار غیرعادی از کودک می بینید نباید زمان را هل بدهید و او را مجبور به اعتراف کنید بلکه باید به او زمان بدهید تا به شما اعتماد کند و خودش بدون فشار، مشکلش را مطرح کند.

چگونه می شود از تاثیرات منفی کودک آزاری جنسی بر قربانی ها کم کرد؟

کودک را به حال خود رها نکنید. او یک قربانی است پس سرزنشش نکنید. باید او را پذیرا باشید یعنی نشان دهید که با وجود حادثه​ای که برایش رخ داده است دوستش دارید و درکش می​کنید و حتما در فرایند درمان از روانشناس کمک بگیرید. مطمئن باشید اگر کودک آزار دیده را حمایت کنیم و بپذیریم، در بسیاری از اوقات، می تواند با کمترین آسیب دیدگی از حادثه، به زندگی عادی برگردد.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در جمعه 1393/05/31 و ساعت 11:27 |
اداره ایدز وزارت بهداشت در گزارشی، آخرین موارد ثبت شده ویروس HIV/AIDS در ایران را اعلام کرد.

در گزارش اداره ایدز وزارت بهداشت آمده است: بر اساس جدید ترین آمارهای جمع آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات درمانی، تا اول فروردین ماه سال جاری، 27 هزار و 888 نفر افراد مبتلا به  HIV/AIDS شناسایی شدند که 88.7 درصد موارد ابتلا را مردان و 11.3 درصد را زنان تشکیل می‌دهند. همچنین 45.8 درصد از مبتلایان که سن زمان ابتلای آنها مشخص بود، که در گروه سنی 25 تا 34 سال قرار داشتند که بالاترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند.

در ادامه این گزارش به علل ابتلا به HIV/AIDS اشاره شده است. به طوری که در بین کل موارد ابتلا که از سال 65 تا کنون در کشور به ثبت رسیده اند، به ترتیب اعتیاد تزریقی 67.6، رابطه جنسی ناسالم 13.4 و انتقال ویروس از مادر به کودک 1.2 درصد بوده است.

این گزارش در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلای آنها در سال 92 اعلام شده، می‌افزاید: اعتیاد تزریقی 45.7 درصد، برقراری روابط جنسی ناسالم 37.9 درصد و انتقال مادر به کودک 3 درصد موارد ابتلا را تشکیل داده است.

شایان ذکر است در 14.4 درصد از موارد شناسایی شده در سال گذشته راه انتقال ویروس نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده های خونی گزارش نشده است. ضمنا 70 درصد موارد شناسایی شده در این سال را مردان و 30 درصد را زنان تشکیل می دهند.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در جمعه 1393/05/31 و ساعت 11:16 |
محققان دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات با استفاده از مشخصات گوش روشی را برای شناسایی افراد در فرودگاه‌ها و مرزها ارائه دادند. مینا شهریاری- مجری طرح با اشاره به کاربردهای ویژگی‌های بیومتریک برای شناسایی افراد، گفت: برای شناسایی افراد از بیومتریک ها مانند اثر انگشت و عنبیه چشم استفاده می شود و در این پروژه تحقیقاتی ما از بیومتریک گوش استفاده کردیم.

وی با اشاره به ویژگی‌های بیومتریک گوش، اظهار داشت: سایر بیومتریک ها بر اثر گذر زمان و حالات بیولوژیکی و بیماری تغییر می کنند ولی گوش مستقل از بدن عمل می کند و با بالا رفتن سن پیر نمی شود و همواره ثابت است.

شهریاری با اشاره به جزئیات این طرح تحقیقاتی خاطر نشان کرد: برای این منظور بانکی از تصاویر گوش مورد استفاده قرار گرفت و برای شناسایی افراد از الگوی باینری محلی گابور استفاده شد و با ایجاد هیستوگرامی برای هر تصویر کار شناسایی را انجام می دهیم.

مجری طرح، با اشاره به نتایج به دست آمده از این پروژه تحقیقاتی یادآور شد: در مقایسه با روش‌های شناسایی مشخص شد که استفاده از بیومتریک شکل گوش دقت بالایی در شناسایی افراد دارد.

وی با اشاره به مزایای استفاده از بیومتریک شکل گوش نسبت به سایر روش‌های بیومتریک اضافه کرد: برای شناسایی افراد از طریق عنبیه و یا اثر انگشت علاوه بر نیاز به تجهیزات خاص، فرد باید با اپراتور همکاری کند ولی در بیومتریک گوش حتی بدون همکاری فرد می توان تصویر گوش را گرفت.

شهریاری به بیان کاربردهای این روش پرداخت و افزود: از روش بیومتریک شکل گوش می توان برای شناسایی افراد در فرودگاه ها و مزرها استفاده کرد.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در دوشنبه 1393/05/27 و ساعت 8:3 |

پیمان دهقانی ایده پرداز دریل هوشمند جراحی ارتوپدی گفت: دریل های هوشمند ارتوپدی در جراحی های ارتوپدی برای تعویض مفصل زانو و لگن مورد استفاده قرار می گیرند که اکنون دریل های معمولی مورد استفاده در بیمارستانها، هوشمند نیستند و ممکن است جان بیماران را به خطر بیاندازد.

وی خاطر نشان کرد: در یک شرکت دانش بنیان که طراحی و نوآوری تجهیزات پزشکی را به عهده دارد،دریل های هوشمند ساخته شده اند و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز از این شرکت حمایت هایی داشته است.

وی با بیان اینکه به طور طبیعی استخوان دو لایه دارد اظهار داشت: دریل هوشمند را می توان به هنگام تعویض مفصل طوری تنظیم کرد که بعد از عبور از عرض استخوان در حد یک میلیمتر، دریل متوقف شده و از آسیب رساندن به عروق و اعصاب استخوان جلوگیری می کند.

ایده پرداز دریل هوشمند جراحی ارتوپدی با اشاره به اینکه این دستگاه در حالت عادی کار نمی کند، اظهار داشت: دریل هوشمند وقتی در مقابل استخوان قرار می گیرد، سیستم الکتریکی مکانیکی دریل فعال شده و با فشار روی شاسی دریل، دریل هوشمند شروع به کار می کند.

وی با بیان اینکه ایده طراحی و ساخت دریل هوشمند ارتوپدی از سال 1389 صورت گرفت عنوان کرد: دریل هوشمند طوری طراحی شده که می تواند با یک دکمه از حالت هوشمندی در بیاید. با عبور از استخوان فرد بیمار، عملیات متوقف می شود.

دهقانی با اشاره به اینکه در حال حاضر دریل هوشمند در بیمارستان گیلان مورد استفاده قرار می گیرد، افزود: دریل هوشمند ارتوپدی به صورت تک موردی تا حدودی تجاری سازی شده است و تنها در بیمارستان های استان گیلان مورد استفاده قرار می گیرد.

وی علاوه بر هوشمند بودن دریل های تولیدی در این شرکت دانش بنیان برای تعویض مفصل توضیح داد و گفت: جراح می تواند با دریل های هوشمند به هنگام جراحی عمق ورود به استخوان را مشاهده کند و بر طبق مشاهده خود، توقف عملیات را در فاصله چند میلیمتری تنظیم کند.

وی اذعان داشت با استفاده از دریل هوشمند در عمل های جراحی برای تعویض مفصل زانو و لگن، ورود به عضله، عصب و جریان های داخلی بدن غیر ممکن می گردد.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان تولید کننده دریل های هوشمند یاد آور شد: تاکنون 12 دریل هوشمند که تک تک قطعات به کار برده شده در آنها تولید خودمان است، با هزینه 6 میلیون تومان برای هر دریل در شرکت ساخته ایم.

دهقانی با اشاره به اینکه در حال حاضر در پی ثبت بین المللی دریل هوشمند هستیم توضیح داد: به دلیل اینکه کشورهایی مانند چین نتوانند این دستگاه را کپی برداری کنند،دریل هوشمند هنوز به ثبت بین المللی نرسیده و برون مرزی نشده است.

وی راه اندازی خط تولید دریل های هوشمند را نیازمند بودجه دانست و افزود:خط تولید دریل هوشمند هنوز راه اندازی نشده است و در شرایط کنونی کشور، نزدیک به هفتصد میلیون تومان برای راه اندازی خط تولید دریل هوشمند نیاز داریم.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در دوشنبه 1393/05/27 و ساعت 7:58 |
"نبولایزر" دستگاهی است که در بیمارستان ها برای بیماران ریوی، برونشیت و آسم، جهت مرطوب نگه داشتن ریه ها مورد استفاده قرار می گیرد که اخیرا توسط یک شرکت دانش بنیان به تولید رسیده است.

دامون نوری حصار، ایده پرداز نبولایزراولتراسونیک گفت: نبولایزرو نوعی اسپری آسمی است که به صورت صنعتی در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه نبولایزر برای بیماران با مشکلات ریوی مناسب است، اظهار داشت: نبولایزر جهت مرطوب نگه داشتن ریه ها ست و در بخش های آی سی یو و ان آی سی یو  بیمارستان ها برای بیماران ریوی، برونشیت و آسم به کار می رود.

نوری توضیح داد: نبولایزر، داروی بیماران ریوی را به صورت مایعاتی با ذرات زیر 0.7 میکرون در می آورد تا بیمار از طریق استنشاق دارو به ریه توسط دستگاه روبه بهبودی رود.

وی با اشاره به این مطلب که تاکنون این دستگاه از امریکا و آلمان وارد کشور می شده ،گفت: با توجه به اینکه نبولایزر از طریق آب کار می کند با مشکلات عدیده ای روبرو بوده و نیاز به تعمیر پیدا می کردند. ساخت نبو لایزر در کشور بسیار کم هزینه تر از تعمیر و واردات آن در کشور است و به همین دلیل به فکر ساخت دستگاه نبولایزر در کشور افتادیم.

نوری اظهار داشت: شرکت دانش بنیان تولید کننده نبولایزر در پارک علم و فناوری استان اردبیل، تاکنون موفق به ساخت 50 دستگاه شده است که تولید این دستگاه در کشور کمتر از یک سوم قیمت وارداتی دستگاه هزینه بر می دارد.

وی با بیان اینکه سالانه 3000 نبولایزر در کشور نیاز داریم، گفت: با توجه به اینکه هنوز برای تولید نبولایزر،خط تولید نداریم، نمی توانیم همه نیاز کشور را تامین کنیم. 

این مخترع خاطر نشان کرد: تولید نبولایزر از سال 1391 صورت گرفته است و نبولایزری که ما تولید کرده ایم، اولترا سونیک با اندازه ای 25 در 38سانتی متری، یک لیوان 9 سانتی به همراه یک لوله پلاستیکی تنفسی و پایه است.

نوری حصار با اشاره به اینکه صادرات تجهیزات پزشکی در کشور روبه رشد است، یادآورشد: امیدواریم بتوانیم علاوه بر راه اندازی خط تولید در کشور بتوانیم نبولایزر را به کشورهای عمان و عراق و سایر کشورها، صادر کنیم.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در دوشنبه 1393/05/27 و ساعت 7:54 |
یک مخترع ایرانی دستگاهی جهت برش میکرونی بافت‌های انسانی، حیوانی و گیاهی ساخته است که در آزمایشگاه‌های پاتولوژی در زمینه‌های پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سید حسن علامه، مخترع دستگاه پاساژنسج گفت: دستگاه پاساژنسج دستگاهی است که قابلیت آماده‌سازی نسوج بافت‌های انسانی، حیوانی و گیاهی جهت برش در مقاطع میکرونی را دارد.

وی در ادامه توضیح داد: نسوج بافت‌ها وقتی توسط دستگاه پاساژنسج در مقطع میکرونی برش خورده می‌شوند، برای تشخیص سلول زیر میکروسکوپ آماده‌سازی می‌شوند.

علامه عنوان کرد: از آنجایی که بافت انسانی، حیوانی و گیاهی را به راحتی نمی‌توان برش میکرونی داد، از دستگاه پاساژنسج استفاده می‌شود؛ چراکه این دستگاه می‌تواند نسوج این بافت‌ها را به راحتی در حد میکرون برش دهد و از این برش‌ها برای آزمایش‌های متعدد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مخترع دستگاه پاساژنسج اظهار داشت: دستگاه پاساژنسج در آزمایشگاه‌های پاتولوژی برای رشته‌های پزشکی و دانشکده‌های علوم به صورت مقطعی و آزمایشگاهی می‌توان استفاده کرد.

وی بیان کرد: این دستگاه جزء اقلام وارداتی کشور به شمار می‌رفته که با توجه به تحریم‌ها، به فکر تولید این دستگاه در کشور افتادیم و در حال حاضر قیمت دستگاه پاساژنسج، یک‌دهم دستگاه‌های خارجی است.

علامه گفت: این دستگاه نسبت به نمونه‌های خارجی خود پیشرفته‌تر و با نوآوری‌های بیشتری در کشور ساخته شده است.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در جمعه 1393/05/24 و ساعت 7:59 |
"یوشیکی ساسای"، معاون مدیر رئیس مرکز زیست شناسی رشد ریکن پس از چاپ و انتشار تحقیقی دروغین در مجله مشهور " نیچر" و رسوایی این مرکز در نزدیکی همین ساختمان خود را به دار آویخت.

تحقیق دروغین در ژانویه 2014 میلادی با همکاری موسسه توسعه زیستی (ریکن) در ژاپن و  در نشریه نیچر به چاپ رسیده بود. "هاروکو اوبوکاتا"، یکی از محققان این انستیتو ژاپنی در قلب اعتراضات و اتهامات قرار داشت و به تقلب علمی متهم شده بود. این محقق مقاله ای را در رابطه با سلول های بنیادی STAP منتشر کرده بود که می توانست انقلابی را در علم پزشکی به پا کند.


پس از افشای این تحقیق دروغین، موسسه تحقیقاتی ریکن کمیته ای را برای رسیدگی به تخلف محققان این تحقیق تشکیل داد. اما پس از جنجال های جهانی این تحقیق، خبر از خودکشی یوشیکی ساسای، معاون مدیر رئیس مرکز زیست‌شناسی رشد ریکن منتشر شده است. ساسای، یکی از مسئولانی بود که به دلیل بی دقتی در چگونگی روند تحقیقات دروغین متحمل انتقادات و همینطور اعتراضات گسترده ای شده بود. ساسای یکی از زیست شناسان مشهور سلول های بنیادی بود که بر بافت های مغزی و همینطور چشم فعالیت داشت. در نامه ای که وی قبل از مرگش نوشته بود، تنها با یک جمله به زندگی خود خاتمه داده بود:" از صمیم قلب برای اتفاقاتی که رخ داده، شرمنده هستم."

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در شنبه 1393/05/18 و ساعت 8:29 |
آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که برای تماشای تلویزیون یا استفاده از تبلت و لپ تاپ نیازمند استفاده از عینک طبی هستند از این پس بدون عینک و با چشمان خود قادر به مشاهده تصاویر مختلف خواهید بود.

اختلالات چشمی در عصر مدرنیته و بخاطر اینکه مدت زمان زیادی در برابر تلویزیون، رایانه، لپ تاپ و ... سپری می شود، در حال افزایش هستند تا کاربران ملزم به استفاده از عینک شوند، اما بسیاری از اشخاص تمایلی به زدن عینک ندارند. محققان انستیتو ماساچوست امریکا با اختراع جدید خود تحولی را در عرصه بینایی به وجود آورده اند که می تواند مسیری به سوی حذف استفاده همیشگی از عینک باشد.

Gordon Wetzstein ، سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید:" من و سایر همکارانم در تیم تحقیقاتی دانشگاه ماساچوست به دنبال راه حلی بودیم تا بتوانیم خطای چشم در دیدن تصاویر مختلف را اصلاح کرده و استفاده از عینک را حذف کنیم. اکنون این عینک از روی چشمان اشخاص به صفحه نمایش منتقل می شود.

این اختراع جدید می تواند آسایش و اطمینان خاطر مضاعفی را برای افرادی که به مشکلات بینایی مانند نزدیک بینی یا دور بینی مبتلا هستند را فراهم کند. زیرا بسیاری از اشخاص برای تماشای تلویزیون نیازمند استفاده از عینک بوده و بدون آن قادر به دیدن تصاویر تلویزیون نخواهند بود و باید از فاصله خود با تلویزیون بکاهند تا چشمانشان قادر به مشاهده تصاویر باشد اما گاهی اوقات با کاهش فاصله نیز تصاویر وضوح لازم را ندارند."

چگونه می توان بدون عینک قادر به دیدن تصاویر مختلف بود؟

این تیم تحقیقاتی الگوریتمی را طراحی کرده اند که می تواند با اضافه شدن یک صفحه نمایش شفاف روی صفحه نمایش اصلی (تلویزیون،لپ تاپ،موبایل و ...) قرار گرفته و به تصحیح بینایی پرداخته و جایگزین ساده و مناسبی برای عینک باشد.


Without correction : بدون اصلاح (قبل از قرار دادن صفحه نمایش برای اصلاح مشکلات چشمی)
Proposed method : روش پیشنهادی ( پس از قرار دادن صفحه اختراعی روی نمایشگرها جزئیات آشکار شدند)

 

دکتر Gordon Wetzstein در ادامه می گوید: " نمونه اولیه این طرح با قیمتی نازل برای تلفن های همراه ساخته شده است. نصب این صفحه نمایش روی تلفن های همراه می تواند به تصحیح بینایی پرداخته تا بدون کوچکترین مشکلی شخص قادر به دیدن باشد."

این اختراع تنها برای افرادی طراحی شده که از مشکلاتی مانند دوربینی یا نزدیک بینی رنج می برند اما محققان دانشگاه MIT امیدوارند تا با توسعه این اختراع اشخاصی که دارای مشکلات بینایی خاص تری نیز هستند از مزایای این اختراع بهره مند شوند.

یکی از مشکلاتی که در رابطه با این عینک اختراعی وجود دارد را می توان در این موضوع دانست که تنها یک نفر می تواند از تکنولوژی نهفته در این صفحه نمایش استفاده کند و صفحه نمایش به اصلاح مشکلات بینایی یک نفر و بازتاب آن در پیکسل های صفحه نمایش می پردازد نه چندین نفر!

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در شنبه 1393/05/18 و ساعت 8:5 |
نوشته توماس اردبرينک (Thomas Erdbrink) در روزنامه هلندي NRC HANDELSBLAD

شيرين عبادي برنده جايزه صلح نوبل مي‌گويد: در ايران حکم عمل لواط بين دو همجنسگرا اعدام است اما کسي که اعلام کند که همجنسگرا است قانون را زير پا نگذاشته است.

گروهي مرد جوان جلوي عکس‌هاي رنگي روي ديوارهاي گالري اعتماد در تهران جمع شده همديگر را هل مي‌دهند تا عکس‌ها را بهتر ببينند. آنها محو تماشاي عکس يک کارناوال همجنسگرايان در فرانسه شده‌اند. يک مرد همجنسگرا با يک ماسک پر و سينه‌هاي لختي که فقط نوکشان نمايان نيست،‌ حشري به لنز زل زده است. امين اصلي -هنرمند- مي‌گويد: کارهاي من لب مرز مجاز است.

خانم ريتا فردونک وزير انتگراسيون هلند بخاطر تصميمش براي اخراج ده همجنسگراي ايراني تحت فشار شديد قرار دارد. در آغاز ماه بعد بايد موافقت پارلمان هلند را براي اينکار جلب کند. بر اساس ادعاي پناهندگان، ‌سازمان همجنسگرايان هلند و سازمان ديده‌بان حقوق بشر،‌ اين مردان در صورت بازگشت دادنشان به ايران، بخاطر گرايش جنسيشان در خطر اعدام قرار مي‌گيرند. تصميم فردونک زمينه‌اي قضايي خواهد بود که بر اساس آن به درخواست پناهندگي همجنسگرايان ديگري که در آينده به هلند خواهند گريخت، بررسي خواهد شد.

 

ايران چقدر براي همجنسگرايان امن است؟ طبق گفته برنده جايزه صلح نوبل- شيرين عبادي- همجنسگرايان ايراني بدون مشکل مي‌توانند به ايران مراجعت کنند. "اگر من به قانون ايران نگاه کنم،‌ امکانش هست. دست کم در صورتي که توسط يک دادگاه در ايران ثابت نشده باشد که عمل دخول انجام گرفته. اگر دخول اثبات نشده باشد،‌ آنها براحتي امکان بازگشت دارند. حتي اگر در هلند اعلام کرده باشند که همجنسگرا هستند. آنها با اينکار هيچ قانوني را زير پا نگذاشته‌اند."

در قانون ايران حکم لواط اعدام هست، حتي اگر بر اساس ميل و رضايت طرفين باشد. وکيل حقوق بشر، شيرين عبادي مي‌گويد<< مسئله اثبات لواط است و براي اينکار حداقل چهار شاهد لازم است. اثبات لواط بسيار مشکل است.>> داشتن انحراف جنسي در ايران عمل ممنوعي نيست. شيرين عبادي هيچ موردي را سراغ ندارد که در آن دو مرد با رضايت طرفين لواط انجام داده باشند و به اين دليل به دار آويخته شده باشند. "من هيچ وقت وکيل همجنسگرايان نبوده‌ام. خبرهايي از سازمان‌هاي مدافع حقوق بشر راجع به اعدام آنها وجود دارد. اما معمولا در اين پرونده‌ها تجاوز شکايت اصلي است. من شک دارم که پس از انقلاب اسلامي کسي فقط بخاطر لواط اعدام شده باشد. اما کساني بخاطر تجاوز مقعدي اعدام شده‌اند"

گالري تهران، نشاني از نگراني‌هاي موجود در هلند ندارد. اکبر، ۲۷ ساله، مي‌گويد: "من هيچگاه مشکلي با ماموران نداشتم. بعضي وقتها پليس به جشنهاي مخفي مي‌ريزد اما اين براي دگر جنس‌گرايان (هتروسکشوال‌ها) هم اتفاق مي‌افتد. تازه دردسر ما کمتر است، چون هيچ دختري در جشن‌هاي ما نيست.>> جشنهاي رسمي در ايران ممنوع هستند اما همه جا برگزار مي‌شوند. اکبر با لبخندي مي‌گويد: << آنها با ما کاري نمي‌توانند داشته باشند،‌ چون ما فقط با پسرها هستيم"

<<تازه بخاطر همجنسگرا بودنم، از خدمت دوساله سربازي معاف شدم. >> اکبر به پسر کناريش چشمک مي‌زند و او مي‌گويد: "من هم همينطور" ! براساس قوانين ايران، همجنسگرايان از خدمت سربازي معافند. آنها مي‌توانند به يک پزشک مراجعه کنند تا بدون اينکه توسط ماموران دستگير شوند، همجنسگراييشان ثابت شود.

کسي که در ايران همجنسگراست و به همين خاطر معافيت سربازي گرفته، بايد آنرا ثابت کند. دکتر فريدون محرابي در سي‌سال گذشته هزاران همجنسگرا را از خدمت سربازي معاف اعلام کرد. اين دکتر مستقل و تحصيلکرده انگلستان تخمين مي‌زند که يک ميليون همجنسگرا در ايران زندگي مي‌کنند. او در دفتر خود در بيمارستان مهرگان تهران مي‌گويد: "بطور متوسط ۱.۵ درصد از کل جمعيت همجنسگراست. پس در کشور ما هم بايد همينطور باشد. "


رفتار همجنسگرايانه در ايران به سه بخش تقسيم مي‌شود: گروه اول گروهي هستند که بطور تفريحي س.ک.س با همجنس را تجربه مي‌کنند. آنها مي‌توانند رفتار خود را تغيير دهند. گروه دوم بايس.ک.چوال است. "اينها آدمهايي هستند که انتخاب دارند" گروه سوم همجنسگرايان واقعي هستند. يعني مرداني که فقط از مردان خوششان مي‌آيند و زناني که فقط عاشق زنان مي‌شوند. " برداشت معمولي دولت اين است که اين افراد بيماري‌اي دارند که گناه خودشان نيست. اگر من اين را تشخيص دهم آنها را به مرکز کنترل دولتي مي‌فرستم. آنجا از آنها تستهاي روانشناسي مي‌شود. از جمله تست تفسير نقاشي و غيره " هيچ معالجه اجباري روانشناسي ادامه‌دار هم در کار نيست. "آنها آزادند که هر کاري مي‌خواهند بکنند" براي ترانسکشوالها امکان تغيير جنسيت قانوني وجود دارد.

ترنسکشوال یا تراجنسى داراى شرایطى و نشانه هایى است که فرد را به این عنوان مشخص میکند. در ایران تنها ترنسکشوالیسم در بین دگرباشان (LGBT) داراى مشروعیت است از این رو ممکن است افراد زیادى به خصوص مبدل پوشان خود را ترنسکشوال بدانند. تشخيص اين هويت نياز به مراجعه به روانپزشك دارد.

دکتر محرابي که همجنسگرايان را از تمام ايران معالجه ‌مي‌کند، زوجهاي همجنسگراي متعددي را مي‌شناسد که با هم در شهرهاي بزرگ زندگي‌ مي‌کنند. "تجمع هايي وجود دارد. آنها گروههاي ثابتي دارند. نه خيلي به طور آشکار اما امکانش وجود دارد " اما زندگي همجنسگرايان در روستاها، محله‌هاي شهري يا شهرهاي کوچکتر کمي سختتر از شهرهاي بزرگ است. دکتر محرابي مي‌گويد: "آنها روزانه با سنت‌ها درگير هستند و به عنوان ضايعه ديده مي‌شوند" ‌‌خيلي از اوقات کار گير نمي‌آورند و توسط خانواده طرد مي‌شوند. هيچ نهادي وجود ندارد که از آنها نگهداري کند. "آنها خيلي از اوقات زندگي پر از بدبختي دارند. اين بسيار ناراحت کننده است، آنها تا حد مرگ بيچاره‌اند " دکتر محرابي که گاهي راجع به همجنسگرايي براي سازمان‌ها و حتي براي شوراي اولترا محافظه‌کار نگهبان سخنراني مي‌کند مي‌گويد: "من در سخنراني هايم مي‌گويم آنها بيگناهند. نمي‌شود کسي را بخاطر چيزي که در ذات اوست محاکمه کرد"

محرابي فکر نمي‌کند که اگر همجنسگراهاي ايراني از هلند به ايران بازگردانده شوند، مسئله‌اي برايشان بوجود بيايد. "کسي که از پشت بام همجنسگرايي خود را جار نزند، براحتي مي‌تواند در ايران زندگي کند" او مورد اعدامي را که فقط بخاطر لواط باشد، سراغ ندارد.

دکتر فريدون محرابي مي‌گويد: "هنوز خيلي جاي پيشرفت براي بهبود وضعيت همجنسگرايان در ايران وجود دارد. ما هنوز به آنجا نرسيده‌ايم. حقوق همجنسگرايان در قانون بايد برسميت شناخته شود. آنها حالا در برزخ زندگي مي‌کنند. در هر صورت شرايط همجنسگرايان در ايران بهتر از کشورهاي همجوار است"

 

پيوست:

شیرین عبادی: من و دخترانم به شیعه بودن افتخار می‌كنیم (1387)

شیرین عبادی دوباره مُرد؟! (1393)

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در دوشنبه 1393/05/13 و ساعت 6:10 |
مدير پايگاه جهاني شوش گفت: پرفسور ارفعی برای خواندن کتیبه های هخامنشی شوش در قلعه این شهر مستقر است و تا کنون دو هزار کتیبه ساماندهی، کد گذاری و شناسنامه دار شده اند.

محمدحسين ارسطوزاده گفت: انبار اشیای تاریخی در مجموعه تاریخی شوش ساماندهی شده و مطالعات کتیبه ها توسط پرفسور مجید ارفعی در حال انجام است. برای این منظور پرفسور ارفعی در شوش مستقر شده تا این کتیبه ها پس از خواندن، شناسنامه دار و چیدمان شوند.

وی افزود: تا کنون دو هزار کتیبه را ساماندهی کد گذاری و شناسنامه دار کردیم و از دو هفته گذشته آنها را در محفظه های استانداردی که برای این کار تهیه شده است، قرار دادیم. این قفسه های استاندارد ریلی، ویژه نگهداری اشیای تاریخی و فرهنگی و کتیبه هاست.

ارسطو زاده گفت: تالار کتیبه برای مراجعه کارشناسان و پژوهشگران  و نمایش آثار تاریخی مجهز و مرکز اسناد شوش نیز راه اندازی شده است. در مرکز اسناد اطلاعات و مستنداتی که درباره شوش وجود داشته جمع آوری شد و در طبقه بندی های مشخص آرشیو و نگهداری می شود.

وی هدف از راه اندازی مرکز اسناد پایگاه جهانی شوش را استفاده از اسناد و مدارک و خدمات دهی به مراکز پژوهشی و دانشگاهی دانست و گفت: اسنادی  که در خارج از کشور وجود داشت مانند گزارش هیاتهایی که در این محوطه کار کرده اند، به دست آمده است گزارش هایی که شاید به هر دلیلی دچار نابسامانی شده بودند. با این حال در آینده اصل و یا نسخه ای از آنها را وارد مرکز اسناد می کنیم.

ارسطو زاده با بیان اینکه از فضای اتاق نقاشی و اتاق گریشمن برای برپایی نمایشگاهها استفاده شده است تصریح کرد: اکنون دو نمایشگاه در قلعه شوش با عنوان شوش در گذر زمان و تاریخچه فعالیتهای باستان شناسی در شوش دایر شده و قرار است حداقل 5 نمایشگاه در این مکان برپا شود.

قرار است شهر تاریخی شوش در سال 2015 وارد فهرست میراث جهانی یونسکو شود.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در جمعه 1393/05/10 و ساعت 22:5 |
معمولا به افرادی که به دنبال یادگیری یک زبان جدید هستند، توصیه می شود تا کلمات یا قواعد دستوری را دائما تکرار کنند تا بتوانند هر چه زودتر و سریعتر آن زبان را بیاموزند.

بنا به گفته محققان و عصب شناسان ماساچوست امریکا، تلاش سخت و دائمی تاثیر چندانی در یادگیری زبان نداشته و حتی می تواند فراگرفتن زبان را دشوارتر نیز کند. آموختن زبان بین بزرگسالان و کودکان دارای تفاوت های چشمگیری است. بزرگسالان در یادگیری زبان یا فرا گرفتن قواعد دستوری یک زبان جدید به نسبت کودکان یا نوجوانان کندتر عمل می کنند. گاهی اوقات کودکان در یادگیری زبان دوم آنقدر سریع و خوب پیش می روند که گویا در حال صحبت به زبان مادری خود هستند.

ساختار مغزی می تواند نقش مهمی را در یادگیری زبان ایفا کند که با افزایش سن از سطح یادگیری و همینطور نقش آن کاسته می شود. مطالعات این تیم تحقیقاتی به سرپرستی"امی فین" نشان می دهد، زمانی که بیش از حد بر یک موضوع مانند یادگیری زبانی جدید تمرکز شود، مشکلات یادگیری نیز همزمان آغاز می شود. سختکوشی زیاد در یادگیری یک زبان می تواند با مشکلاتی مانند عدم فرا گرفتن کلمات، ریشه ها یا ساختار صحیح جمله همراه باشد.

دکتر فین در این رابطه می گوید:"ما در تحقیقات خود دریافتیم تلاش سخت در بسیاری از مراحل زندگی یا یادگیری سایر جنبه ها جز زبان می تواند موثر و سودمند باشد. این تلاش باز هم می تواند در یادگیری ساختارهای اولیه زبانی موثر باشد اما برای اینکه بتوان کلمات را با ساختاری صحیح و زیبا به دنبال یکدیگر نوشت، موثر نیست
."

دکتر فین به همراه سایر همکارانش در دانشگاه کالیفرنیا و استفورد معتقدند که عمده علت عدم یادگیری زبان را می توان در تجزیه و تحلیل دائمی کلمات و روش های مختلف از سوی بزرگسالان دانست اما کودکان تجزیه و تحلیل بزرگسالان را ندارند پس سریعتر قادر به یادگیری زبان جدید هستنداز سوی دیگر، پره فرونتال که در لب پیشانی قرار گرفته، در بزرگسالان نسبت به کودکان یا نوجوانان توسعه یافته و گسترده تر است. فرونتال، بخشی از مغز است که به پردازش اطلاعات، تکلم و فعالیت های ذهنی می پردازد.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در شنبه 1393/05/04 و ساعت 10:46 |
یک متخصص پوست گفت: کم خونی، کم کاری تیروئید، کم خوابی و کمبود ویتامین‌های بدن از علل ایجاد سیاهی دور چشم است.

دکتر عبدالرضا عرفانی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین علل ایجاد سیاهی دور چشم ژنتیک است، اظهار کرد: اگرچه عوامل ژنتیکی تنها عامل ایجاد سیاهی دور چشم نیست اما در 80 درصد، موارد ژنتیکی عامل ایجاد آن است.

وی با بیان اینکه تیرگی دور چشم در اکثر موارد قابل درمان است، افزود: با توجه به علل ایجاد سیاهی در اطراف چشم درمان‌های متفاوتی تجویز می‌شود و برطرف کردن آن در تمام موارد روش درمانی یکسانی ندارد.

این متخصص پوست با اشاره به اینکه کم خونی، کم کاری تیروئید، تنش‌های عصبی و کمبود ویتامین‌هایی مانند آهن از جمله عوامل اکتسابی تیرگی دور چشم است، اضافه کرد: سیاهی دور چشم در زنان به علت شیوع کم خونی در زنان نسبت به مردان است.

عرفانی با بیان اینکه بی‌خوابی و کم خوابی از دیگر عواملی است که ریسک ابتلا به سیاهی دور چشم را افزایش می‌دهد، گفت: مصرف دخانیات مانند سیگار نیز یکی از عوامل ایجاد سیاهی دور چشم است.

وی با بیان اینکه سیاهی دور چشم می‌تواند نشانه‌ای از سایر بیماری‌ها باشد، خاطرنشان کرد: سیاهی اطراف چشم می‌تواند نشان دهنده کم خونی و یا کم کاری تیروئید باشد.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در پنجشنبه 1393/05/02 و ساعت 1:37 |
دکتر سید موید علویان روز چهارشنبه در نشست خبری روز جهانی هپاتیت(6 مرداد)، گفت: در این روز کشورهای دنیا سعی در افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی مردم در زمینه بیماری‌های کبد و هپاتیت‌های مختلف دارند چرا که اگر دانش مردم در این زمینه افزایش یابد، بی‌تردید جامعه سالمی خواهیم داشت.

وی، هپاتیت B را شایعترین هپاتیت ویروسی مزمن کبدی در دنیا خواند و گفت: 350 میلیون نفر در دنیا و یک میلیون و 400 هزار نفر نیز در ایران به این بیماری مبتلا هستند. در سال 1373 واکسیناسیون نوزادان و افراد پرخطر سبب شد که امروز هپاتیت B در جمعیت زیر 20 سال کشور بسیار نادر باشد. این موضوع به مدد تلاش شبکه بهداشت و درمان کشور حاصل شد. البته کاهش بار هپاتیت B تنها مختص به ایران نیست بلکه موضوعی جهانی است.

علویان با بیان اینکه میزان بروز هپاتیت B رو به کاهش است، افزود: همچنین واکسیناسیون متولدین 68 تا 70 کمک کرد تا پوشش بیشتری در این زمینه اتفاق افتد. خوشبختانه در حال حاضر انتقال هپاتیت B از مادر به نوزاد نداریم و از این موضوع جلوگیری شده است. اما باید مراقب راههای انتقال دیگر از جمله انتقال از طریق اعتیاد تزریقی و روابط جنسی ناسالم باشیم. هرچند برخورداری از جمعیتی جوان برای کشور یک فرصت است، اما به دلیل همین جمعیت جوان هم جلوگیری از رفتارهای پرخطر از اهمیت بیشتری برخوردار است.

رئیس شبکه هپاتیت کشور ادامه داد: متاسفانه اغلب مبتلایان به هپاتیت B از بیماری خود اطلاع ندارند. این در حالی است که آگاهی داشتن درباره بیماری‌ها حق همه افراد است. باید در این زمینه بیماریابی کنیم. روشهای تشخیصی - درمانی هپاتیت B در کشور در دسترس است و تمام آزمایش‌ها و داروهای مصرفی این بیماری تحت پوشش بیمه قرار دارند.

علویان در توضیح وضعیت هپاتیت C در دنیا و ایران ادامه داد: حدود 200 میلیون نفر در دنیا و همچنین 200 تا 300 هزار نفر در ایران به این بیماری مبتلا هستند. شیوع این بیماری در ایران نسبت به سایر کشورهای منطقه بسیار کمتر است. شیوع این بیماری در جمعیت عادی ایران حدود نیم درصد و در کشورهای اطراف بیش از 2 تا 3 درصد است. اما این موضوع به معنای آن نیست که نباید در رابطه با این بیماری کاری انجام داد.

وی در این باره ادامه داد: از سال 1375 تمام خونهای تزریقی در کشور از نظر هپاتیت C کنترل می‌شوند و این موضوع نقش موثری در توقف انتشار این بیماری داشته است. سازمان انتقال خون با غربالگری موثر خون‌های اهدایی در کاهش انتقال این بیماری بسیار موثر بوده است.

رئیس شبکه هپاتیت کشور مهمترین راه انتقال هپاتیت C را اعتیاد تزریقی خواند و گفت: حداقل 40 تا 50 درصد معتادان تزریقی کشور به هپاتیت C مبتلا هستند. این در حالی است که اغلب معتادان تزریقی نیز جوان هستند. براین اساس برنامه‌های کاهش آسیب و ارائه رایگان سرنگ، متادون و کاندوم در کنترل هپاتیت C در جمعیت معتادان نقش بسزایی دارد. براین اساس می‌توان گفت اعتیاد تزریقی یک معضل اجتماعی است که یک قسمت از آن نیز هپاتیت C است. در یک کلام وجود مخزن هپاتیت C در معتادان تزریقی باعث می‌شود که از خطر انتقال این بیماری به معتادان دیگر و همچنین به همسران معتادان نگرانی داشته باشیم.

علویان افزود: متاسفانه سطح آگاهی و معلومات مردم درباره بیماری‌های کبدی ناچیز است. لازم است در این زمینه مداخلات لازم صورت پذیرد. به جای واردات مداوم تجهیزات پزشکی گرانقیمت، سی تی‌اسکن، ام‌آی‌آر و... ساخت بیمارستان، باید برای ارتقای دانش مردم هزینه کنیم. لازم است در گروههای پرخطر این فعالیت بیشتر باشد.

وی در ادامه فعالیت‌های شبکه هپاتیت کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: علاوه بر فعالیت‌های علمی و تخصصی و همچنین برگزاری سمینارها و همایش‌های مختلف، امسال محور نخست فعالیت‌هایمان را افزایش و ارتقای سطح دانش مردم قرار داده‌ایم. به طوری که با استفاده از فضای مجازی به زودی نرم‌افزار جامع بیماری‌های کبدی و هپاتیت به بازار وارد می‌شود. به این ترتیب مردم می‌توانند اطلاعات مربوط به هپاتیت و بیماری‌های کبدی را از طریق تلفن همراه به صورت رایگان دریافت کنند. آخرین اخبار از این بیماری‌ها و همچنین اطلاعات پزشکان، مراکز علمی، آزمایشگاه‌ها و... نیز از طریق این نرم‌افزار در دسترس خواهد بود.

رئیس شبکه هپاتیت کشور در این باره افزود: هدف دوم ما، افزایش دسترسی مردم به خدمات آزمایشگاهی معتبر در سراسر کشور است. در حال حاضر متخصصان و همچنین داروهای موردنیاز این بیماری در مراکز اغلب استان‌ها در دسترس است. اما خدمات آزمایشگاهی معتبر در دسترس نیست. براین اساس استان به استان، شبکه آزمایشگاهی طراحی می‌شود تا خدمات مربوطه را حتی تا شهرهای کوچک نیز ارائه دهند.

علویان در ادامه در پاسخ به سئوالي در رابطه با میزان اطمینان از سلامت خونهای اهدایی و همچنین میزان شیوع هپاتیت C و B در مردان و زنان گفت: در اهدای خون، «خون سالم» مدنظر ما است. کاملا به سلامت خون‌های اهدایی اطمینان داریم؛ به طوری که ایران از سالم‌ترین خون در منطقه برخوردار است. از آنجا که میزان بروز این بیماری در زنان نسبت به مردان بسیار کمتر است، بر این اساس بسیار مناسب است که اهدای خون در جمعیت زنان افزایش یابد. این در حالی است که میزان اهدای خون بانوان در ایران بسیار پایین است. البته یک علت آن می‌تواند کم‌خونی در زنان باشد. براین اساس باید ابتدا فکری به حال این موضوع شود زمانی ارائه رایگان قرص آهن در مدارس راهنمایی بسیار کمک کننده بود، اما گویا اخیرا به این موضوع بی‌توجهی شده است. لازم است وزارت بهداشت به مباحث پیشگیری توجه کند.

رئیس شبکه هپاتیت کشور در عین حال گفت: ازدواج هیچ منعی برای مبتلایان به هپاتیت C و B ندارد. تنها این افراد باید روش‌های جلوگیری از انتقال این بیماری را فراگیرند.

وی در ادامه در پاسخ به سئوالی درباره سیاستهای جدید جمعیتی و محدودیت احتمالی در توزیع اقلام پیشگیری از بارداری نظیر کاندوم گفت: هپاتیت C در معتادان تزریقی مانند کوه یخی می‌ماند. باید بپذیریم که معتادان تزریقی در کشور ما نیز وجود دارند و مهم‌ترین راه انتقال هپاتیت C نیز اعتیاد تزریقی است. برنامه‌ کاهش آسیب و توزیع رایگان سرنگ، متادون و کاندوم نیز جزو سیاست‌های مصوب است که نباید با سیاست‌های جمعیتی تداخلی داشته باشد. در سیاستهای جمعیتی تخصصی ندارم اما مشخص است که بودجه‌های پیشگیری باید همچنان ادامه داشته باشد.

علویان همچنین در ادامه در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره کمبودهای دارویی و پوشش‌های بیمه‌ای مبتلایان به هپاتیت C و B گفت: در حال حاضر تمام داروهایی که برای بیماران مبتلا به هپاتیت B استفاده می‌شود، تحت پوشش بیمه است. مشکلات کمبودهای دارویی این بیماران نیز حل شده است. اما در مورد هپاتیت C مشکلات زیادی وجود دارد؛ چراکه داروهای جدیدتری با اثربخشی بهتر و البته با قیمت بسیار گران در دنیا مطرح شده است و بیمه‌ها زیربار پوشش این داروها نمی‌روند. ورود این داروها به بازار دنیا عملا درمان هپاتیت C را متحول می‌کند. به طوری که بیش از 70 درصد موارد این بیماری قابل درمان خواهد بود. اما متاسفانه قیمت این داروها بسیار بالاست که اعتراض برخی مسئولان در جوامع مختلف را نیز به دنبال داشته است.

رئیس شبکه هپاتیت کشور گفت: هدف‌گذاری کرده‌ایم که تا سال 2035 ایران بدون هپاتیت C را داشته باشیم. تحقق این هدف دور از ذهن نیست. اما هپاتیت B ریشه‌کن نمی‌شود جز آنکه آن را کنترل کنیم.

روز جهانی هپاتیت امسال با شعار "از کبد خود مراقبت کن، به فکر هپاتیت باش" برگزار می‌شود.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در چهارشنبه 1393/05/01 و ساعت 17:46 |
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: برخی شركتهاي تبليغ كننده دستگاه هاي تصفيه آب با فريب اذهان عمومي و آلوده جلوه دادن آب آشاميدني، اقدام  به ساخت فيلمهاي تبليغاتي به منظور فروش دستگاههاي خود می کنند.

کتر کاظم ندافی افزود: در اين فيلمها آب آشامیدنی شبکه لوله کشی را با الكترودهاي تجاري (آهن - آلومينيوم) الکترولیز می نمایند. آب دارای املاح با الکترودهای تجاری (آهن و آلومینیوم)  باعث توليد رنگ و لجن در اثر آزادسازی يون های آلومينيوم و آهن شده و منجر به توليد آبی کدر و سياه می شود که به تصور اشتباه، ناخالصی های آب است. در حالی که رسوبات تشکيل شده ناشی از واکنش يون های آزاد شده از الکترودها با آب مورد آزمايش است.

وی با تاکید بر اینکه اين گونه الکترودها تقلبی بوده و استفاده های سودجويانه از آن می شود، خاطرنشان کرد: تمام آبها اعم از آبهای سطحی و زیرزمینی حاوی یون هایی مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، سولفات، کلرور و فلوراید هستند که عمدتا ناشی از انحلال مواد معدنی در آب بوده و وجود آنها در صورتی که در محدوده مجاز باشند، برای سلامت مفید است.

************************************************

سخنگوی کمیسیون عمران شورای شهر تهران با انتقاد از برج سازی های منطقه 22 تهران  گفت: صدور مجوزهای ساخت و ساز در مناطق حاشیه ای تهران مانع رفت و آمد هوا در پایتخت می شود .

ابوالفضل قناعتی  عضو کمیسیون عمران شورای شهر تهران با اشاره به تخریب محیط زیست بر اثر ساخت و سازهای اخیر پایتخت گفت: برخی از این ساخت و سازها مجوزش مربوط به دوره گذشته است . پیش از این با سازمانها و نهادهای مختلف توافق ها انجام و مجوزها نیز صادر شده است. باید شورای عالی شهرسازی به برخی مجوزه های غیر قانونی ورود پیدا کند.

وی ادامه داد: برخی مجوزها که در منطقه 22 تهران که کریدور ورود هوا تهران است مانع رفت و آمد هوای تهران است. در این منطقه مجوز برج سازی بسیاری صادر شده است که عملا گردش هوا در پایتخت را با مشکل روبرو می کند. تهران در گودی قرار دارد و با این ساخت و سازها دور این گودی دیوارکشی می شود.

قناعتی اضافه کرد: کمیته ای در کمیسیون عمران و معماری و شهر سازی پیگیر این نوع ساخت و سازهاست تا با هر گونه ساخت و سازی که پایتخت را با مشکل روبرو می کند مقابله کند.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در چهارشنبه 1393/05/01 و ساعت 17:37 |
مغز و رشته های عصبی نقش مهمی را در رابطه با عملکرد سایر ارگان های بدن انجام می دهند اما فرضیه های نادرستی در رابطه با آنها وجود داشته و مطرح می شود.

اعتقادات و باورهای مختلفی در میان مردم در رابطه با مسائل مختلف وجود دارد، یکی از این باورهای اشتباه در رابطه با اعصاب و سلول های مغزی است.

* مغز بزرگ نشان از هوش سرشار است

معمولا گفته می شود اگر شخصی باهوش است پس مغز بزرگی دارد. در صورتی که پزشکان هر گونه ارتباطی بین هوش و همینطور اندازه مغز را رد کرده و به چنین باورهایی معتقد نیستند. برای مثال مغز آلبرت انیشتن، دانشمند بزرگ آلمانی از سایز معمولی برخوردار بوده است. در صورتی که وی جایزه نوبل فیزیک را در سال 1921 میلادی از آن خود کرده بود. اگر این فرضیه صحت داشت پس نهنگ ها باید بالاترین ظرفیت هوش و یادگیری را داشتند و موش ها پایین ترین سطح یادگیری.

* تاثیر مواد مخدر بر رشته های عصبی و  مغز

برخی افراد بر این باورند که مواد مخدر باعث از بین رفتن رشته های عصبی و همینطور ایجاد سوراخ در مغز می شود. در صورتی که چنین فرضیه ای صحت ندارد. مواد مخدری مانند کوکائین، اکستازی، هروئین و  غیره می توانند باعث اختلال در انتقال دهنده های عصبی یا سیناپس ها شوند اما باعث ایجاد سوراخ در مغز نمی شوند.

* صد میلیارد نورون و سلول عصبی در مغز

مطالعات بسیاری که توسط محققان و همینطور عصب شناسان انجام شده، نشان می دهد که چنین آمار و ارقامی صحت ندارد و البته شمارش و حساب سلول های عصبی نیز کار سهل و ساده ای نیست.

* تنها از ده درصد ظرفیت مغز استفاده می شود

این ادعا تنها یک افسانه است. شاید از تمام قدرت مغز در یک لحظه استفاده نکنیم اما اینکه شخصی در طول عمرش تنها از ده درصد ظرفیت مغزش استفاده می کند، صحیح نیست و پایه علمی ندارد.

* افراد عصبی بیشتر از مغزشان استفاده می کنند

افراد عصبی به دلیل شیوه و سبک زندگی متفاوت می توانند نسبت به سایرین عصبی تر باشند اما این ادعا که افراد عصبی از مغزشان بیشتر استفاده می کنند نیز یکی دیگر از همان فرضیه های نادرست است.

* حس ادراک، حسی فراموش شده

معمولا بر این باور هستیم که انسان ها پنج حواس دارند، حواسی مانند:بینایی، شنوایی، بویایی، لامسه و چشایی. در صورتی که محققان معتقدند حس ادارک نیز باید در این حواس گنجانده شود زیرا تا این حس نباشد قادر به درک احساس گرسنگی، تشنگی یا احساس گرما و سرما و  غیره نخواهیم بود.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در چهارشنبه 1393/05/01 و ساعت 4:33 |
یکی از نگرانی های امروز گسترش ایدر از طریق روابط جنسی محافظت نشده است که اگر تدبیری مناسب اتخاذ نشود در آینده مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد.
رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت به تازگی با بیان اینکه برنامه چهارم استراتژیک کشوری کنترل ایدز مراحل نهایی تدوین را طی می‌کند، پنج هدف عمده این برنامه ملی را تشریح کرده است.با نگاهی به عملکرد وزارت بهداشت و سایر سازمان‌ها و نهادهای متولی در حوزه ایدز درمی‌یابیم که در سال‌های گذشته و به ویژه در سومین برنامه کشوری کنترل ایدز که در حال حاضر در آخرین سال آن قرار داریم، تعدد و تنوع برنامه‌های کاهش آسیب بیشتر شده و طبیعتا این روند مثبت بوده است. همچنین در این برنامه‌ها شاهد بودیم که توجه به مسائل آموزشی و حمایت اجتماعی از افراد مبتلا به ایدز پیش بینی شده است.در هر حال برنامه‌های خوبی در این زمینه تدوین شده است اما، اینکه چقدر این برنامه‌ها انجام شده و تاثیر مثبتی در کاهش این بیماری داشته است، امر دیگریست که نیازمند تحقیق و بررسی است.با رویکرد جدید دولت به کاهش آسیب‌های بیماران مبتلا به ایدز، دستگاه‌های متولی فعال‌تر شده و طبیعتا منابع مالی بیشتری نیز از سوی دولت به این امر اختصاص پیدا کرده است. همچنین برنامه‌های کاهش آسیب مواد مخدر و کاهش آسیب به معنای عام در حوزهhiv افزایش چشمگیری داشته است.با وجود این، واقعیت این است که به‌رغم تمام این اتفاقاتی که در حوزه کاهش آسیب‌های ناشی از بیماری ایدز در کشور افتاده است، روند ابتلای افراد از طریق روابط پر خطر همچنان رو به افزایش است. این بدان معناست که در این حوزه خلاهایی در برنامه‌های گذشته وجود داشته است و آمار رو به رشد مبتلایان به ویروس ایدز که از طریق روابط پر خطر مبتلا می‌شوند و روز به روز هم بر تعداد آنها اضافه می‌شود صحتی بر این ادعاست. بنابراین به نظر می‌رسد در برنامه‌های آتی باید نگاه ویژه‌ای روی این موضوع داشته و برنامه مدونی برای آن در نظر گرفته شود.در این زمینه نباید از گفتن واقعیت‌ها بترسیم، باید بپذیریم که در حوزه hiv انتقال از طریق روابط پر خطر در حال افزایش ‏است و نباید اشتباهات گذشته را تکرار کنیم و نقاب به این موضوع بزنیم چون، نقاب مانع از ‏مشخص شدن واقعیت‌هاست در حالی که، شناخت مشکل، مجهز بودن به مهارت مقابله با آن و گفتن واقعیت‌ها قطعاً ‏در حل معضل به ما کمک می‌کند.‏بحث دیگر کنترل انتقال hiv ایدز از مادر باردار مبتلا به نوزادان است که در فهرست اهداف چهارمین برنامه کشوری کنترل ایدز به چشم می‌خورد که از نظر من هدف‌گذاری خوبی بوده است و باید به آن توجه ویژه‌ای شود چرا که طبیعتا یکی از راه‌های انتقال ویروس ایدز انتقال آن از طریق مادر مبتلا به نوزاد است و از این رو هرچقدر برنامه‌های پیشگیرانه در این حوزه قوی‌تر باشد، افراد مبتلا به این بیماری از این طریق که نوزادان را در برمی‌گیرد کمتر خواهد شد و این یعنی یک گام بلند در زمینه کاهش مبتلایان به این ویروس در کشور.در هرحال برنامه‌های کاهش آسیب در ایران روز به روز در حال گسترش است و این برنامه‌ها تمام بخش های کشور اعم از بخش های دولتی و نیمه دولتی را در بر می‌گیرد. به نظر می رسد روند تغییر باید به سمت روابط محافظت‌شده سوق پیدا کند؛ البته این بدان معنا نیست که در این راه از سایر مسائل منحرف شویم چرا که، همچنان 69 درصد افراد مبتلا به ویروس ایدز، معتادان هستند که اغلب از طریق سرنگ‌های آلوده و هنگام تزریق مبتلا شده‌اند و با ابتلا به این بیماری، همسر و خانواده و سایر اطرافیان آنها هم در معرض آسیب قرار می‌گیرند. بنابراین نگاه ویژه به این قشر هم باید از دیگر اهداف برنامه‌های کشوری کنترل ایدز باشد تا فرد معتادی که دچار آسیب است، لااقل مبتلا به این ویروس و آسیب دیگری نشود. خوشبختانه برنامه‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی در کشور کم نبوده و اهمیت توجه به این مسائل در بین مردم جامعه، دولت و نهادهای مسئول جا افتاده است اما، به نظر می رسد برنامه‌های این‌چنینی باید مجددا بازبینی شده و روند رو به گسترشی را آغاز کند.همچنین در کنار این نوع نگاه مسئولان ، خانواده‌ها نیز باید به همان میزان که تحصیل، بهداشت، سلامت و تأمین نیازهای مادی فرزندانشان برایشان یک دغدغه بزرگ است در ‏قبال مراقبت از فرزندانشان در برابر آسیب‌های اجتماعی نیز دغدغه داشته باشند.‏

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در چهارشنبه 1393/05/01 و ساعت 2:51 |
علاقه به نگهداری گونه‌های جانوری وحشی و یا گونه های غیربومی طی سالهای اخیر به شدت در بین اقشار مختلف مردم رواج یافته است.

این در حالیست که نگهداری از گونه های جانوری وحشی بومی و غیربومی از جمله ایگوانا، سنجاب، مار، لاک پشت، سمندر، میمون و غیره به عنوان حیوان خانگی و نگهداری آنها در منزل علاوه بر امکان ابتلا به برخی بیماری های مشترک بین انسان و حیوان منجر به صید هرچه بیشتر این گونه ها از طبیعت توسط افراد سودجو و تهدید نسل آنها در زیستگاه های طبیعی خواهد شد، بطوریکه نسل برخی از این گونه ها در طبیعت در حال انقراض است.

تبدیل حیوانات خانگی به گونه مهاجم با فرار از دست صاحبان

همچنین در بسیاری موارد افراد پس از مدتی، از نگهداری این حیوانات خسته شده و آنها را در عرصه های طبیعی رها می کنند و یا فرار برخی از این حیوانات از دست صاحبانشان و پناه بردن آنها به طبیعت این حیوانات را به گونه های مهاجم تبدیل می کند.

یکی از حیواناتی که این روزها موارد متعددی از نگهداری آن به عنوان حیوان خانگی به چشم می خورد میمون رزوس است  که تاکنون در چندین مورد بصورت آزاد در پارک های جنگلی و یا عرصه های طبیعی مشاهده شده که به نظر می رسد  از دست صاحبشان گریخته و یا رها شده اند.

خطر انقراض گونه های بومی با ورورد گونه های مهاجم به کشور

در این رابطه مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش کشور می گوید: گونه های مهاجم تهدیدی جدی برای اکوسیستم های طبیعی و تنوع زیستی کشور به شمار می روند.

به اعتقاد کیوان هوشمند، این گونه ها علاوه بر رقابت بر سر منابع غذایی با گونه های بومی، با انتقال بیماری ها و تداخل ژنتیکی می توانند موجبات انقراض گونه های بومی را فراهم سازد.

فروش قاچاقی رزوس به قیمت یک میلیون تومان

او با اشاره به اینکه متقاضیان نگهداری میمون رزوس این گونه  را به قیمت حدود یک میلیون تومان از فروشندگان غیر قانونی  خریداری می کنند می افزاید: رزوس بصورت قاچاق از راه های غیرقانونی از کشور های جنوب شرق آسیا  وارد کشور می شود.

آسیب جدی رزوس به اکوسیستم های طبیعی عربستان و آمریکا

آنطور که هوشمند می گوید: میمون رزوس نیز یک گونه مهاجم بوده که در برخی از کشورهای جهان از جمله عربستان صعودی، ایالات متحده و … با فرار از قفس و پناه بردن به طبیعت به عنوان آسیب جدی اکوسیستم های طبیعی مطرح شده و خطر آن برای معرفی به عنوان یک گونه مهاجم به طبیعت کشور ما نه تنها دور از ذهن نیست بلکه با ادامه روند موجود بسیار محتمل است.

تکرار تجربه ورود راکون به جنگلهای شمال

مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران به ورود گونه مهاجم راکون به جنگل های شمال کشور به ویژه جنگل های استان گیلان در منطقه تالش اشاره می کند و می گوید:  ورود راکون به جنگل های شمال کشور منجر به کاهش جمعیت پرندگان منطقه و همچنین ده ها اثر شناخته شده و یا ناشناخته در تخریب محیط زیست شده است.

علاقه ذاتی انسان به نگهداری جانوران اهلی

دکتر محمود مرعشی کارشناس بیماری های حیات وحش در سازمان حفاظت محیط زیست نیز در مورد نگهداری گونه های وحشی و غیربومی به عنوان حیوان خانگی می گوید: زندگی انسان و حیوانات از گذشته های بسیار دور به هم گره خورده است. انسان های نخستین برای تامین غذا دست به شکار حیوانات می زدند ولی با پیشرفت جامعه بشری و اهلی کردن یکسری از حیوانات توسط انسان، پایه دامپروری نهادینه شد و رابطه انسان با برخی حیوانات به یک رابطه هم زیستی متقابل تبدیل شد.

به گفته او ، گوسفند، بز، گاو، سگ، گربه، خرگوش، مرغ و خروس، کبوتر و بوقلمون از جمله جانورانی بودند که اهلی شده و زندگی در کنار انسان را تجربه کردند.

 

مرسوم شدن حیوانات خانگی با صنعتی شدن جوامع

مرعشی معتقد است: با صنعتی شدن جوامع و به دنبال آن صنعتی شدن دامپروری، زندگی برخی از این حیوانات به مزارع و دامداری ها محدود شد ولی کماکان علاقه انسان به نگهداری حیوانات بر سر جای خود باقی ماند که این موضوع منجر به ایجاد گروهی از حیوانات تحت عنوان حیوانات خانگ شد و یکسری از جانوران با توجه به ویژگی هایشان از جمله داشتن هم زیستی مناسب با انسان یا همان اهلی بودن، وضعیت بهداشت، کم خطر بودن برای سلامت، یا به عبارتی کم بودن تعداد بیماریهای مشترک با انسان در این گروه قرار می گیرند.

آنطور که این کارشناس بیماری های حیات وحش می گوید: مردم هر کشور با توجه به فرهنگ و یا پیشینه تاریخی آن سرزمین علاقمند به نگهداری برخی گونه ها هستند. برای مثال مردم کشور آلمان علاقه زیادی به نگهداری سگ های با نژاد مختلف از جمله نژادهای منحصر به کشور خودشان را دارند و درایران  مثال های فراوانی وجود دارد که ازجمله می توان به علاقمندی شاهزادگان قاجار به نگهداری ازانواع گربه ها اشاره کرد.

علاقه هنجار شکنان به نگهداری گونه‌های وحشی نا متعارف

به گفته او ، در این میان همیشه انسان های هنجار شکن نیز وجود دارند که اقدام به نگهداری گونه های نامتعارف از جمله انواع گونه های وحشی از قبیل میمون، شیر، پرندگان شکاری، خزندگان، آهو و … در منازل مسکونی خود می کنند که این موضوع  در درجه اول منجر به تهدید سلامت خود و اطرافیانشان و بعد به مخاطره انداختن سلامت حیوان و از همه مهمتر تهدید و تخریب تنوع زیستی و محیط زیست می شود.

افزایش بیماری های ناشی از استرس با نگهداری حیات وحش در مجاورت انسان

مرعشی معتقد است: گونه های حیات وحش همان طور که اسم حیات وحش را یدک می کشند تنها باید در محیط طبیعی خود زندگی کنند ولی متاسفانه خودخواهی عده ای از انسان ها باعث شده برخی از گونه های حیات وحش  را از محیط زندگی طبیعی دور و در محیط پر استرس نزدیک به انسان نگهداری کنند که با توجه به روند تکامل این جانوران که اساس آن دوری از انسان و گزندهای آن تعریف شده ، با این اقدام عملا استرس مضاعفی را برای حیوان در تمام طول زندگی اش ایجاد کرده، موجب بروز انواع بیماری های ناشی از افزایش استرس می شوند. 

تلفات پرندگان خانگی بر اثر انواع بیماری های قارچی و میکروبی

آنطور که این مقام مسئول در سازمان محیط زیست می گوید: یکسری از این بیماری ها بین حیات وحش و انسان مشترک بوده و می تواند سلامت فرد را نیز به مخاطره بیاندازد که موارد بسیار زیادی از پرندگان وحشی نگهداری شده در منازل مسکونی که دچار انواع بیماری های قارچی و میکروبی شده اند و متاسفانه یکسری از این ضایعات نیز غیرقابل برگشت بوده و اغلب منجر به تحمیل درد و رنج فراوان و در نهایت تلف شدن پرنده می شود، گویای این واقعیت تلخ است.

نگهداری میمون به دلیل دانش  کم و اطلاعات ناکافی

او ادامه می دهد: میمون رزوس یا (Macaca mulatta) نیز یکی از جانوران وحشی مناطق جنوب شرقی آسیاست که متاسفانه در سال های اخیر به صورت قاچاق و از راه های غیر قانونی وارد کشور ما شده و برخی از مردم از روی دانش پایین و اطلاعات ناکافی در این زمینه، مبادرت به نگهداری از این حیوان در منازل مسکونی می کنند.

خطر ابتلا به ایدز، هپاتیت، کزاز و تب زرد با نگهداری رزوس

به گفته مرعشی، با توجه به نزدیکی ساختار آناتومیکی و فیزیولوژی پریمات ها با انسان، بیشترین بیماری های مشترک انسان و حیوانات متعلق به این جانوران است که در این میان گروهی از بیماری ها بسیار مهلک و کشنده بوده و متاسفانه هیچ راه پیشگیری ندارند که می توان به ایدز، کزاز، تب زرد، هپاتیت، مننژیت، بیماری های ناشی از هرپس ویروس ها و انواع بیماری های انگلی داخلی و همچنین قارچ های پوستی و.. اشاره کرد.

این کارشناس بیماری های حیات وحش تأکید می کند: ممکن است این بیمار یها  به صورت مخفی در بدن میمون ها وجود داشته باشد ولیکن هیچ علایم بالینی را نشان ندهد و میمون به عنوان یک مخزن عمل کرده و با ورود عامل بیماری به بدن انسان، علایم بروز یابد.

آسیب رزوس به محیط زیست کمتر از  شانه دارخزر و فیتو فاگ هامون نیست

او با بیان اینکه گونه مهاجم واژه ای است که برای گونه های غیربومی هر منطقه که خطر پخش شدن در طبیعت را دارند به کار می رود ادامه می دهد: متاسفانه کشور ما در خصوص آسیب های وارده از گونه های مهاجم خصوصا در سال های اخیر بی نصیب نبوده که از مهمترین موارد آن می توان به شانه دار دریای خزر اشاره کرد که منجر به پایین آمدن شدید صید و صیادی و از بین رفتن بسیاری از گونه های بومی دریای خزر شد.


به گفته مرعشی، ورود ماهی فیتوفاگ به دریاچه هامون که منجر به  از بین بردن نی ها و در نتیجه خشکی تالاب و به دنبال آن نابودی دامپروری و زندگی در حاشیه تالاب شد نیز نمونه دیگری از ورود گونه های مهاجم به کشور است.

شاید خطر انتقال بیماری های مانند ایدز، هپاتیت و کزار این بار پیش از آنکه تب نگهداری میمون رزوس مانند ایگوانا فراگیر شود جلوی قاچاق این گونه مهاجم به طبیعت کشور و صرف هزینه های میلیونی از سوی افراد نا آگاه برای نگهداری ان را بگیرد با این حال خوب است که مسئولان با توجه به هشدارهای کارشناسان در مبادی ورودی کشور نظارت بیشتری برای قاچاق اینگونه و جرایم سنگینتری برای متخلفان در نظر گیرند .

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در چهارشنبه 1393/05/01 و ساعت 2:35 |
شهلا میرگلوبیات، نماینده ساوه و زرندیه و پزشک متخض زنان و زایمان با انتشار تکذیبیه‌ای، مخالفت صریح خود را با مجازات حبس وازکتومی در طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش جمعیت اعلام کرد.

متن تکذیبیه میرگلوبیات درخصوص مطالب منتشر شده به نقل از وی در برخی رسانه‌ها، به شرح زیر است:

« اینجانب چه در زمان قبل از مطرح شدن طرح فوق در صحن علنی که در کمیسیون بهداشت مجلس مطرح شد و چه در زمان مصاحبه با خبرگزاری‌ها و نیز زمانی که طرح مجدداً‌ برای بررسی بیشتر به کمیسیون بهداشت و درمان ارجاع شده،‌ و حتی در مصاحبه ای که همان روز در حاشیه صحن علنی با رسانه‌ها داشتم مخالفت خود را با بخش قانون مجازات اسلامی طرح فوق اعلام کرده بودم»

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در چهارشنبه 1393/05/01 و ساعت 2:18 |

«ترنس‌ها حق زندگی دارند. حق شهروندی دارند. آنها تاوان شرایطی را پس می‌دهند که در به وجود آمدن آن نقشی ندارند. آنها نیاز به قانون دارند. نیاز دارند که وظایف همه سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با شرایط آنها نوشته شود.» این اولین بار نیست که سیدحسن موسوی‌چلک این را می‌گوید. او چه آن زمان که مدیرکل دفتر آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور بود، بر ضرورت این امر تاکید می‌کرد و چه حالا که رئیس انجمن مددکاری است، فریاد بر می‌آورد: «ترنس‌ها نیاز به قانون دارند.» او این نوید را هم همواره می‌دهد که انجمن مددکاری ایران این آمادگی را دارد تا این لایحه حمایتی را تهیه و تدوین کند.

از دیدگاه یکی از مدیران سابق بهزیستی کشور که مدیر بخش مرتبط با ترنس‌ سکشوال‌ها بوده است، تی‌اس‌ها یا در اصطلاح عامه دوجنسی‌ها، چه کسانی محسوب می‌شوند؟
ترنس سکشوال نه‌تنها در کشور ما بلکه در همه دنیا، افرادی هستند که ظاهر فیزیولوژی مرد یا زن دارند اما از نظر روانی به جنس مخالف احساس تمایل پیدا می‌کنند. فیزیولوژی آنها عینا شبیه جنس مخالف آن‌هاست و باور آنها با آنچه هستند، متفاوت است. به همین دلیل رفتارهایی که دارند و علایمی که نشان می‌دهند به جنس مخالف تعلق دارد. این امرخاص کشور ما نیست و در همه کشورهای دنیا وجود دارد.


ولی به‌هرحال در مقطعی نگاه مردم به این افراد به عنوان مفسد اجتماعی بود.
درست است. زمانی نگاه به این افراد به عنوان مفسد اجتماعی بود اما زمانی‌که امام خمینی(ره) در این زمینه فتوا داد و اعلام کرد که روح بر جسم مترسد است و به همین دلیل اجازه جراحی صادر شد، به نوعی ترنس‌ها مشروعیت پیدا کردند. هرچند هنوز هم نگاه‌ها عموما به‌صورت قبل بود. جراحی ترنس‌ها اتفاق نمی‌افتد. هنوز هم خیلی‌ها ترنس‌ها را نمی‌شناسند، حتی روانشناسان هم نسبت به این مساله ناآگاه هستند.
 عدم آگاهی و این باور غلط همچنان وجود دارد که اینها مفسد هستند و معمولا ترنس سکشوال‌ها را با هموسکشوال‌ها اشتباه می‌گیرند. درحالی‌که افراد عادی هم می‌توانند، هموسکشوال باشند و ترنس‌ها هم ممکن است، همو باشند و مساوی گرفتن این دو اشتباه فاحشی است.  


این تفکر غلط در چه جایگاه و ریشه‌های اجتماعی نفوذ کرده است؟
این تفکر غلط در چند حوزه تصمیم‌گیری کلان کشور نفوذ کرده است، خانواده‌ها و محیط‌های اجتماعی که افراد تی‌اس استفاده می‌کردند مانند خانواده، مدرسه، محله و همچنین محیط‌های ورزشی، که بخشی از این شرایط به این باور غلط برمی‌گردد و اینکه مردم اطلاعات دقیقی از تی‌اس ندارند و هنوز هم آن را نمی‌شناسند.


برخورد نهادها و سازمان‌ها هم همواره نسبت به آنها بی‌انصافانه بوده است.
بله، زمانی بود که کمیته‌ها خیلی با آنها برخورد می‌کردند. پسرهایی را می‌گرفتند که لباس دخترانه می‌پوشیدند و دخترانی که لباس پسرانه دارند و در آن زمان هم نمی‌دانستند که ترنس چیست و آنها را هموسکشوال در نظر می‌گرفتند. وقتی صدای آنها تغییر می‌کرد همه نگاهشان می‌کردند. اصلا در یک زمانی نمی‌دانستند که تی‌اس چیست. رنج باعث می‌شد که خودکشی در تی‌اس، 10 برابر سایر افراد عادی باشد. البته باید گفت که در ایران به‌دلیل نگاه فقهی و مذهبی اینطور نیست. 
 درحال‌حاضر شرایط بسیار بهتر شده است. این افراد امنیت بیشتری دارند. وجه غالب مشکلات این افراد انتظامی و امنیتی بود که با برنامه‌هایی که سازمان بهزیستی انجام داد تا حدودی این مشکل برطرف شد.


چه زمانی سازمان بهزیستی ترنس‌ها را مورد توجه و حمایت قرار داد؟
سازمان از سال 1381 حمایت خود را از افراد مبتلا به اختلال در هویت جنسی آغاز کرد. فلسفه اصلی این کار هم آن بود که این افراد نه اختلال روانی دارند، نه مفسد هستند و نه مجرم، بلکه شهروندی از شهروندان جامعه هستند که نیاز به حمایت دارند تا از سردرگمی جنسیتی خارج شوند.
 در ابتدا با مبلغ اعتبار کمی سازمان وارد طرح حمایتی از این افراد در محدوده پایتخت و ستاد مرکزی هم درگیر کار اجرایی حمایت از این افراد شد.


بعد از آن هم بود که ردیف بودجه‌ای برای این نوع عمل جراحی تعریف شد؟
بله، این حمایت در سال 83 انجام گرفت و پنج میلیون تومان در آن زمان اعتبار برای آنها تعریف شد. بودجه کلی که در این سال اختصاص داده شد، 20 میلیون تومان بود. در مقطعی که من در سازمان مدیریت بودم یعنی در سال 85 یکدفعه این اعتبار را افزایش دادیم و دو برابر شد. تا اینکه در زمان مدیریت من در بهزیستی این ردیف بودجه تا سال 88 به 600 میلیون در سال به‌صورت مستقیم رسید.


چطور شد که این بودجه را به‌صورت استانی اختصاص دادید؟
طبیعتا در شهرستان‌ها امکان تعامل با خانواده افراد تی‌اس بیشتر است، چون این افراد در مراحل درمان و بعد از تغییر جنسیت احساس تنهایی نمی‌کنند و کار با نتیجه بهتری انجام می‌شود. پیش از این تی‌اس‌ها برای درمان مجبور بودند به تهران بیایند و در اینجا تحت فشارهای روانی متعددی قرار می‌گرفتند و همین مساله پروسه درمان و مسائل روانی پس از آن را با مشکل مواجه می‌کرد.


مهم‌ترین مشکل شما در این زمان با کدام سازمان یا نهاد بوده و همچنان است؟
مهم‌ترین مشکل ما با وزارت بهداشت است که زیر بار هزینه‌های درمان نمی‌رفت و هنوز هم نمی‌رود. تی‌اس‌ها هم نیاز به درمان جسم و روان دارند و هم حمایت‌های اجتماعی، که درمان جسم می‌تواند از طریق وزارت بهداشت انجام شود و حمایت‌های اجتماعی از طریق بهزیستی اما متاسفانه این ورزاتخانه با این استدلال که تعداد تی‌اس‌ها کم است، هیچ همکاری‌ای با بهزیستی ندارد.


 آیا این اعتبار کافی بود. چرا حمایت‌های بیشتری از این افراد نمی‌شد؟
ببینید بنا به دلایل اجتماعی، این افراد همه راهی تهران می‌شدند. چون خانواده‌ها حمایت نمی‌کردند، شرایط سختی داشتند. و چون شرایط سختی داشتند باید حمایت‌های بیشتری از این افراد شود. اعتبار افزایش داده شود. 


برای ساماندهی امور ترنس‌ها چه سازمان‌هایی باید در ارتباط باشند؟
وزارت بهداشت به‌دلیل انجام درمان‌های جسمی، بهزیستی به‌دلیل حمایت‌های اجتماعی، گروه‌های روان‌شناسی به‌دلیل حمایت‌های روانی در مرحله تشخیص و چه در مرحله بعد از تشخیص و عمل و بار همه این مراحل را تا یک سال پیش بهزیستی به دوش داشت و اکنون من از ادامه این برنامه‌ها بی‌خبر هستم.


چرا وزارتخانه‌های مرتبط در این زمینه همکاری نمی‌‌کنند؟
برخی از وزاتخانه‌ها مانند وزارت بهداشت که بسیار هم حضورشان در بحث تی‌اس تاثیرگذار است، هرگز به این مساله ورود پیدا نکردند. استدلال این مسوولان این است که تعداد این افراد کم است. در حالی که ما می‌گوییم حتی اگر یک نفر هم باشد باید به او کمک کرد. اینها که تعداد بسیاری را شامل می‌شوند. با تمام این پیگیری‌ها در نهایت وزارت بهداشت تنها اقدامی که انجام داد ارائه یک بخش از بیمارستان فاطمه زهرا در سال 88 بود. به همین دلیل بخش خصوصی در مورد جراحی‌ها ورود پیدا کرد. متاسفانه این عدم نظارت باعث شد، پزشکی که بالاترین عمل را دارد، منسوخ‌ترین روش را استفاده کند. به طوری‌که خود بچه‌های تی‌اس به او سلاخ می‌گویند.


این عدم همکاری چه تبعاتی برای جامعه تی‌اس دارد؟
بیماران در مرحله درمان نیاز به حمایت روانی و اجتماعی دارند. معمولا خانواده‌ها هنگام عمل از آنها حمایت نمی‌کنند. عملشان با بقیه عمل‌ها متفاوت است. هزینه‌های سنگینی دارد. آنها مرحله بحرانی و بسیار سختی را طی می‌کنند. از طرف دیگر معمولا کسانی که به سازمان‌های دولتی مراجعه می‌کردند از خانواده‌های فقیر و نیازمند بودند. بچه‌ها در این مقطع احساس تنهایی شدیدی دارند. در بخش درمان همه چیز مشکل است. از طرف دیگر نمی‌شودکه اینها جراحی نکنند یعنی به جایی می‌رسیدند که باید حتما عمل کنند. به آستانه‌ای می‌رسند که جراحی ضروری است. اگر عمل نکنند احتمال خودکشی در این افراد بالا می‌رود.  این عدم همکاری در وضعیتی ‌است که نگاه به این افراد به‌صورت هویتی مورد تایید مقامات ارشد جامعه است.
چند کار واقعا در ایران برای تی‌اس‌ها انجام شده است. ما به این افراد شناسنامه می‌دهیم. خیلی از کشورها شناسنامه نمی‌دهند. نکته مهم این است که مساله هویت خیلی روی زندگی این افراد تاثیرگذار است.


حتی به ایرانی‌هایی که تبعه یک کشور دیگر باشند، شناسنامه داده می‌شود؟
اگر ایرانی باشد و طبق ضوابط کشور عمل کنند، شناسنامه داده می‌شود. حتی آن‌هایی که تبعیت کشور دیگری هم دارند.
 ما تی‌اس‌ها را به عنوان شهروند پذیرفته‌ایم، پذیرش آنها از سوی مردم و دولت راحت است و می‌توانند با کمترین مشکل شناسنامه بگیرند و به نوعی دولت دارد از آنها حمایت می‌کند. پذیرش و باور این نوع رفتار برای آن طرف مرز ایران باور‌پذیر نیست. در حالی که ما به راحتی وضعیت این افراد را می‌پذیریم. این نوع برخورد هم برای این است که آنها پذیرش و برداشت خوبی از وضعیت ایران ندارند. درحالی که گروه تی‌اس تشکیل انجمن رسمی داده‌اند. می‌توانند شناسنامه بگیرند. معاف از سربازی می‌شوند. برای انجام عمل‌های جراحی از پزشک قانونی مجوز می‌گیرند. اما بسیاری از کشورهای آن سوی مرز ایران به‌دلیل دشمنی‌هایی که با ایران دارند، نمی‌توانند به راحتی این نوع برخورد را باور کنند.


 کیفیت جراحی‌ها در ایران چگونه است؟

در مورد کیفیت جراحی‌ها من نمی‌توانم نظر دهم. ما این بحث را داشتیم که دکترهایی را از کشورهای پیشرو در این عمل‌ها به ایران بیاوریم تا پزشک‌های ایرانی مشاور داشته باشند. بررسی‌ها هم انجام شد و هزینه‌ها با هم برابر در می‌آمد. در ایران کیفیت جراحی‌ها خیلی متفاوت است. اما متاسفانه مراحلی که وزارت بهداشت گذاشته بود، آنقدر سخت بود که عملا سنگ بزرگی بود، نشانه نزدن.


شرایط بعد از عمل چگونه است؟
شرایط بعد از عمل بسیار سخت و پیچیده است. کسی که تا دیروز پسر بوده اکنون دختر شده است. هنوز خودش؛ خودش را باور نکرده. حتی پدری بود که می‌گفت اگر با لباس پسرانه بیاید خانه او را می‌کشم. یا دختری که در خوابگاه دخترانه زندگی کرده و حالا وقتی وارد محیط پسرانه شده، نمی‌داند که چه‌کار باید انجام دهد. ما مواردی داشتیم که مردی حتی پسرش عروسی کرده بود و بعد مجبور شد که عمل کند. اکنون بچه‌هایی که تا دیروز پدرشان بوده چه باید صدایش کنند.
اگر در زندگی واقعی این افراد ورود کنیم بسیار زندگی سختی‌ است. آنها جراحی می‌کنند و باید لباس دخترانه بپوشند، درحالی که هنوز راه رفتن را بلد نیستند. یک بار مردی که زن شده بود. به دفتر من آمد و زار می‌زد و می‌گفت: « هنوز من بلد نیستم مانند یک زن راه بروم. مردم با من بد رفتار می‌کنند. هویت مرا قبول ندارند. ریشم از بین نرفته و باید کرم بزنم. پلیس مرا می‌گیرد.»  آنها در درمان دارویی هزینه بالایی دارند و فرصت زیادی برای ازدواج ندارند، بچه‌دار نمی‌شوند. از بچگی ناراضی بودند و نارضایتی در آنها شدید بوده است.  به نظر من، چیزی که نیاز دارند یک لایحه است. ما این آمادگی را داریم که به‌عنوان انجمن مددکاری ایران این لایحه را  به مجلس ارائه دهیم.
مهم‌ترین انتظار ما این است که حمایت از افراد دارای اختلال در هویت جنسی قانونی شده و علاوه بر داشتن ضمانت اجرایی، تقسیم وظایف سازمان‌ها و ارگان‌های مربوطه در آن به طور دقیق و شفاف مشخص شده باشد.  

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در سه شنبه 1393/04/31 و ساعت 1:56 |
ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای حمایت و توسعه این علم در نظر دارد به زودی چند مرکز مهندسی بافت و مهندسی ارگان در بدن حیوانات راه اندازی کند. دکتر مسعود سلیمانی عضو کمیته فناوری و پژوهش ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی درباره راه اندازی و تجهیز مراکز مهندسی بافت برای تولید بافت در بدن حیوانات اظهار کرد: ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نظر دارد تا به صورت همزمان دو یا سه مرکز را در حوزه مهندسی بافت و تولید بافت در بدن حیوانات تجهیز و حمایت کند.

وی خاطر نشان کرد: دکتر واسعی دبیر ستاد توسعه علوم سلول های بنیادی معاونت علمی و دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت پس از بررسی و ارزیابی پروژه ها، طرح های برگزیده را در این مراکز اجرایی خواهند کرد.

سلیمانی با اشاره به سرعت پایین پیشرفت علمی در حوزه مهندسی بافت گفت: با توجه به گذشت حدود 25 سال از عمر حوزه علمی مهندسی بافت، اما همچنان سرعت پیشرفت و کاربرد مهندسی بافت بسیار اندک بوده است و موفقیت در تولید و استفاده از بافت های کارا و مناسب برای بافت آسیب دیده در شرایط خارج از بسیار محدود است و بیشترین بافت های تولید شده بافت استخوانی، پوست و غضروف است که پژوهش های بسیاری بر روی آن انجام شده و پس از طی مراحل کارآزمایی بالینی تقریبا به مرحله تجاری سازی رسیده است. اکنون در این زمینه در مرحله کارآزمایی بالینی فاز 4 قرار داریم.

وی تصریح کرد: در کشور ما نیز کارآزمایی بالینی مهندسی بافت تقریبا از حدود پنج، شش سال قبل مطرح شده و البته سرعت پیشرفت آن بسیار کند بوده است. یکی از اصلی ترین دلایل این کندی پیشرفت نیز سرمایه گذاری کم در این حوزه است.

سلیمانی گفت: با توجه به اهمیت و حساسیت این موضوع و نیاز به تدوین استانداردهای لازم توسط وزارت بهداشت و درمان، تاکنون بخش خصوصی در این حوزه بصورت عملیاتی وارد نشده و به همین دلیل سرعت انجام پروژه ها نیز کاهش یافته است.

راه اندازی پنج مرکز پیوند مغز استخوان جدید

عضو کمیته فناوری ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی معاونت علمی خاطر نشان کرد: در بحث پیوند سلولهای بنیادی مغز استخوان در درمان بیماران مبتلا به انواع بدخیمی های خونی با حمایت ستاد توسعه فناوری سلولهای بنیادی پنج مرکز پیوند مغز استخوان تجهیز و راه اندازی و یا در حال راه اندازی است که این موضوع گام بسیار مهم وتاثیر گذار در درمان بیماران سرطان خون و بدخیمی های خونی برداشته است.

سلیمانی یادآور شد: بحث استفاده از سلول های بنیادی برای درمان آسیب های نخاعی، استخوانی، غضروفی، پوستی، قلبی و کبدی در کشور در کار آزمایی بالینی فاز 2 و 3 قرار گرفته و موضوع سلول های بنیادی در کشور ما دوره رشد خود را می گذارند اما باید به این نکته نیز توجه داشت که بخش های پژوهشی نیز در این زمینه باید فعال تر شوند.

دانشیار گروه هماتولوژی دانشگاه تربیت مدرس ضمن اشاره به این موضوع که ستاد توسعه فناوری سلول های بنیادی بخش های پژوهشی را فعال نگه داشته و از محققان این حوزه حمایت می کند گفت: در حوزه سلول های بنیادی باید همچنان کارهای پژوهشی بیشتری انجام شده و بودجه ستاد نیز جهت حمایت های مدون در سال های آینده در این بخش افزایش یابد.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه عملکرد سیستم بدن بسیار هوشمندانه و پیچیده است استفاده از سلول ها در تولید بافتهای بدن با استفاده از فناوری مهندسی بافت کار مشکلی بوده و دارای پیچیدگی های ذاتی بسیاری است و این امر بدون استفاده از فاکتورهای رشد و انجام مداخلات ژنتیکی در امکان پذیر نیست. بدین منظور اخیرا دانشمندان برای رفع این مشکل اقدام تولید بافت های بدن انسان در موجودات دیگر کرده اند به طوری که جدیدترین نتایج به دست آمده بیانگر آن است که میتوان بافتهای قلبی و کبدی انسان را با تمام ویژگی های منحصر به فرد خود در بدن خوک تولید کرد.

سلیمانی گفت: با توجه به پیشرفت های اخیر در مهندسی بافت، امکان برآورده کردن آرزوی دیرینه انسان مبنی بر تولید بافتها و لوازم یدکی انسانی برای افراد امری شدنی است تا در صورت آسیب هر بافت بتوان آنها را ترمیم کرده یا جایگزین کرد که این امر با نزدیک شدن علوم پزشکی و علوم مهندسی در حال شکل گیری بوده و با استفاده از روش های مهندسی سلول میتوان سلولهایهای بنیادی را کشت داده و بافت بدن را شبیه سازی کند.

120 میلیارد دلار گردش مالی سلول درمانی

عضو کمیته فناوری ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی معاونت علمی در باره روش های نوین سلول درمانی در دنیا و ایران نیز اظهار کرد: فعالیت های کارآزمایی بالینی در حوزه سلول درمانی از حدود 10 سال پیش در دنیا شروع شده و در حال حاضر نیز در فاز 3 و 4 کارآزمایی بالینی قرار دارند در همین راستا در بحث سلول درمانی در فاصله زمانی 2014 - 2018 در کشورهای چین، ژاپن، سنگاپور، مالزی و تایلند در حدود 120 میلیارد دلار گردش مالی برآورد شده و این نشانگر اهمیت بسیار بالای موضوع است.

وی افزود: در کشور آمریکا نیز طبق اسناد، نزدیک به سه هزار کارآزمایی بالینی در زمینه سلول درمانی انجام می شود که این خود موکد اهمیت بحث سلول درمانی در کشورهای دیگر در زمینه علمی است.

تجاری سازی لوازم یدکی انسانی

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه در نقشه جامع علمی دنیا مقرر شده تا سال 2020 باید لوازم یدکی انسانی تجاری سازی شود و تمامی بیماری های صعب العلاج از جمله سرطان با روش های نوین مهندسی بافت وژن درمانی درمان شوند.

دانشیار گروه هماتولوژی دانشگاه تربیت مدرس ضمن تاکید بر اهمیت موضوع ژن درمانی به عنوان یک امر کلیدی و حیاتی اظهار کرد: به همین منظور تمامی مراکز ژن درمانی که در دنیا فعال هستند یک بخش ویژه بسیار فعال در حوزه سلول های بنیادی به عنوان حامل مواد ژنتیکی دارا است.

سلیمانی خاطرنشان کرد: در بحث ژن درمانی، با استفاده از انتقال ژن سالم و جایگزینی آن به جای ژن معیوب در سلولهای بنیادی می توان سلولهای سرطانی را از بین برده و یا نقصی از بدن را که به صورت مادرزادی وجود داشته ترمیم کرد.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در دوشنبه 1393/04/30 و ساعت 13:20 |
به گزارش روزنامه لس آنجلس تایمز،  یک مقام آگاه دولت آمریکا که خواست نامش فاش نشود ضمن اعلام این مطلب که باراک اوباما قصد دارد روز دوشنبه قانونی را امضا کند که بر اساس آن اعمال تبعیض علیه همجنسگرايان ممنوع خواهد شد تاکید کرد: این قانون معافیت های اعمال شده برای کارفرمایان مذهبی را که در دوره جورج دبلیو بوش برقرار شده بود ادامه خواهد داد.

بر اساس این گزارش بر اساس معافیت های اعمال شده در سال 2002 میلادی کارفرمایان مذهبی می توانند تنها از ادیان و مذاهب خود نیروی کار مورد نیاز را استخدام کنند ولی این قانون این اجازه را نمی دهد که کارفرمایان به علت مخالفت مذاهب و ادیان خود با استخدام همجنسگرايان مخالفت کنند. این مقام ارشد دولت آمریکا تصریح کرد: ما باید زمینه لازم برای همه کارگران را فراهم کنیم تا فارغ از تبعیض های موجود که موجب از دست دادن فرصت های شغلی می شود استعداد و نبوغ خود را بروز دهند.

اوباما همچنین قصد دارد دومین فرمان اجرایی را برای تمدید مهلت حمایت از کارمندان فدرال همجنسگرا دولت آمریکا صادر کند. موضع اوباما در قبال همجنسگرا با استقبال و حمایت گروه های مرتبط آمریکا روبرو شده است.
تبلیغات همجنس‌گرایی درمیان مسلمانان + تصاویر

معاون کمپین حقوق بشر در واشنگتن در این باره تاکید کرد: موضع اوباما و اقدامات وی تاریخی و مهم بوده است. طرفداران همجنسگرايي در آمریکا نیز امضای این دو قانون از سوی اوباما را موجب افزایش اعتبار وی دانسته اند.

برخی از گروه های مذهبی خواستار گسترش معافیت های در نظر گرفته شده در این قانون شده اند. مقام های رسمی دولت آمریکا بر این باورند که قوانین جدید بر بیش از 24 هزار شرکت و 8 میلیون کارمند تاثیرگذار خواهد بود.

تلاش استیون هاوکینگ براي طبيعي نشان دادن همجنسگرايي/گرایشات یک قهرمان جنگ جهانی دوم

بزرگترین اصلاحات اجتماعی در فرانسه پس از حذف قانون اعدام چیست؟

درباره معنای صحیح آزادی/ کار کورش درست بود یا حضرت موسی؟!

نصوح کیست و توبه نصوح چیست؟ (تبيان)

لازم به ذكر است كه همجنسبازي از روي شهوت ولي همجنسگرايي نوعي بيماري محسوب مي شود؛  پديده همجنسگرايي ريشه ژنتيكي-رواني دارد لذا همجنسگرايي با همجنسبازي متفاوت هست به طوريكه در ايران هم اين بيماري پذيرفته شده كه حتي در معافيت هاي پزشكي دوره سربازي نيز گنجانده شده است.

تراجنس- ويكي پديا

مریم خاتون پور مُلک‌آرا

rinbow-ring-mahtaa

محتا - مركز حمايت از تراجنسي هاي ايران

دگرباش

********************************

انجمن جامعه شناسي دانشگاه آزاد: مخالفت 50 درصد خانواده ها با تغییر هویت فرزندشان

http://drkhorshidi.blogfa.com/9302.aspx

http://www.transexsulism.blogfa.com/

فیلم «آینه های روبرو» ساخته نگار آذربایجانی که در جشنواره های خارجی جوایز مختلفی را به دست آورد، در اکران محدود این روزهایش هم از توجه بی نصیب نمانده و به عنوان یک اثر اجتماعی که موضوعی جدید را روایت می کند با استقبال منتقدان و تماشاگران سینما همراه شده است.

 جلسه نقد و بررسی فیلم  «آینه­ های روبه ­رو»: همسایه ما تغییر جنسیت داد،همه از او فرار می کردند / نگار آذربایجانی: همین مساله کنجکاوم کرد

جلسه نقد و بررسی فیلم  آینه های روبرو

 کارگردان فیلم «آینه های روبرو» در جلسه نقد و بر رسی فیلمش گفت که ایده اولیه را از زندگی پسری گرفته که در همسایگی آنها زندگی می کرده و تغییر جنسیت داده است.

  لایحه حمایتی برای تی اس ها؛ ترنس‌ها، قانون می‌خواهند

دانشنامه آزاد: همجنس گرايي

سدوم


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در دوشنبه 1393/04/30 و ساعت 10:16 |
 
گرچه چندین بار به حکم وجدان توبه کرده بود اما هر بار توبه اش را می شکست.
 
او دلاک و کیسه کش حمام زنانه بود. آوازه تمیزکارى و زرنگى او به گوش همه رسیده و زنان و دختران و رجال دولت و اعیان و اشراف دوست داشتند که وى آنها را دلاکى کند و از او قبلاً وقت مى گرفتند تا روزى در کاخ شاه صحبت از او به میان آمد. دختر شاه به حمام رفت و مشغول استحمام شد.
 
از قضا گوهر گرانبهاى دختر پادشاه در آن حمام مفقود گشت ، از این حادثه دختر پادشاه در غضب شد و دستور داد که همه کارگران را تفتیش کنند تا شاید آن گوهر ارزنده پیدا شود.
 
کارگران را یکى بعد از دیگرى گشتند تا اینکه نوبت به نصوح رسید او از ترس رسوایى ، حاضر نـشد که وى را تفتیش ‍ کنند، لذا به هر طرفى که مى رفتند تا دستگیرش کنند، او به طرف دیگر فرار مى کرد و...
  این عمل او سوء ظن دزدى را در مورد او تقویت مى کرد و لذا مأمورین براى دستگیرى او بیشتر سعى مى کردند. نصوح هم تنها راه نجات را در این دید که خود را در میان خزینه حمام پنهان کند، ناچار به داخل خزینه رفته و همین که دید مأمورین براى گرفتن او به خزینه آمدند و دیگر کارش از کار گذشته و الان است که رسوا شود به خداى تعالى متوجه شد و از روى اخلاص توبه کرد در حالی که بدنش مثل بید می‌لرزید با تمام وجود و با دلی شکسته گفت: خداوندا گرچه بارها توبه‌ام بشکستم، اما تو را به مقام ستاری ات این بار نیز فعل قبیحم بپوشان تا زین پس گرد هیچ گناهی نگردم و از خدا خواست که از این غم و رسوایى نجاتش دهد.
 
نصوح از ته دل توبه واقعی نمود ناگهان از بیرون حمام آوازى بلند شد که دست از این بیچاره بردارید که گوهر پیدا شد. پس از او دست برداشتند و نصوح خسته و نالان شکر خدا به جا آورده و از خدمت دختر شاه مرخص ‍ شد و به خانه خود رفت.
 
او عنایت پرودگار را مشاهده کرد. این بود که بر توبه اش ثابت قدم ماند و فوراً از آن کار کناره گرفت.
 
چند روزی از غیبت او در حمام سپری نشده بود که دختر شاه او را به کار در حمام زنانه دعوت کرد، ولی نصوح جواب داد که دستم علیل شده و قادر به دلاکی و مشت و مال نیستم، و دیگر هم نرفت. هر مقدار مالى که از راه گناه کسب کرده بود در راه خدا به فقرا داد و چون زنان شهر از او دست بردار نبودند، دیگر نمى توانست در آن شهر بماند و از طرفى نمى توانست راز خودش را به کسى اظهار کند، ناچار از شهر خارج و در کوهى که در چند فرسنگی آن شهر بود، سکونت اختیار نمود و به عبادت خدا مشغول گردید.
 
شبی در خواب دید که کسی به او می گوید:"ای نصوح! تو چگونه توبه کرده اى و حال آنکه گوشت و پوست تو از فعل حرام روئیده شده است؟ تو باید چنان توبه کنى که گوشتهاى حرام از بدنت بریزد.» همین که از خواب بیدار شد با خودش قرار گذاشت که سنگ هاى سنگین حمل کند تا گوشت هاى حرام تنش را آب کند.
 
نصوح این برنامه را مرتب عمل مى کرد تا در یکى از روزها همانطورى که مشغول به کار بود، چشمش به میشى افتاد که در آن کوه چرا می کرد. از این امر به فکر فرو رفت که این میش از کجا آمده و از کیست؟
 
عاقبت با خود اندیشید که این میش قطعاً از شبانى فرار کرده و به اینجا آمده است، بایستى من از آن نگهدارى کنم تا صاحبش پیدا شود . لذا آن میش را گرفت و نگهدارى نمود خلاصه میش زاد ولد کرد و نصوح از شیر آن بهره مند مى شد تا سرانجام کاروانى که راه را گم کرده بود و مردمش از تشنگى مشرف به هلاکت بودند عبورشان به آنجا افتاد، همین که نصوح را دیدند از او آب خواستند و او به جاى آب به آنها شیر مى داد به طورى که همگى سیر شده و راه شهر را از او پرسیدند.
وى راهى نزدیک را به آنها نشان داده و آنها موقع حرکت هر کدام به نصوح احسانى کردند و او در آنجا قلعه اى بنا کرده و چاه آبى حفر نمود و کم کم در آنجا منازلى ساخته و شهرکى بنا نمود و مردم از هر جا به آنجا آمده و در آن محل سکونت اختیار کردند، همگى به چشم بزرگى به او مى نگریستند.
 
رفته رفته، آوازه خوبى و حسن تدبیر او به گوش پادشاه آن عصر رسید که پدر آن دختر بود. از شنیدن این خبر مشتاق دیدار او شده، دستور داد تا وى را از طرف او به دربار دعوت کنند. همین که دعوت شاه به نصوح رسید، نپذیرفت و گفت: من کارى و نیازى به دربار شاه ندارم و از رفتن نزد سلطان عذر خواست.
 
مامورین چون این سخن را به شاه رساندند  شاه بسیار تعجب کرد و اظهار داشت حال که او نزد ما نمی آید ما مى رویم او را ببینیم.پس با درباریانش به سوى نصوح حرکت کرد، همین که به آن محل رسید به عزرائیل امر شد که جان پادشاه را بگیرد، پس پادشاه در آنجا سکته کرد و نصوح چون خبردار شد که شاه براى ملاقات و دیدار او آمده بود، در مراسم تشییع او شرکت و آنجا ماند تا او را به خاک سپردند و چون پادشاه پسرى نداشت، ارکان دولت مصلحت دیدند که نصوح را به تخت سلطنت بنشانند. چنان کردند و نصوح چون به پادشاهى رسید، بساط عدالت را در تمام قلمرو مملکتش گسترانیده و بعد با همان دختر پادشاه که ذکرش رفت، ازدواج کرد و چون شب زفاف و عروسى رسید، در بارگاهش ‍ نشسته بود که ناگهان شخصى بر او وارد شد و گفت چند سال قبل، میش من گم شده بود و اکنون آن را نزد تو یافته ام، مالم را به من برگردان.
 
نصوح گفت : درست است و دستور داد تا میش را به او بدهند، گفت چون میش مرا نگهبانى کرده اى هرچه از منافع آن استفاده کرده اى، بر تو حلال ولى باید آنچه مانده با من نصف کنى.
 
گفت: درست است و دستور داد تا تمام اموال منقول و غیر منقول را با او نصف کنند.آن شخص گفت: بدان اى نصوح، نه من شبانم و نه آن میش است بلکه ما دو فرشته براى آزمایش تو آمده ایم. تمام این ملک و نعمت اجر توبه راستین و صادقانه ات بود که بر تو حلال و گوارا باد، و از نظر غایب شدند...
+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در دوشنبه 1393/04/30 و ساعت 10:11 |
عضو شوراي مركزي سازمان نظام روانشناسي گفت: سن اعتیاد در کشور کاهش یافته و مصرف روانگردانها نیز رو به افزایش است.

دكتر حميد پورشريفي با هشدار ‏نسبت به كاهش سن اعتياد و افزايش ميزان مرگ و ميرهاي ناشي از سوء مصرف مواد مخدر ‏گفت: علي‌رغم اينكه معتقدم بايد همواره اخبار مثبت را به جامعه منعكس كرد اما  متاسفانه ‏واقعيت‌هاي تلخي وجود دارد كه لازم است بيان شود تا از اتفاقات تلخ‌تر جلوگيري شود.‏

وي افزود: براساس اطلاعات و شواهدي كه وجود دارد مصرف مواد مخدر و روان‌گردان‌ها ‏وضعيت رو به رشدي دارد و ميزان ابتلا نيز حاكي از كاهش سن اعتياد است كه اين دو ‏موضوع بسيار نگران‌كننده است.‏

عضو شوراي مركزي سازمان نظام روانشناسي با تاكيد بر اينكه دو موضوع افزايش ميزان ‏مصرف روانگردان‌ها و كاهش سن اعتياد  ضرورت توجه و حساسيت خانواده‌ها را بيشتر مي‌كند اظهار كرد: اگرچه ممكن است والدين از عوارض مصرف مواد مخدر اطلاعاتي داشته ‏باشند اما بايد بدانند مصرف مخدرهاي كه داراي ناخالصي است، بسيار خطرناك‌تر بوده و ‏حتي فرد قبل از انكه بخواهد مسير ابتلا را طي كند  به مرگ‌هاي زود هنگام دچار مي‌شود.‏

پورشريفي هشدار داد: خانواده‌ها به ويژه  والديني كه نوجوان دارند بايد بدانند كه درگير شدن ‏با اعتياد متفاوت از عوارض سوء مصرف مواد مخدر است لذا بايد با حساسيت بيشتري بر ‏رفتار و ترددهاي فرزندان خود با همسالان نظارت و كنترل كنند.

اين استاد دانشگاه تاكيد كرد: اگر رفتار و ارتباط والدين با نوجوان منجر به ‏ايجاد تنش و رفتارهاي ناپخته و در نتيجه اضطراب نوجوان شود نه تنها پيشگيري از اعتياد ‏رخ نخواهد داد بلكه ممكن است وضعيت فرد وخيم‌تر نيز شود لذا  والدين بايد اطلاعات دقيق‌‏تري را در اين رابطه كسب كنند.‏

وي گفت: والدين بايد روشهاي مستقيم و غير مستقيم  كنترل فرزندان و مهارت‌هاي زندگي و ‏فرزند پروي را بدانند تا با شيوه صحيح با فرزند نوجوان خود برخورد كنند  از اين رو تمام ‏محققان براين نكته صحه گذاشته‌اند كه  افزايش مدت زمان حضور والدين در كنار فرزندان ‏احتمال ابتلا به اعتياد را در آنها  كاهش مي‌دهد. ‏

عضو شوراي مركزي سازمان نظام روانشناسي افزود: در برخي مواقع ديده مي‌شود ‏كه نوجوان با يك هيجان منفي به اعتياد روي مي‌آورد لذا نقش خانواده و تاثيرگذاري حضور ‏آنها در كنار فرزندان بسيار حائز اهميت است.

وي اظهارداشت: متاسفانه گاهي افكار نادرستي در جامعه شكل مي‌گيرد كه خانواده‌ها دولت ‏را مسوول اصلي اقدامات پيشگرانه از آسيب‌ها مي‌دانند در حالي كه در كنار وظيفه ذاتي دولت ‏و دستگاه‌ها خود خانواده داراي بيشترين مسووليت است كه نبايد آن را سلب كند.‏

پورشريفي گفت: هرچند دستگاهها از جمله مدرسه و دانشگاه در قبال آموزشها نقش دارند اما نوجوانان ‏همواره در تعامل با خانواده خود هستند و بايد هميشه تحت نظارت درست و دقيق خانواده ‏باشند. گاهي خانواده‌ها تصور مي‌كنند اگر تمام نيازهاي اقتصادي و رفاهي را براي فرزندان ‏خود فراهم كنند آنها را تامين كرده‌اند  در حاليكه وظيفه خطير و اصلي والدين  تربيت و ‏پرورش آنهاست و بايد در اين مسير از هيچ امري كوتاهي نكرده و آن را به دولت و دستگاهها ‏محول نكنند.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در دوشنبه 1393/04/30 و ساعت 10:6 |
برای نخستین بار در کشور دراژه شکلاتی با پایه ضایعات میوه انجیر در پژوهشکده علوم و صنایع غذایی تولید شد که این محصول برای کودکان و افراد مبتلا به دیابت مناسب است. دکتر سمیرا یگانه‌زاد- مدیر گروه فرآوری پژوهشکده علوم و صنایع غذایی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان فرآورده های کاکائویی و قنادی در کشور به تولید این محصولات برای افراد و گروه‌های ویژه کم‌توجهی می‌کنند، گفت: در پژوهشکده علوم و صنایع غذایی برای نخستین بار در کشور دراژه شکلاتی با پایه ضایعات میوه انجیر تولید شده که برای کودکان و افراد مبتلا به دیابت مناسب است.

وی گفت: در این نوع از دارژه ضایعات پادرختی انجیر آلودگی‌زدایی شده و پس از فرآوری و فرم‌دهی روی آنها به وسیله ترکیبات صمغی پوشش داده می‌شوند همچنین روکشی از شکلات بدون شکر برای پوشش بیرونی این فرآورده ساخته شده که انجام این فرآیندها سبب به وجود آمدن مزه و حس خوراکی مطبوعی در این محصول می‌شود.

یگانه‌زاد با اشاره به دلایل انجام این طرح تحقیقاتی تصریح کرد: انجیر میوه‌ای است که افراد به ویژه کودکان میل زیادی به خوردن آن ندارند و این فرآروده با طعم مطلوبی که به انجیر داده میل استفاده به آن را در افراد افزایش می‌دهد و علاوه بر این به سبب استفاده از ضایعات باغی موجب تولید ارزش افزوده بالا نیز می‌شود.

مدیر گروه فرآوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی ادامه داد: در حال حاضر کارخانه‌های شکلات‌سازی تنها تعداد محدودی از انواع شکلات را به جامعه عرضه می‌کنند و استفاده از ترکیبات فراسودمند در محصولات آنها پایین است.

یگانه زاد با اشاره به اینکه بسیاری از واحدهای صنعتی تولید فرآورده‌های قنادی و کاکائویی نیازمند ارتقا سطح فناوری خود و تولید محصولات فراسودمند هستند، خاطرنشان کرد: هر نوع تغییر در ساختار شکلات مانند حذف شکر و چربی سبب به وجود آمدن حس نامطلوبی در محصول می‌شود که بازار آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: در پژوهشکده علوم وصنایع غذایی تحقیقات زیادی انجام شده که در آنها علاوه بر تغییر اساسی در ساختار فرآورده، طعم، حس خوراکی مطبوع و ویژگی‌های بافتی آن نیز حفظ شود.

مدیر گروه فرآوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی با بیان اینکه در کشور ما تولید کنندگان توجه زیادی به تولید فرآورده‌های کاکائویی و قنادی فراسودمند ندارند، تاکید کرد: می‌توان با ایجاد تنوع در فرمولاسیون فرآورده‌های این گروه غذایی علاوه بر ایجاد ارزش افزوده بالا به ارتقای سطح سلامت جامعه نیز کمک کرد.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در دوشنبه 1393/04/30 و ساعت 9:58 |
شاید ساده باشد که در جوانی، تقویت استخوان‌ها را نادیده بگیرید. با این حال بیماری‌های استخوان منتظر نمی‌مانند تا در 50 سالگی به فکر تقویت استخوان‌هایتان بیفتید.

در یک مدل سازی استخوان زنده، فیزیو لوژیست‌ها ساختار و شکنندگی استخوان‌ها را بررسی کردند. آنها تخمین زدند که انسان در طول حیات خود حدودا 11 بار اسکلت خود را باز سازی می کند. در جوانی ما شکل جدیدی از استخوان را سریعتر شکل می‌دهیم و سریعتر استخوان‌های پیر شده را از دست می‌دهیم. در این شرایط در سنین 25 الی30 سالگی، انسان از بیشترین تراکم استخوان برخوردار است و از این پس به آرامی این تراکم را از دست می‌دهد.
 
تحقیقات نشان می‌دهد، نیمی از زنان 50 سال به بالا در ایالات متحده که دچار شکستگی لگن می‌شوند، مبتلا به ضعف استخوان هستند. و از هر 5 نفر یک نفر دچار پوکی استخوان تمام عیار است.
 
تاکنون دارو‌های زیادی چون فوزاماکس، اکتونل و ... برای پیشگیری از پوکی استخوان به کار برده شده اند. با این حال مصرف بیش از 5 سال از این داروها می‌تواند تاثیر منفی داشته باشد.
 
اما خبر خوب این است: هرگز خیلی دیر نیست! البته خیلی هم زود نیست. همواره با تغییر در سبک زندگی، می‌توان از ابتلا یا پیشرفت ضعف و پوکی استخوان جلوگیری کرد.
 
امی لانو می‌گوید: در خانم‌ها، چگونگی ابتلای آنها به پوکی استخوان بعد از یائسگی، ارتباط تنگاتنگی با نوع مراقبت آنها از استخوان‌هایشان در دوران قبل از یائسگی دارد.
 
او می افزید: درست مثل بیماری‌های قلبی یا دیابت نوع دو، تجمع نامراقبتی‌های روزانه بدن، خود را در پوکی استخوان نشان می‌دهد.
 
اما چه کنیم تا استخوان‌های محکم تری داشته باشیم؟
 
1-  از مصرف بیش از حد کلسیم بپرهیزید
 
تحقیقات نشان داده است، زنان 19 تا 50 ساله روزانه به 1000 میلی گرم کلسیم و زنان بالای 50 سال به 1200 میلی گرم کلسیم نیاز دارند. که از این مقدار 500 تا 800 میلی گرم آن از طریق غذا های لبنی تامین می‌شود. و مصرف بیش از اندازه کلسیم تاثیرات منفی بر سلامت استخوان و دستگاه گوارش خواهد داشت.
 
2- تنها به لبنبات اکتفا نکنید
 
پنیر، ماست، بستنی و ... بسیار اسیدی هستند اما بدن ما ترجیح می‌دهد کمی قلیایی باشد. برای همین با خوردن غذاهای اسیدی بدن کلسیم را از استخوان‌ها خارج کرده و خاصیت اسیدی را تا حدی خنثی می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد، بهترین منابع کلسیم برگ‌های سبز گیاهان، کلم بروکلی، لوبیا سبز و این گونه سبزیجات هستند.
 
3- از سویا استفاده کنید
 
مصرف کمتر مواد اسیدی، گوشت، شکر و نوشابه‌های گاز دار می‌تواند کلسیم بدن شما را تامین کند. سویا خواص زیادی برای شکل گیری استخوان دراد. سویا همچنین احتمال ابتلا به سرطان در زنان را کاهش می دهد.
 
4-  پاک سازی نمک!
 
سدیم باعث کاهش کلسیم در اوره می‌شود. بدن ظرفیت مصرف 2300 میلی گرم یا یک قاشق چای خوری نمک را دارد. اگر سنتان بیش از 50 سال است یا فشار خون دارید، باید کمتر از 1500 میلی گرم مصرف کنید.
 
5- مصرف کافئین را کاهش دهید.
نوشیدن چای، قهوه و سایر مواد کافئین دار، جذب کلسیم را در بدن کاهش می‌دهد. بنابراین مصرف کافئین‌تان را به روزانه 2 الی 3 فنجان چای یا قهوه کاهش دهید.
 
6- روی پا بایستید
تحرک بدنی، پیاده روی، شنا و ورزش های هوازی از عوامل بسیار تاتثیر گذار بر ساختار استخوان های بدن است.
+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در یکشنبه 1393/04/29 و ساعت 4:39 |
با اینکه سن یک عامل عمده زمینه ساز آرتروز است ولی افراد جوان هم ممکن است درگیر آن شوند در بعضی موارد ممکن است آرتروز زانو ارثی باشد و در سایر افراد می تواند ناشی از صدمه مفصل، عفونت و یا وزن زیاد باشد.

دکتر فرید ستارزاده متخصص ارتوپدی در توضیح آرتروز گفت: آرتروز حالتی است که در آن بالشتک غضروفی (لایه غضروفی) بین مفاصل به علت خرد شدن و ساییدگی از بین می رود در نتیجه در مفصل درگیر، استخوان‌های روی هم حرکت ایجاد می‌کنند (بجای غضروف) و به علت از بین رفتن سطح صاف و صیقلی مفصل، روی همدیگر خراشیده شده موجب درد – خشکی حرکت، تورم و کاهش دامنه حرکتی مفصل می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که چه کسانی دچار آرتروز می‌شوند، گفت: آرتروز شایع‌ترین نوع درگیری مفصل در یک بیماری است و با وجود اینکه حتی در افراد جوان هم ممکن است دیده شود، شانس ایجاد آن بعد از سن 45 سالگی بیشتر می‌شود.

این متخصص ارتوپدی با بیان این که شایعترین مفصلی که درگیر آرتروز می‌شود، زانوست، افزود: احتمال ایجاد آرتروز در جنس مونث بیشتر است.

وی شایعترین علت آرتروز زانو را وابسته به سن دانست و افزود: تقریباً همه انسانها سرانجام دچار درجاتی از آرتروز زانو خواهند شد ولی بعضی عوامل موجب ایجاد آرتروز در سنین پایین‌تر می‌شوند. با افزایش سن توانایی ترمیم غضروف کم می‌شود.

ستارزاده در ادامه عواملی از قبیل افزایش وزن، ارث و جنسیت را در ایجاد آرتروز موثر دانست و گفت: افزایش وزن موجب افزایش فشار روی همه مفاصل بخصوص زانو می‌شود. همچنین ممکن است افراد به علت جهش‌های ژنتیکی، شخصی و اختلالات ارثی بیشتر مستعد آرتروز شوند.

وی افزود: زنان در سنین بالای 55 سال بیشتر از مردان در همین سن دچار آرتروز می‌شوند، همچنین برداشتن اجسام سنگین و ورزش‌هایی مانند فوتبال، تنیس، دویدن طولانی، کوه پیمایی در ایجاد آرتروز موثرند.

دکتر ستارزاده در پایان خاطرنشان کرد: ضرورت توجه به ورزش مداوم در تقویت عضلات اطراف مفصل موثر بوده و از سرعت ایجاد آرتروز می‌کاهد. در حالی که بعضی بیماری‌های روماتیسمی مانند آرتریت روماتوئید، رسوب آهن در مفصل یا افزایش هورمون رشد موجب ایجاد آرتروز می‌شوند.

+ نوشته شده توسط Dr Khorshidi در یکشنبه 1393/04/29 و ساعت 4:32 |